شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 21:22 منتشر شده در مورخ: 1395/04/19 شناسه خبر: 810823
موج سرسبزی و پرواز میان درختانِ دشت برمِ کازرون به راه افتاده است
بزرگ‌ ترین دشت بلوط ایران، دشت برم یا تفرجگاه میان کتل در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کازرون به شیراز واقع شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از "کازرون خبر"، رفتن و دیدن دشت‌های اطراف شهرها که بدون هیچ آلودگی، منتظر مسافران خود است خالی از لطف نبوده تا روحیه انسان را برای ادامه مسیر بازتر کند.

دشتی که تا چشم کار می‌کند سرسبز است و درختان سر به فلک کشیده سایه بان مسافران خود می‌شوند.

دشت برم -  جنگل بلوط کازرون

بزرگ‌ ترین دشت بلوط ایران، دشت برم یا تفرجگاه میان کتل در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کازرون به شیراز واقع شده است، شهری که جای جای آن، حرفی برای گفتن دارد و دشت های تفریحی زیادی اطراف آن را احاطه کرده است.

جنگل های انبوه از درختان بلوط به همراه گل های شقایق در اواخر زمستان و فصل بهار و زمستان برفی در این منطقه آن را به بهشتی زیبا در فارس تبدیل کرده است، دشت برم، بزرگ ترین دشت بلوط ایران است؛ این دشت همچنین در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه مملو از گل های وحشی شقایق می شود.

دشت برم در غرب شهرستان کازرون و در بخش کوهمره در دهستان دشت برم و در کنار روستایی به نام برم قرار گرفته است، کاروانسرای میان کتل، تنها کاروانسرای سنگی ایران در دشت برم قرار دارد.

این منطقه جنگلی با ارتفاع متوسط از یک هزار و 500 متر تا دو هزار و 400 متر قسمتی از رشته کوه های زاگرس جنوب غربی بوده و یکی از بخش‌های متراکم جنگل‌های بلوط زاگرس را در خود جای داده است.

این منطقه دارای پوشش گیاهی و جانوری قابل ملاحظه ای است و علاوه بر بلوط، گونه های جنگلی دیگری همچون بادام کوهی، کیالک و ارژن را شامل می شود و نقش مهمی در تلطیف و اعتدال هوای مناطق جنوبی کشور داشته و به عنوان یک منطقه حفاظت شده به شمار می رود.

دشت برم -  جنگل بلوط کازرون

زمانیکه به این دشت سفر می کنید گل هایی به رنگ قرمز و انبوه درختان آنچنان خودنمایی می کند که شاید یادتان برود برای استراحت به این دشت آمده اید! آنچنان شما را برسر ذوق می آورد که در میان درختان پرواز می کنید و تمام لحظاتتان را فریم به فریم ثبت می کنید.

اما در کنار همه این هیجان ها و شادی ها آنچنان روحتان شاد می شود که خستگی کارتان از بدنتان خارج می شود اما از همه این‌ها جذاب‌تر دیدن افراد روستایی است که با نی حرف دل می نوازند و دل آدمی را به سمت خود می کشانند.

تعطیلات تابستان فرصت خوبی است تا بعد از گذر از شهر شیراز به این منطقه زیبا و سرسبز سری بزنید.

دشت برم -  جنگل بلوط کازرون

دشت برم -  جنگل بلوط کازرون

 نیلوفر جوانشیر

http://dana.ir/810823
ارسال نظر
نظرات