شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 13:14 منتشر شده در مورخ: 1394/10/26 شناسه خبر: 615030
به بهانه سالروز فرار شاه خائن پهلوی؛
26 دی ماه؛ یادآور فرار آخرین دیکتاتور پهلوی+تصاویر
هماهنگی قیام های مردمی به رهبری امام خمینی (ره)، کشتار 17 شهریور، اعتصاب کارکنان شرکت ملی نفت و... موجب شد تا پایه های اقتدار رژیم 2500 ساله شاهنشاهی به سستی گراید و در 26 دی ماه، منجر به فرار شاه گردد...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سایت خبری کریمه، 26 دی ماه 1357، ساعت 2 بعداظهر بود که خبر فرار شاه از رادیو پخش شد، مردم خوشحال بودند، اشک شوق می ریختند، شیرینی و گل پخش می کردند، عده ای نیز عکس امام خمینی (ره) را در بین جمعیت پخش می کردند، آری، مردم شاد بودند و این پیروزی بزرگ را جشن گرفتند...

عصر همان روز، روزنامه با تیتر درشت نوشتند: "شاه رفت"... برخی بین کلمه "شاه" و "رفت" ابرو باز کرده و کلمه در را اضافه کرده بودند، یعنی "شاه در رفت"...

برخی از مردم نیز با آویختن طنابی بر گردن مجسمه شاه، آن را پایین کشیدند و پرچم های "الله اکبر" را به جای مجسمه تکه تکه شده شاه، برافراشتند.

آری، هماهنگی قیام های مردمی به رهبری امام خمینی (ره)، کشتار 17 شهریور، اعتصاب کارکنان شرکت ملی نفت و... کنترل امنیت کشور را از دست نیروهای شاه خارج کرد و همین امر موجب شد تا پایه های اقتدار رژیم 2500 ساله شاهنشاهی به سستی گراید و منجر به فرار شاه گردد...

از این رو، سرانجام در 26 دی ماه 1357، شاه پس از سال ها ظلم و ستم های فراوان در حق مردم بی گناه و مسلمان ایران، طی یک مراسم خصوصی و غیررسمی، همراه با همسرش فرح، ایران به مقصد مصر ترک کرد.

مصاحبه ی کوتاه شاه در فرودگاه:

مدتی است احساس خستگی می کنم و احتیاج به استراحت دارم. ضمناً گفته بودم پس از این که خیالم راحت شود و دولت مستقر گردد، به مسافرت خواهم رفت. این سفر اکنون آغاز می شود و تهران را به سوی آسوان در مصر ترک می کنم. امروز با رأی مجلس شورای ملی که پس از رأی سنا داده شد، امیدوارم که دولت بتواند هم به جبران گذشته و هم در پایه گذاری آینده موفق شود. این سفر بستگی به حالت من دارد و درحال حاضر دقیقاً نمی توانم آن را تعیین کنم.

پیام امام امت به ملت ایران

حضرت امام خمینی (ره)، پس از فرار شاه در پیامی به ملت شریف ایران مواردی را به اطلاع رساندند:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران اعلی الله کلمتهم و فقهم الله تعالی: فرار محمد رضا پهلوی را که طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می کنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملتهای جهان ثابت کردید که با فداکاری و استقامت، می توان بر مشکلات هرچه باشد غلبه کرد و به مقصد هرچه دشوار باشد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت، از دست ما گریخت ولی به خواست خداوند متعال بزودی به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد و لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم به دست ستمدیدگان فوری است. او رفت و به هم پیمان خود اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرایم و آشفتگیهایی را برجا گذاشت که ترمیم آن جز به تائید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداکاری اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می کنم:

1- بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است برای حفظ نظم با آن دسته از قوای انتظامی که اکنون به آغوش ملت باز گشته اند، با تمام نیرو همکاری کنند و با کمال قدرت و جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنی ایجاد نمایند.

2- به تظاهرات و شعارهای پرشور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالی به وجود آورند و نظم را به هم زنند از آنان جدا جلوگیری کنند. باید ملت بداند که هر انحرافی و هر شعاری که مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه منفور و عمال اجانب تحقق می یابد. من از جمیع اشخاص که انحراف داشته اند و یا گرایش به بعضی مکتبهای انحرافی داشته اند، تقاضا دارم که به آغوش اسلام که ضامن سعادت آنان است برگردند، که ما آنان را برادرانه می پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگ زده ما بیش از هر زمانی به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد، باید سعی شود که از هر اختلالی احتراز شود.

3- دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخابات مجلس موسسان بزودی معرفی می شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان صمیمانه همکاری کنند. اینجانب به صلاح وزرای غیرقانونی می دانم که بر کناری خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.

4- به جمیع نیروهای انتظامی و زمینی و هوایی و دریایی و صاحب منصبان و افسران و درجه داران ارتش و ژاندارمری و غیرآنان توصیه می کنم که دست از حمایت محمدرضا پهلوی که مخلوع است و به کشور برنمی گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است برادرند و به ملت بپیوندند، که صلاح دنیا و دین آنان در آن است. اینجانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علمای اعلام، در این موقع حساس تشکر می کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت کلمه را همیشه خصوصا تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی امیدوارم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

روح الله الموسوی الخمینی»

خلاصه اینکه، شاه گمان می برد که بعد از آن همه خوش خدمتی و خوش رقصی که بیگانگان می کرد، در روزهای سخت او را می پذیرند و از او پشتیبانی خواهند کرد اما شاه پس از فرار از ایران، آواره و سرگردان شده بود، طوری که هیچ کشوری وی را نپذیرفتند...

http://dana.ir/615030
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی