شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 10:35 منتشر شده در مورخ: 1395/02/20 شناسه خبر: 729443
در نشست علمی «اسلام توپراقی» در دانشگاه تبریز مطرح شد؛
ایران در جنگ قره‌باغ به 8 هزار نیروی آذری آموزش داد/ می‌خواهند دولت دوم مسیحی را در قفقاز جنوبی تشکیل دهند
سردار کبیری از مستشاران ایرانی حاضر در جنگ قره‌باغ گفت: اگر دست‌های خیانت کار در آذربایجان در زمان جنگ قره‌باغ نبود این منطقه آزاد می‌شد، ما به 8 هزار نیروی آذری آموزش نظامی داده بودیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، نشست علمی اسلام توپراقی به مناسبت سالگرد قتل‌عام مردم شهر "شوشا" عصر شنبه در دانشگاه تبریز برگزار شد.

 سردار کبیری از مستشاران ایرانی حاضر در جنگ قره‌باغ با مقایسه جنگ تحمیلی هشت ساله با منازعه قره‌باغ، اظهار داشت: ما در جنگ هشت‌ساله تحمیلی عراق علیه ایران، نه تنها نگذاشتیم وجبی از خاکمان در دست متجاوز باقی بماند، بلکه با ورود به خاک عراق به قصد تنبیه متجاوز؛ توانستیم برخی شهرهای مهم آن را فتح کنیم. جمهوری آذربایجان نیز می‌توانست در صورت نبود دست‌های خیانت‌کار در مقطع جنگ با ارمنستان، تمامی خاک اشغالی خود را بازپس بگیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در مقطع جنگ قره‌باغ کمک‌های لجستیکی، پشتیبانی، آموزشی و سیاسی خود را از دولت و ملت مسلمان جمهوری آذربایجان دریغ نکرد و یکی از موارد کمک مستقیم به آذربایجان، فروش سلاح به ارزش ۲۵میلیون دلار در همان سال است؛ همچنین بر اساس تفاهم‌نامه موجود میان دولت ایران و دولت آذربایجان هشت هزار نیروی آذری تحت نظر مربیان ایرانی آموزش نظامی دیدند که در مانور آموزشی این نیروها مرحوم حیدرعلی‌اف چند بار حضور یافت.

مشاور عالی استاندار آذربایجان شرقی با ذکر این نکته که متاسفانه جمهوری اسلامی ایران بعدها در رسانه‌های جمعی جمهوری آذربایجان به طرفداری از قوای ارمنی در این محاربه متهم شد، دلیل این فضاسازی را دست‌های پشت ‌پرده‌ای عنوان کرد که در صدد دورکردن ایران از آذربایجان و بالعکس هستند.

 

 

طاهر کریملی نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان در طی سخنانی با تایید نقش مثبت و سازنده ایران در محاربه قره‌باغ، ابراز کرد: حضور دکتر ولایتی وزیر امورخارجه وقت جمهوری اسلامی ایران در خلال جنگ در باکو، نشانه روشنی از جانبداری ایران از آذربایجان برای ما بود.

وی ادامه داد: ارمنستان تلاش دارد تا با حکم قرار دادن کشورهای مسیحی، سلطه خود را بر این منطقه رسمیت ببخشد؛ قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل، بر لزوم خروج قوای اشغالگر ارمنی از قره‌باغ تاکید کرده‌اند، اما تا به حال به این قطعنامه‌ها عمل نشده است.

رئیس حزب وحدت جمهوری آذربایجان در ادامه سخنان خود گفت: اخیرا کتابی در ارمنستان در چندین ویراست به زبان‌های زنده دنیا به چاپ رسیده است که در آن تاریخ شفاهی افسران حاضر در اشغال قره‌باغ به همراه توصیف صحنه‌های فجیع تجاوز به زنان مسلمان، کشتار کودکان و تبدیل مسجد جامع شوشا به خوک‌دانی قلب هر انسان با وجدان و مسلمان متعصبی را به درد می‌آورد.

وی با اشاره به دیدار خود در سالیان گذشته با رهبر معظم انقلاب در تهران، گفت: من تعبیر «خاک اسلام یا اسلام توپراغی» را که ایشان در وصف قره‌باغ به کار برده‌اند بی نهایت دلنشین می‌دانم.

الیاس اسماعیل‌اف رهبر حزب عدالت جمهوری آذربایجان نیز در این نشست، با اشاره گذرا به تاریخ اشغال قره‌باغ توضیح داد: در سال ۱۹۸۵ در آتن، نشستی تشکیل شد که در آن توسعه اراضی ارمنستان واقع شده در میان چندین کشور اسلامی مورد تاکید قرار گرفت و دو نقشه گسترش از سمت گرجستان و گسترش از سمت جمهوری آذربایجان مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت بخش دوم مورد تصویب واقع شد.

 

 

وی یادآور شد: بیست و پنج سال از اشغال قره‌باغ می‌گذرد و در همه این سال‌ها حل این مساله به گروه مینسک متشکل از سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه واگذار شده است، در حالی که هیچ اراده‌ای از سوی این گروه برای بازگرداندن اراضی اشغالی به دامان آذربایجان دیده نشده است و از همین رو باید با یاری جستن از کشورهای دوست و همسایه و با تکیه بر توان جوانان آذری، به دنبال راه حل برون رفت از اشغال بود.

این فعال سیاسی افزود: برخی می‌خواهند وانمود کنند در جمهوری آذربایجان اراده‌ای برای بازپس‌گیری قره‌باغ از ارمنستان وجود ندارد؛ من اعلام می‌کنم به حتم این سخن اشتباه است و مردم آذربایجان تشنه شنیدن خبر آزادی قره‌باغ هستند و این را به روشنی در جریان جنگ چهار روزه اخیر دیدیم.

دکتر محمدرضا کفاش جمشید تحلیلگر سیاسی نیز طی سخنانی در این نشست اشاره‌ای به سخنان رهبر انقلاب که فرموده‌اند «دولت‌ ارمنستان‌ و ارامنه‌ قره‌باغ‌ به‌ مسلمانان‌ این‌ منطقه‌ ستم‌ می‌کنند و ما اقدامات‌ ارامنه‌ قره‌ باغ‌ را که به‌ پشتیبانی‌ دولت‌ ارمنستان‌ صورت‌ گرفته‌ است‌ محکوم‌ می‌کنیم‌.» اعلام کرد: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مناقشه قره‌باغ نفی اشغال، محکومیت اشغالگر و لزوم رفع این تجاوز است و ما همواره بر این سیاست منبعث از فرمایشات رهبری تاکید کرده‌ایم.

وی افزود: در جریان جنگ چهار روزه اخیر نیز ائمه جمعه شهرهای تبریز، اردبیل، ارومیه و دیگر شهرهای کشور بر تعلق قره‌باغ به جمهوری آذربایجان تاکید کردند و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم صراحتا اعلام کرد ایران آماده هرگونه کمک دفاعی و اطلاعاتی در برابر نفوذ تروریسم به جمهوری آذربایجان است.

در ادامه نشست روشن احمدلی دبیر جنبش مقاومت اسلامی قره‌باغ با اشاره به سال‌های حکومت کمونیسم بر جمهوری آذربایجان گفت: کشور ما روزگارانی را گذرانده است که در آن اجازه برپایی نماز میت بر مرده ما را نمی‌دادند و ناچارا اموات ما شبانه و دور از چشم سربازان رژیم کمونیستی دفن می‌شد؛ این نمونه‌ای است که بدانیم پدران ما در بحبوحه بی‌دینی دین را به ما رسانده‌اند و صد البته قابل کتمان نیست که در وضعیت فعلی نیز دینداران واقعی با مشکلات عدیده‌ای در آذربایجان روبرو هستند.

وی افزود: سال آینده، اشغال قره‌باغ و فجایع انسانی که نیروهای ارمنی در جریان این اشغال از خود به‌جا گذاشتند وارد بیست‌ و‌پنجمین سال خود خواهد شد و از همین‌ رو از خداوند می‌ خواهیم ادامه این اشغال، بیش از ربع قرن به طول نیانجامد.

 

 

عاکف نقی دبیرکل تشکیلات آزادی قره‌باغ با اشاره بر تاکید مجدد برگزاری این نشست در سالگرد اشغال شهر "شوشا" بر مواضع مشترک ایران و آذربایجان در خصوص "قره‌باغ" گفت: شوشا شهر دیرپای تاریخ، فرهنگ و مدنیت آذربایجان و به همراه دیگر شهرهای اشغالی، پاره‌ای از تن آذربایجان است.

عاکف نقی افزود: راه‌حل مساله قره‌باغ بیشتر از این که نظامی باشد، سیاسی است. دولت‌های مسیحی با استفاده از نفوذی که در مجامع تاثیرگذار بین‌المللی دارند، می‌خواهند دولت دوم مسیحی را در قفقاز جنوبی ایجاد کنند و در ریشه ‌یابی این مساله بایستی به تاریخ مراجعه کنیم و علت کوچاندن ارامنه به قره‌باغ توسط دولت روسیه و برهم‌زدن توازن جمعیتی آن را واکاوی کنیم.

وی افزود: پس از بیست‌سال دل بستن به میانجیگری دول مسیحی برای پایان دادن به اشغال قره‌باغ، امروز به این نکته رسیده‌ایم که برای آزادی آن بایستی به توان خود تکیه کنیم و در این مسیر از کشورهای اسلامی و در صدر آن از ایران و ترکیه یاری بجوییم؛ در ادامه همین بحث این سوال را مطرح می‌کنم که اگر خاک ارمنستان در اشغال آذربایجان بود، این دولت حاضر به پذیرش وساطت سه کشور اسلامی برای رفع اشغال می‌شد؟

الدنیز قلی‌اف رهبر اتحادیه روشنفکران جمهوری آذربایجان با اشاره به وجود قهرمانی مشابه شهید حسین فهمیده در جریان جنگ قره‌باغ، بیان داشت: شهید پانزده‌ساله‌ای در میان شهدای قره‌باغ داریم که در موقع شهادت فریاد زد "حاضرم بند بند وجودم را در راه آزادی خاک میهن فدا کنم."

زرتشت علیزاده روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در خاتمه این نشست علمی طی سخنانی گفت: باید ریشه جنگ میان آذربایجان و ارمنستان را در اتاق‌های فکر، مشاوران رییس‌جمهور و کمیته‌های وزارت خارجه روسیه جست‌و‌جو کنیم.

 

 

وی اضافه کرد: دولت‌های زیاده‌خواه و قدرت‌طلب در زمینه‌سازی هر نفرت‌پراکنی میان دو ملت، ابتدا تاریخ‌نگاران، نویسندگان و هنرمندان را وارد میدان می‌کنند و از میان این صنوف، افرادی آگاهانه و یا در حالتی از روی نادانی وارد میدان می‌شوند و سم‌های نفرت را می‌پراکنند.

علیزاده اذعان داشت: چگونه است که ما تا سال ۱۹۸۸ با ارمنه در خوشی می‌زیستیم اما از این سال به بعد با فجایعی نظیر قتل‌عام و نسل‌کشی مواجه می‌شویم؟

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: بیست‌و‌پنج سال است که دولت روسیه به بهانه این جنگ کشورهای ارمنستان و آذربایجان را اداره می‌کند و ریشه این اشغال را باید در همین‌جا جست.

در ادامه این نشست آقایان مختار صدرمحمدی، ابراهیم قبله آرباطان و قربان جبرئیل اشعاری با موضوع نفی اشغال و آرزوی آزادی قره‌باغ ارائه کردند.

انتهای پیام/م

http://dana.ir/729443
ارسال نظر
نظرات