شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:35 منتشر شده در مورخ: 1395/05/16 شناسه خبر: 848430
«کمیجان؛ سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» بازنویسی می شود
نویسنده کتاب «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» گفت: این اثر شامل ۴۷ آیین نمایشی سنتی مردم در ۶۷ روستای شهرستان کمیجان و میلاجرد است و در دسته انسان‌شناسی هنر قرار دارد، آیین‌هایی که بیشتر آن‌ها دیگر اجرا نمی‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سلام کمیجان، کتاب ((کمیجان سرزمین شگفت انگیز تات ها و مادها)) ضمن ارائه مطالعاتی درباره مردم‌شناسی و نمایش‌های مردمی به آیین‌های نمایشی سنتی شهرستان کمیجان پرداخته و این آیین‌ها را در چند بخش دسته‌بندی کرده است، یکی از بخش‌ها به معرفی آیین‌های نمایشی بلاگردانی و درمان بیماری‌ها پرداخته که اشاره به رسومی در کمیجان دارد که با اجرای این آیین‌ها بیماری‌ها دفع می‌شد.

 

در بخش دیگری از معرفی آیین‌ها به آیین‌هایی اشاره دارد که برای حاصلخیزی، باروری طبیعت و انسان‌نگاری خانواده انجام می‌شده که این آیین‌ها نیز در مواقعی مثل نباریدن باران اجرایی می شد، همچنین در بخش بعدی این کتاب آیین‌های نمایشی پیشگویی، پیش‌کشی و هدیه دادن معرفی شده که در اجرای این آیین‌ها نیز هدف؛ آرزوی خوب برای افراد است که نگارنده آیین نمایشی عَلَم کِشی محرم را نیز در این بخش آورده است.

 

محمد عارف نویسنده کتاب «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» که چندی پیش از چاپ سوم این کتاب خبر داده بود، گفت: این اثر سومین کتاب تخصصی‌ام در زمینه انسان‌شناسی هنر محسوب می‌شود، «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» در کتابخانه‌های دانشگاههای لایپزیک آلمان، پنسیلوانیای امریکا و شرق‌شناسی ارمنستان لیبل خورده و مورد توجه دانشگاهیان قرار گرفته است.
 
عارف ادامه داد: این کتاب حاصل ۹ سال مطالعات میدانی و کتابخانه‌ای است.

 

وی تصریح کرد: کتاب «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» شامل ۴۷ آیین نمایشی سنتی مردم در ۶۷ روستای شهرستان کمیجان و میلاجرد است و در دسته انسان‌شناسی هنر قرار دارد، آیین‌هایی که بیشتر آن‌ها دیگر اجرا نمی‌شوند از طریق گفتگوهایی با ۱۱۹ سالمند آن منطقه گردآوری، دسته‌بندی، تحلیل و تفسیر شده است.

 

 

نویسنده کتاب «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» گفت: ناخور گتیرمک(گله گاو آوردن) و نی چالماک(نی‌درمانی) از این آیین‌ها هستند که در گذشته‌ای بسیار دور در فرهنگ مردم کمیجان مرسوم بوده و در نیمه دوم قرن بیستم با عنوان موسیقی درمانی در دانشگاه‌ها و اماکن هنری مطرح و رایج شده است، موسیقی درمانی از آیین‌های نمایشی سنتی مردم کمیجان به شمار می‌آید و از کارکردهایی علمی و فرهنگی و دینی و اجتماعی برخوردار است.


پیش از این کتاب‌های دیگری چون «باران و بوران»، «درخت گیان» هم در حوزه انسان‌شناسی و انسان‌شناسی هنر به قلم محمد عارف منتشر شده بود. «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» را انتشارات طهوری منتشر کرده است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/848430
ارسال نظر
نظرات