شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 14:56 منتشر شده در مورخ: 1395/02/11 شناسه خبر: 720655
مشاور مرکز مطالعات مطالعات خلیج فارس :
دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس باید یک روز جهانی شود
مشاور مرکز مطالعات مطالعات خلیج فارس گفت: دهم اردیبهشت به عنوان روز خلیج فارس یک روز ملی به حساب می آید و مسئولین کشور باید سعی کنند تا این روز را به عنوان یک روز جهانی در تقویم جهان به ثبت برسانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب نیوز:روح الله پورطالب مشاور مرکز مطالعات مطالعات خلیج فارس اظهار داشت: دهم اردیبهشت به عنوان روز خلیج فارس یک روز ملی به حساب می آید و مسئولین کشور باید سعی کنند تا این روز را به عنوان یک روز جهانی در تقویم جهان به ثبت برسانند.

وی با توجه به نامگذاری این روز افزود: خلیج فارس بدون تردید در سده اخیر یکی از مهم ترین و حساس ترین مناطق جهان در نگرشهای ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک بوده است.با توجه به تحولات و دگرگونیهای ژرف مناسبات بین المللی ٬ در آغاز قرن بین ۲۱ مهم ترین کانون توجه قرار گرفته و به تعبیر کلاسیک ژئوپلتیک هارتلند٬ یا قلب زمین نام میگیرد.

پورطالب بیان داشت: خلیج فارس از دوران باستان به دلیل فقدان تمدن در شبه جزیره عربستان همیشه بخش لاینفکی از حوزه تمدنی و سرزمینی ایران بوده است و پس از ظهور اسلام نیز مورد توجه سیاست مداران اروپایی قرار داشته است و چه بسا که میتوانیم این منطقه را محل انعکاس سیاستهای بین المللی بنامیم.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه خلیج فارس گفت: اهمیت جهانی خلیج فارس در دوره نوین از سال ۱۹۰۸ هنگامی آغاز شد که نخستین چاه نفت در منطقه مسجد سلیمان خوزستان قلب تمدنی ایران زمین حفر شد و نفت از آن استخراج گردید.امروز به جهت وجود ذخایر گسترده انرژی منطقه که گسترده ترین ذخایر جهان می باشد .

پورطالب با بیان اینکه اهمیت خلیج فارس بر همه پوشیده نیست گفت: در کتاب جزایر سه گانه از منظر تاریخی و حقوق بین الملل که نوشته اینجانب است به اهمیت و جایگاه این خلیج اشاره داشته ام.

مشاور مرکز مطالعات خلیج فارس در پایان گفت: مسئولین کشوری باید اهمیت و جایگاه دریای پارس را باید به جهانیان بشناسانند تا در تقویم جهانی شاهد نامگذاری این روز به عنوان روز خلیج فارس باشیم.

http://dana.ir/720655
ارسال نظر
نظرات