شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استانها
ساعت: 09:21 منتشر شده در مورخ: 1392/11/26 شناسه خبر: 61946
مهندسی جوان سازی گروه های سیاسی
جریان شناسی گروه های سیاسی اصفهان: جامعه اسلامی مهندسین (بخش دوم)
زمانی که دکتر سقاییان نژاد رییس دانشگاه صنعتی بود، جامعه اسلامی مهندسین استان تلاش بسیاری کرد تا فارغ التحصیلان نیمه اول دهه هفتاد را جذب کند اما به رغم این دعوت، شمار کسانی که بتوان از آنان به عنوان نسل دوم این تشکل نام برد بسیار محدود است...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از صاحب نیوز، جامعه اسلامی مهندسین به عنوان یکی از احزاب سیاسی فعال و پرحدیث کشور چگونه بوجود آمده است و اهداف و مواضع آن چیست؟ این سوالی است که پاسخ به آن را در دو بخش بررسی کرده ایم. در قسمت اول به معرفی این حزب در سطح کشور اشاره کردیم و در قسمت دوم به معرفی و نقد جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان می پردازیم.

***

به استناد ماده ۴ اساسنامه، جامعه اسلامی مهندسین که می‌تواند با تصویب کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب، در داخل و خارج شعب دایر نماید، مصمم است واحدهای استانی خود را دایر کرده تا بتواند براساس مفاد اساسنامه رسالتی که نسبت به انقلاب و اسلام بر عهده دارد ایفا نماید [۱]

جامعه اسلامی مهندسین

بر این اساس جامعه­ اسلامی مهندسین در استان اصفهان همانند استان­ هایی همچون آذربایجان شرقی، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، کرمان و کهکیلویه و بویراحمد و… فعالیت خود را آغاز کرد [۲۲]. اکثریت اعضای ابتدایی این تشکل در استان را نیز اعضای شاخص حزب جمهوری اسلامی در اصفهان تشکیل می دادند که در آن ایام سمت هایی نیز در دولت هاشمی رفسنجانی برعهده داشتند.

جامعه اسلامی مهندسین در استان اصفهان با نشست های عمومی اعضای این تشکل در کتابخانه امیرالمومنین علیه السلام اصفهان به فعالان سیاسی شهر معرفی شد. سپس شرکت در انتخابات های مجلس شورای اسلامی عرصه ای بود که این تشکل حضور جدی و فعال ملی و منطقه ای در آن یافت تا به نوعی خود را به شهر و استان معرفی نماید.

آرایش رسانه ای

از زمان راه اندازی دفتر استانی جام در اصفهان، بخش قابل توجهی از کارکردهای سیاسی این تشکل به فعالیت های رسانه ای معطوف بوده است. قدیمی ترین ارگان رسانه ای آنان با مدیریت حمیدرضا فولادگر راه اندازی شد آن هم با تلاش اصولگرایانی که بیشتر افراد غیر عضو تشکل بودند. انتشار هفته نامه جام اصفهان از اواسط دهه هفتاد و پیش از تشکیل مجلس پنجم تا امروز آغاز شد و همواره در آستانه انتخابات تحرکات ویژه ای در عرصه سیاسی شهر اصفهان داشته است. چندین نوبت در مدیریت و تحریریه این هفته نامه تغییراتی رخ داد تا این که سرانجام جام اصفهان پاتوق جوانان این تشکل شد به گونه ای که امروز غالب اعضای جوان عضو شورای مرکزی، سابقه فعالیت مطبوعاتی آن را در رزومه خود دارند و از آن برای ورود به رسانه های شهرداری و حضور در حاشیه فعالیت های مدیریت شهری استفاده می کنند.

هفته نامه جام اصفهان

هفته نامه جام اصفهان

همچنین پیش از انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری تلاش شد پایگاه خبری تحلیلی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان با آدرس www.isfahanema.com نیز راه اندازی شود. این سایت قرار بود در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و ورزشی فعالیت کند و ارگان رسمی و رسانه الکترونیک جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان باشد [۲]. پایگاهی که نشانی آن حتی به همراه عنوان «جبهه پیروان خط امام و رهبری» ذیل امضای تبلیغات انتخاباتی چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر بر تابلوهای تک پایه روابط عمومی شهرداری اصفهان نقش بست.

در ادامه و با بررسی سوابق شغلی اعضای شورای مرکزی خواهید دید آرایش رسانه ای این تشکل سیاسی در اصفهان آنچنان گسترده است که از مدیران مسئول، اعضای شورای سردبیری و دبیران سرویس دو نشریه یعنی روزنامه شهرداری و هفته نامه ارگان تشکل تا عضویت در هیأت منصفه مطبوعات اصفهان را شامل می شود.

 مشارکت در انتخابات های ملی و شهری

از مهم ترین عرصه های حضور سیاسی این تشکل، شرکت در انتخابات های مختلف است. همچنان که در کنگره امسال به عنوان یکی از خط مشی های اصلی مطرح بود؛ در پیش بودن دو واقعه مهم انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برای این تشکل دارای اهمیت فراوان است. لذا از برنامه‌های جامعه بررسی نمایندگان، تعیین نامزدهای مناسب و معرفی لیست در استان و شهرهای مختلف معرفی شده است [۳].

اهل سیاست در اصفهان به یاد دارند، از انتخابات مجلس پنجم بود که جامعه اسلامی مهندسان به عنوان یکی از اضلاع «تشکل های اسلامی همسو» و با کاندیداهای اختصاصی خود در ترکیب اصولگرایان اصفهان حضور جدی یافت و در سه دوره اخیر نیز عضو شورای مرکزی کشور این تشکل به عنوان نماینده پر تلاش مردم اصفهان معرفی شده است (جدول ۱). البته در دوره های بعد از مجلس ششم تا به امروز، تشکل های سنتی اصولگرایان در جبهه پیروان خط امام و رهبری به دور هم جمع شده اند و هم اکنون نیز رسول حامدیان از اعضای محوری این گروه، دبیرکل استان اصفهان این جبهه را بر عهده دارد.

کاندیداهای جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در انتخابات مجلس شورای اسلامی –  جدول ۱

نام و نام خانوادگی

دوره انتخابات

آرا

نتیجه انتخابات

عباس حاج رسولیها

مجلس پنجم*

   

سید مرتضی سقاییان نژاد

مجلس ششم

۹۲۸۵۲ رای

نفر هشتم

حمیدرضا فولادگر

مجلس هفتم

۱۱۴۳۱۲ رای

نفر چهارم

حمیدرضا فولادگر

مجلس هشتم

۱۰۸۲۵۵ رای

نفر سوم

رسول حامدیان

مجلس نهم

۲۳۳۲۶ رای

نفر شانزدهم

حمیدرضا فولادگر

مجلس نهم

۱۳۰۸۹۸ رای

نفر پنجم

* نتایج این دوره از انتخابات اصفهان ابطال شد و نگارنده تنها به اسامی و آرای ۱۰ نفر اول آن دسترسی داشت که نامبرده در میان این افراد قرار نداشت و نفر دهم نیز حدود ۶۷ هزار رای بدست آورد…

تا مدت ها رویه در اصفهان چنین بود که افراد مورد اجماع همه اصولگرایان به لیست های انتخاباتی راه می یافتند اما چندی است، معرفی و پافشاری تشکل های سنتی اصولگرایان بر چهره های تشکیلاتی خود، فرهنگی را حاکم کرد که – به جز یک نوبت- دیگر اجماع همه شخصیت ها و گروه های اصولگرای شهر بر یک لیست انتخاباتی دیده نشد. دلایل متعددی منجر به ناموفق بودن تعاملات برای لیست واحد شده است و در این بین سهم خواهی های گروهی در چند انتخابات اخیر، بیشترین آسیب جدی را به سبد آرای اصولگرایان در اصفهان وارد کرد و در دو انتخابات محلی اخیر و به ویژه مجلس نهم، باعث شد سومین کاندیدای اصولگرایان (از اعضای اصلی این تشکل) در یک رقابت بسیار نزدیک و در مرحله دوم به کرسی نمایندگی مجلس دست پیدا کند.

معلوم نیست آیا دوره دهم انتخابات مجلس نیز به سرانجام چند دوره پیش گرفتار خواهد شد یا نه. بدون شک این دوره کار برای اصولگرایان به مراتب سخت تر از همیشه است و همچنان که جامعه اسلامی مهندسین در بیانیه نهمین کنگره خود و در استقبال زودهنگام از انتخابات مجلس خطراتی را برمی شمارد؛ شکاف گروه های اصولگرا برای نظام اسلامی پرهزینه خواهد بود: «موضوع مهم درپیش رو، برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سال۹۴ می باشد. بطور طبیعی احزاب و جریان های سیاسی با دیدگاه های متفاوت از هم اکنون خود را برای حضور در آن آماده می کنند اما خطر اصلی در این زمینه حضور فتنه گران و اصلاح طلبان افراطی از یک طرف و جریان انحرافی از طرف دیگر  است که می تواند فضای سیاسی کشور را ملتهب نموده و کار انتخابات را از مسیر قانونی و منطقی خود خارج نماید. نظارت  شورای محترم نگهبان و برنامه ریزی و هشیاری وزارت کشور می تواند تا حد زیادی از این خطر جلو گیری نماید».

در خط مشی حرکت اصلی این دوره آنان، بر طراحی و اجرای سازوکارهای لازم ائتلاف و وحدت اصولگرایان تاکید شده است: «حضور و توفیق اصولگرایان در این امرسرنوشت ساز مستلزم ائتلاف و وحدت آنها و کنارگذاردن اختلافات سلیقه ای و تمرکز بر اصول و ارزش های مشترک برای مقابله با خطرهایی است که در کمین انقلاب  است.  به نظر ما حفاظت از مرزهای اصولگرایی در انتخابات مجلس دهم و بویژه انتخابات مهم خبرگان رهبری از مواردی نیست که اصولگرایان بتوانند با تساهل و تسامح از کنار آن عبور کنند. و در این راستا و براساس تجارب گذشته لازم است سازوکارهای لازم را طراحی و اجرا نمایند».

همچنین در این بیانیه بر اعتمادسازی با مردم تاکید شده است: «یقیناً توفیقات مدیریت اصولگرایی در سطح اصفهان می تواند اعتماد بیشتر مردم را به این تفکر برای پیروزی های بعدی در انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری به همراه داشته باشد» [۴].

اما نقطه عطف حرکت این تشکل به دومین دوره انتخابات شورای اسلامی اصفهان باز می گردد. در آن زمان و حتی تا روز رأی گیری، ارزیابی این بود که نتیجه انتخابات به نفع اصلاح طلبان است. حتی پیش کسوتان (و به ویژه مؤثرین جامعه اسلامی مهندسین) اعلام بازنشستگی سیاسی کردند و برای اولین بار مدیریت و تهیه لیست واحد انتخاباتی به کادرهای جوان اصولگرای خارج از تشکل های رسمی و به ویژه اعضای جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های اصفهان سپرده شد.

اما ناگهان در پایان روز رای گیری ورق برگشت و با پیروزی قاطع اصولگرایان اصفهان، آنها توانستند برای اولین بار بعد از انقلاب، یکی از مصادر مهم اجرایی یعنی شهرداری اصفهان را از آن خود کنند. سرانجام آن شد که ۱۱ اصولگرای منتحب شورای دوم شهر، سمت های ریاست شورای اسلامی شهر و شهردار اصفهان را به دو عضو اصلی جامعه اسلامی مهندسان سپردند هر چند با اعتراض برگزارکنندگان جوان انتخابات اصولگرایان هم رو به رو بودند.

این روند در دوره شش ساله بعد هم تکرار شد تا این که در انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر این تشکل از ائتلاف «خادمان شهر» حمایت کرد. ائتلافی که علاوه بر جامعه اسلامی مهندسین، از سوی جامعه زینب، حزب موتلفه اسلامی، جامعه اسلامی کارگران و جامعه اسلامی کارمندان استان اصفهان حمایت می‌شد و اعضای جامعه اسلامی مهندسان نظیر عباس حاج‌رسولیها، مصطفی بهبهانی، وحید فولادگر، اصغر آذربایجانی، عبدالرسول جانثاری، احمد سلیمانی‌پور، محسن صادقی، محمدعلی زارع و احمد امین‌پور، اکثریتی در آن تشکیل می دادند. اما با تشکیل شورای شهر، اکثریت شکننده ای بر آن حاکم شد و در رقابت های انتخاب ریاست شورا و شهردار، دیگر نتیجه ده سال پیش تکرار نشد و مهندسین تنها بر کرسی مدیریت شهرداری اصفهان تکیه زدند. به هر حال این روزها یازدهمین سال مدیریت آنان بر شهرداری سپری می شود و پیش بینی این است که تا حدود سه سال و نیم دیگر پست های کلیدی شهرداری برای کادرهای شاخص قدیمی حفظ خواهد شد و مدیریت های میانی به کادرهای جوان تر می رسد (جدول ۳).

تحلیل جامعه اسلامی مهندسین استان از شرایط جدید در بیانیه نهمین کنگره  چنین است: «پیروزی اصولگرایان در انتخابات شورای شهر اصفهان موجب امیدواری برای مردم متدین اصفهان گردید و فضای کار و خدمت را برای ۴ سال آتی در کلانشهر اصفهان برای نیروهای اصولگرا هموار نمود.

ما امیدواریم با وحدت و انسجام نیروهای اصولگرا در شورای شهر و کارآمدی و تدبیر و تجربه شهردار محترم اصفهان در ۴ سال آینده شاهد تحولات و پیشرفت های چشمگیر در همه زمینه های عمرانی، شهرسازی، فرهنگی و اجتماعی و خدمات شهری همچون سال های گذشته باشیم. پیشرفت هایی که بتواند پایه های تمدنی شهری اسلامی را در تراز نظام و ارزش های اسلامی پایه گذاری نماید» [۵].

 کادرسازی برای جامعه

جامعه اسلامی مهندسین مانند دیگر تشکل‌ها هر دو سال یک‌ بار انتخابات داشته و در هر کنگره خط مشی دو سالانه در بخش‌های مختلف به بحث گذاشته و تصویب می‌شود. به عنوان نمونه؛ حدود ده سال پیش بود که در پنجمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان با رای گیری از ۶۸  نفر از اعضای حاضر در جلسه، ۱۳ نفر به عنوان اعضای اصلی و ۲ نفر به عنوان اعضا‌ی علی‌البدل برای حضور و شرکت در شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با اسامی سید مرتضی سقائیان نژاد، عباس حاج رسولیها، رسول حامدیان، حمید قانونی، حمیدرضا فولادگر، فیروزبخت، حاتمیان، پورسینا، عبدالله کوپایی، ابوالقاسم گلستان نژاد، خیام نکویی،  کفایت، صادقی، رضایی و عمومی معرفی شدند  [۶]. ترکیبی که جوانان آن دوره در اقلیت قرار داشتند.

اما نهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در حالی چندی پیش برگزار شد که «ایسنا» با ذوق زدگی دور از انتظاری، نتایج انتخابات حکایت از راهیابی چندین چهره جوان این تشکل سیاسی به شورای منطقه  و پوست اندازی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان» یاد کرد [۷].

در این کنگره و پس از رای‌ گیری و شمارش آراء، ۱۵ نفر به به عنوان اعضای اصلی این جامعه انتخاب شدند؛ رضوان اصغری، حجت‌الله حاتمیان، عباس حاج‌رسولی‌ها، تورج حاجی‌رحیمیان، کیومرث حاجی رحیمیان، رسول حامدیان، فرهاد درویشی، سید مرتضی سقائیان‌نژاد، محمد شکرچیان، علیرضا صلواتی، محمد صیرفی‌ نژاد، سید ارشاد علوی، وحید فولادگر، مصطفی فیروزبخت و مهدی کفایت، به ترتیب حروف الفبا، عنوان اعضای اصلی این جامعه انتخاب شدند. محسن زمانی، احمد سلیمانی‌پور، ابوالقاسم گلستان نژاد و سید حسن مصطفوی نیز در این انتخابات به عنوان اعضای علی‌البدل شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان برای ۲ سال آینده انتخاب شدند [۸].

از میان این افراد، کمتر از ۵۰ درصد را پیش‌کسوتان مجموعه تشکیل می دهند که بیشتر آنها عضویت در شاخه مهندسین حزب جمهوری اسلامی را در کارنامه سیاسی خود دارند و بعد از انقلاب نقش پررنگ و تعیین کننده ای در فعالیت های انتخاباتی شهر ایفا کرده اند و همان گونه که گفته شد هسته اصلی آنان امروز عهده دار مسئولیت های مدیریت شهری اصفهان هستند.

کاندیداهای نسل اول جامعه اسلامی مهندسین در انتخابات کنگره نهم – جدول ۲

نام و نام خانوادگی

سال تولد

سوابق شغلی

سید مرتضی سقاییان نژاد

۱۳۳۰

رییس دانشگاه های اصفهان و صنعتی، شهردار اصفهان و مدیرمسئول روزنامه اصفهان زیبا

عباس حاج‌ رسولی‌ها

۱۳۳۱

رییس سازمان نوسازی مدارس استان، رییس شرکت توسعه مسکن استان، رئیس هیأت مدیره اتاق تعاون استان، رییس و عضو شورای شهر اصفهان

رسول حامدیان

۱۳۳۳

شاغل در زیرمجموعه های فولاد و دانشگاه صنعتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیرکل تعاون استان، مشاور فرهنگی اجتماعی شهردار اصفهان، مدیرمسئول هفته نامه جام اصفهان

حجت‌ الله حاتمیان

۱۳۳۶

انجام پروژه های تحقیقاتی جهادسازی و سپاه پاسداران، رییس برنامه ریزی و تحلیل سیستم های منطقه دو گاز کشور

محمد مهدی حمیدیا

۱۳۲۹

مدیر هسته گزینش، رییس شورای کارکنان و رییس آموزشکده توحید ذوب آهن و مسئول دفتر مهندس فولادگر در ساختمان نمایندگان مجلس

حمیدرضا رضایی

۱۳۳۲

مدیرعامل شرکت توکا و از مدیران مجتمع فولاد مبارکه

محمدعلی زارع

۱۳۳۰

مشاور فنی مدیرکل و مدیر تعمیرات و نگهداری صدا و سیمای مرکز اصفهان و مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای استان

مصطفی فیروزبخت

۱۳۳۲

عضو شورای جهادسازندگی استان، معاون نیروی انسانی مجتمع فولاد مبارکه و معاونت پروژه های شرکت توکا

ابوالقاسم گلستان نژاد

۱۳۴۰

پژوهشگر جهاد سازندگی، مدیرعامل شرکت مهندسی سداد، مدیرعامل کارخانه سیمان اصفهان، معاون اداری مالی و معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهرداری اصفهان

محسن نیلی

 

مدیرکل امور اداری دانشگاه صنعتی، مدیرکل استخدام کشوری، معاون اداری و مالی استانداری اصفهان

فارغ از مساله حضور قابل توجه جوانان در انتخابات دو دوره اخیر و اقبال این روزهای مهندسین به قشر جوان، نکته مهم در این رابطه بی‌رغبتی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان به حضور برخی افراد پیش‌کسوت در دوره نهم انتخابات تشکل بود که خود جای تأمل ویژه دارد، چه آن عده‌ای از بزرگان، پیشکسوتان و فعالان اصولگرای اصفهان در این انتخابات توفیق حضور در  شورای مرکزی را یافتند به نسبت جوانان رأی کمتری را به دست آوردند [۹]. در این دوره شاهدیم که برخی از اعضای پیش‌کسوت تشکل نظیر عبدالله کوپایی (استاندار سابق سه استان و عضو هیئت مدیره متروی اصفهان)، حمیدرضا فولادگر (نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی و از مدیران مجموعه شرکت های سداد)، نوراله صلواتی (از معاونان سابق شهرداری و عضو شورای شهر)، جمشید نورصالحی (از معاونان سابق وزیر مسکن و معاون شهرسازی شهرداری اصفهان)، محسن پورسینا (از معاونان فولاد و رییس اسبق سازمان صنایع و معادن استان)، حمید قانونی (از مدیران و معاونان پیشین ذوب آهن اصفهان)، اکبر پروازیان (عضو هیات علمی و از معاونان اسبق دانشگاه صنعتی اصفهان)، قدرت الله محمدی (کارمند شهرداری و مدیرعامل سابق شرکت تعاونی سداد)، عباس نجفی راد (مدیرکل سابق منابع طبیعی) و… کاندیدای شورای مرکزی نشدند. شمارش آرای گنگره نهم نیز نشان داد داشتن روابط فامیلی درون تشکیلات برای رأی آوری پیش‌کسوتان جمع حائز اهمیت بسیاری است و برخی را در صدر جدول نشاند و مانع از حذف قعر جدولی ها شد.

جوان گرایی؛ ادعای دو دهه جامعه اسلامی مهندسین

در زمانی که دکتر سقاییان نژاد رییس دانشگاه صنعتی بود، جامعه اسلامی مهندسین استان تلاش بسیاری کرد تا فارغ التحصیلان نیمه اول دهه هفتاد این دانشگاه و دیگر دانشگاه های کشور را جذب کند اما به رغم دعوت واحد تشکیلات از اصفهانی های همفکر و نام نویسی اولیه برخی؛ شمار کسانی که بتوان از آنان به عنوان نسل دوم این تشکل نام برد بسیار محدود است. حتی آن دسته از دانشجویان انقلابی رشته های مهندسی که در صحنه های سیاسی دوران دولت اصلاحات حضور فعالی داشتند از عضویت در جامعه اسلامی مهندسین استقبال نکردند و معدودی از فارغ التحصیلان دهه دوم هفتاد جذب شدند.

از سوی دیگر، نیمه اول دهه هفتاد دوران سازندگی اوج گرفت. در همین ایام است که مهندسین مجموعه شرکت های مهندسی توسعه و سازندگی سداد شامل سداد صنعت، سداد فدک، سداد بنا و تعاونی سداد را با مشارکت آستان قدس رضوی و آستان حضرت معصومه (س) راه اندازی کردند و بالطبع نسلی از مهندسان جوان عضو تشکل در این مجموعه ها به کارگیری شدند.

کاندیداهای نسل دوم جامعه اسلامی مهندسین در انتخابات کنگره نهم – جدول ۳

نام و نام خانوادگی

سال تولد

سوابق شغلی

عبدالرسول جانثاری

۱۳۴۹

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، موسس مرکز فرهنگی کوثر و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان

احمد سلیمانی‌پور

۱۳۴۲

مسئول در بسیج نواحی اصفهان، معاون مرکز تحقیقات کشاورزی و مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان

وحید فولادگر

۱۳۴۷

عضو بسیج اساتید، عضو هیات منصفه مطبوعات، مدیرعامل شرکت مهندسی سداد صنعت، عضو اتاق بازرگانی اصفهان و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان

مهدی کفایت

۱۳۴۳

فرمانده بسیج فولاد، فعال فرهنگی شهری، کارشناس دفتر فنی فولادسازی و از مدیران مجتمع فولاد مبارکه

البته همچنان که جدول ۳ نشان می دهد؛ بخشی از نسل دوم، مهندسینی هستند که دانشجویان و یا دانش آموزان بسیجی دوران دفاع مقدس به شمار می روند و پس از جنگ به فعالیت های مهندسی، مدیریت فنی و فرهنگی اشتغال دارند. اما آنان کمتر اشتهار به امور سیاسی داشتند، چیزی که برای یک تشکل سیاسی چندان مطلوب نیست.

به اذعان پیش کسوتان مجموعه، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تشکل، ضعف در استفاده از کادرهای ورزیده صاحب‌ فکر است که بتوانند جامعه را هدایت کنند و در علت یابی به این مساله رسیدند که احزاب در این زمینه یا خط مشی درستی نداشته و یا به کادرسازی و پرورش نیروی‌انسانی نمی‌پردازند. آنان اذعان داشتند، یکی از اشکالات اساسی جامعه اسلامی مهندسین این است که کادرهایی که در چنین تشکل‌هایی هستند باید جدید بشوند و برای این مشکل برنامه جوان‌گرایی تشکل در دستور کار قرار گرفت و گروه مهندسین جوان و تربیت و بهره‌مندی از آنان رویکرد جدید تشکل  شد [۱۰]. البته از دلایل دیگر اتخاذ رویکرد مذکور، یکی هم آن بود که بیش از یک دهه از عمر تشکل می گذشت و جامعه اسلامی مهندسین در پرورش نسل بعد از خود و به ویژه جذب جامعه مهندسان ولایی و انقلابی شهر توفیق چندانی نداشت.

اما دو اتفاق شرایط را تغییر داد. در نیمه اول دهه ۸۰، نسل جدیدی از مهندسین جوان عضو تشکل شدند و شاخه جوانان جامعه اسلامی مهندسین اصفهان با حضور متین تدین، تورج حاج رحیمیان، رضا حیدری، رضوان اصغری، روح الله صلواتی، سید ابراهیم دهکردی، علیرضا اعتزازیان،  فرهاد درویشی، محسن زمانی، محسن صادقی، محسن گلستان نژاد، محمد شکرچیان، محمد صیرفی نژاد، محمودرضا خدامی و کیومرث حاج رحیمیان شکل گرفت [۱۱].

در این میان اتفاق دیگری نیز رخ داد. خرداد ۸۳ که فرا رسید، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان به عنوان شهردار اصفهان منصوب شد. این رخداد همزمان با کنگره پنجم جامعه شد و در آن دکتر سقاییان نژاد مهمترین هدف تشکیلات مطبوعش را خدمت به مردم عنوان کرد و تربیت نیرو در این راه را مهم دانست. وی آن زمان خواستار حضور جوانان در تشکیلات و استفاده از نیروی های خوش‌ فکر نسل جوان در پیشبرد امور جامعه اسلامی مهندسین شد [۱۲]. بنابراین با وجود پست های شهرداری و سپس فرصت های مدیریتی و مشاوره ای استانداری در دو دولت دکتر احمدی نژاد تربیت نیرو و کادرسازی تقویت شد.

به هر حال، کادرسازی از مهمترین خط مشی های این تشکل بوده و هست [۱۳] و لذا عملکرد این روزهای مهندسین آنچنان است که در هشتمین و نهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان، رویکرد توجه به حضور جوانان در شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان، مورد توجه قرار گرفت و از این رو بود که بالاترین آرای مأخوذه در دو دوره اخیر را گروه سنی جوانان کسب کرد.

با چنین ترکیبی از شورای مرکزی و حضور بیش از ۵۰ درصد نیروی‌های جوان در آن، گام دیگری برای کادرسازی در تشکل برداشته شد. جدول ۴ نشان می دهد که کادرهای جذب شده به شورای مرکزی، پیش از این فرصت یافتند در عرصه های اجرایی، مدیریتی و رسانه ای شهر آزمون و خطا کنند و به عنوان مدیران میانی شهرداری به کارگیری شوند. هر چند باید منتظر ماند و تعامل شورای نهم مهندسین (با این ترکیب جوان)، با دیگر فعالان اصولگرای شهر در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شهر و به ویژه در انتخابات مجلس آینده را دید و آنگاه درباره ثمرات کادرسازی آنان قضاوت کرد.

کاندیداهای نسل سوم جامعه اسلامی مهندسین در انتخابات کنگره نهم  –  جدول ۴

نام و نام خانوادگی

سال تولد

سوابق شغلی

رضوان اصغری

۱۳۵۹

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، عضو شورای سردبیری هفته نامه جام اصفهان و سردبیر روزنامه شهرداری اصفهان

تورج حاجی رحیمیان

۱۳۵۸

مدیر فرهنگی دانشگاه مالک اشتر وزارت دفاع، عضو شورای سردبیری هفته نامه جام اصفهان، قائم مقام مدیرمسئول و سردبیر روزنامه شهرداری اصفهان و مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان

کیومرث حاجی رحیمیان

۱۳۵۷

مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، مدیر برنامه ۹۰ در اصفهان، عضو شوراهای سردبیری روزنامه شهرداری اصفهان و هفته نامه جام اصفهان

رضا حیدری

۱۳۶۰

رییس خرید فولاد مبارکه

فرهاد  درویشی

۱۳۵۸

کارمند وزارت دفاع و عضو شورای سردبیری روزنامه شهرداری اصفهان

محسن زمانی

۱۳۵۷

مدیر فرهنگ سرای خانواده، مدیر فرهنگی هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان و معاون اداری مالی شهرداری مناطق ۱۳ و ۴ اصفهان

محمد شکرچیان

۱۳۵۹

سرپرست یکی از حوزه های نظارتی پروژه مرکز همایش های بین المللی اصفهان، مسئول اندیشکده مقاوم سازی قطب نقش جهان و عضو شورای سردبیری روزنامه شهرداری اصفهان

علیرضا صلواتی

۱۳۶۰

معاون هماهنگی معاونت ترافیک شهرداری اصفهان، معاون فنی و عمرانی شهرداری منطقه ۶ و عضو تحریریه روزنامه و خبرگزاری شهرداری اصفهان و هفته نامه جام اصفهان

محمد صیرفی‌ نژاد

۱۳۵۵

رییس دفتر معاون برنامه ریزی شهرداری اصفهان و معاون اداری مالی شهرداری مناطق ۱۳ و ۹ اصفهان

سید ارشاد علوی

۱۳۵۷

مسئول املاک و آزادسازی مناطق مختلف و مسئول ثبت اراضی شهرداری اصفهان و عضو تحریریه هفته نامه جام اصفهان

سید حسن مصطفوی

۱۳۵۶

مشاور مدیرکل تعاون استان و مدیر پروژه های فناوری اطلاعات معاون برنامه ریزی شهرداری اصفهان

منطق تحول در تشکیلات؛ امری اجتناب ناپذیر

بالاخره نهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان جمعه چهارم بهمن‌ماه در اصفهان در حالی برگزار شد که میهمان اصلی این مراسم محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین کشور بود. آنگونه که فارس از این مراسم گزارش داد؛ «صحبت‌ها و جملات نغزی که وی در شوخی و خنده و به بیان‌های مختلف در مورد جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان و عملکرد دبیر این جامعه در اصفهان بیان داشت نشان از حرف‌های ناگفته‌ای بود که البته محمدرضا باهنر نیز، شاید همانند بسیاری از مسئولان و دلسوزان اصفهان به صلاح‌دید و به مصلحت تشخیص نداد که این مسائل را کالبد شکافی کند و انگشت اتهام را سمت خاصی نشانه رود» [۱۴].

با همه حرف‌های ناگفته‌ای که وجود دارند اما همه اعضا همچنان بر تداوم کادرسازی اعتراف و اتفاق نظر دارند [۱۵] چرا که؛ «ضرورت تغییر و تحول در تشکیلات جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان امری اجتناب‌ ناپذیر بوده که این نکته البته از منظر افکارعمومی سال‌های متمادی است مورد درخواست است و تایید این ضرورت از سوی مهندسان اصولگرای استان اصفهان نیز، خود مساله مهمی است که ایجاد تحرک و بهره‌مندی از نیروهای خلاق، خوش‌فکر، روشنگر، منتقد، اصولگرا و متخصص در جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان را سرعت می‌بخشد» [۱۶].

«کادرسازی» یا آنچه از آن به «ایجاد تحرک و بهره‌ مندی از نیروهای خلاق، خوش‌فکر، روشنگر، منتقد، اصولگرا و متخصص» تعبیر شد موضوعی است که نه تنها مورد نیاز جامعه اسلامی مهندسین استان، بلکه مسئله مابقی گروه ها و تشکل های سیاسی و غیر سیاسی شهر نیز می باشد. مسئله ای که بایدها و نبایدهای خود را دارد و بررسی تجربه عینی سه نسل جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در درک بهتر آن کمک خواهد کرد. جدول ۵ نتایج اولیه بررسی تربیت نیرو در این تشکل سیاسی است که حاصل مقایسه، مقوله ‏بندی و مفهوم سازی با استفاده از جداول پیشین می باشد.

کادرسازی در جامعه اسلامی مهندسین – جدول ۵

کادرهای مهندسین

ساختارهای کادرساز

موقعیت های کادرساز

فکری

شاخه مهندسین حزب ج.ا

تحولات دهه اول انقلاب

فنی

مجموعه شرکت های سداد

جنگ و سازندگی

رسانه ای

هفته نامه جام اصفهان

رقابت های اصولگرایان

در جمع بندی تجربه کادرسازی در جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان، باید به یک نکته کلیدی اشاره کرد و آن؛ درک تفاوت نسلی در بازسازی شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین است (جدول ۶) موضوعی که آینده جامعه و تحول در تشکیلات آن را رقم خواهد زد. شاید همین امر بود که دغدغه ها و انتظاراتی را پس از انتخاب شورای مرکزی جدید مطرح ساخت، نظیر این مطلب که؛ «بهره‌مندی از تجربیات، توانمندی و وسعت نظر پیشکسوتان انقلاب و نظام و جریان اصولگرایی در مراکز تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و اجرایی امری مهم و ضروری و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که امیدوار هستیم در روند تغییرات جامعه بهره‌مندی از این افراد و ظرفیت‌ها، ارتباطات، اطلاعات و تجربیات ایشان به فراموشی سپرده نشود، در عین حال تقاضای غالب مردم، دلسوزان و فعالان سیاسی بر این است که به جوانان در عرصه‌های مختلف میدان داده شود و در عین حال تلاش شود از ظرفیت جوانان و توانمندی ایشان فارغ از موافقت و مخالفت با جریان‌های خاص موجود در جریان اصولگرایی شهر و جامعه اسلامی مهندسین استفاده کافی و وافی شود»  [۱۷].

تفاوت نسلی در اعضای جامعه اسلامی مهندسین – جدول ۶

سه نسل مهندسین

تجارب نسلی

رویکرد نسلی

نسل دهه ۶۰

مدیریتی و اداری

عقیدتی و سیاسی

نسل دهه ۷۰

صنعتی و فرهنگی

فنی و مهندسی

نسل دهه ۸۰

خدماتی و رسانه ای

اجرایی و شهری

به هر حال برای کادرسازی همین میزان تلاش کافی نیست و باید؛ «اعلام فراخوان عمومی برای جذب نیروهای جوان، نخبه و فعال در جامعه اسلامی مهندسین، تحول در ساختار تشکیلاتی به‌ منظور حضور در مقولات فرهنگی و اجتماعی، تحرک در جریان اصولگرایی و به نقد کشیدن عملکرد گذشته، تقویت فعالیت تشکیلاتی در جامعه اسلامی مهندسین و برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی، فرهنگی و پژوهشی و سیاسی در جامعه و برگزاری جلسات متعدد متناسب با فرمایشات رهبر معظم انقلاب و حضور ملموس در تمامی تحولات استان به صورت جمعی و نه فردگرایی، درخواستی است که از منتخبین نهمین دوره شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان انتظار می‌رود [۱۸].

——————————————————————————–

[۱] رک. اساسنامه جامعه اسلامی مهندسین.

[۲] پایگاه خبری تحلیلی اصفهان. ۱۵/۱۱/۹۱٫

[۳] خبرگزاری فارس. گفتگو با رسول حامدیان. ۰۵/۱۱/۹۲٫

[۴] و [۵] پایگاه خبری تحلیلی صاحب نیوز. ۰۶/۱۱/۹۲٫

[۶] خبرگزاری فارس. ۰۲/۰۳/۸۳٫

[۷] خبرگزاری ایسنا. ۰۶/۱۱/۹۲٫

[۸] خبرگزاری تسنیم. ۰۶/۱۱/۹۲٫

[۹] خبرگزاری فارس اصفهان. ۰۹/۱۱/۹۲٫

[۱۰] خبرگزاری فارس. گفتگو با رسول حامدیان. ۰۵/۱۱/۹۲٫

[۱۱] jamejavan.blogfa.com

[12] و [۱۳] خبرگزاری فارس. ۰۲/۰۳/۸۳٫

 [۱۴] خبرگزاری فارس اصفهان. ۰۹/۱۱/۹۲٫

[۱۵] خبرگزاری فارس. گفتگو با رسول حامدیان. ۰۵/۱۱/۹۲٫

[۱۶]، [۱۷] و [۱۸] خبرگزاری فارس اصفهان. ۰۹/۱۱/۹۲٫

http://dana.ir/61946
ارسال نظر
نظرات
محمد ارزاني
1392/12/05 - 08:38
پاسخ
شايسته است به مالكيت فكري و حقوق نويسندگان و پديدآورندگان متعهد باشيد و از ذكر نام آنها در كنار نشاني سايت منبع مطلب دريغ نفرماييد.
rateup 0
ratedown 0
اپارک داخلی