شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:55 منتشر شده در مورخ: 1395/05/27 شناسه خبر: 859327
همراهی با صورخیال شعر لک امیر
زمزمه موزون بزرگ شاعر لکستان در کافه کتاب ژور
آن‌چه بیشتر از همه‌ نام کیومرث امیری کله‌جوبی «لک‌امیر» را بر سر زبان‌ها انداخت، شعر «بیستوون مه‌نی نه‌ووین» و چندین قطعه شعر دیگر به گویش کُردی لکی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شاهوخبر؛ در ادامه فعالیت های فرهنگی کافه کتاب ژور، عصری شعری تحت عنوان «خه رمانه ی خیال» با شرکت شاعر سرشناس شعر لکی «کیومرث امیری کله جویی» متخلص به « لک امیر» برگزار می شود.

این عصر شعر که همراه با نوای موسیقی می باشد در روز جمعه 29 مردادماه، راس ساعت 6 عصر با شرکت شاعران کامیارانی و علاقمندان به فرهنگ و ادبیات کردی برپا می گردد.

در معرفی استاد شعر لکی می توان عنوان نمود که،کیومرث امیری‌کله‌جوبی پژوهش‌گر توانایی است که بیشتر دغدغه ذهنی خود را تحقیقات گسترده‌ای می‌داند که در خصوص قوم لک انجام داده‌است.

وی در سال ۱۳۳۸ در روستای کله‌جوب بخش فیروزآباد از توابع کرمانشاه به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات ابتدایی راهی شهر کرمانشاه شد. لک امیر تحصیلاتش را تا سطح دیپلم در رشته ادبیات ادامه داد؛ سپس وارد دانشگاه شد، اما بنا به دلایلی آن را نیمه‌تمام رها کرد.

از کیومرث امیری تاکنون 4 عنوان کتاب طبع گردیده است؛ دو مجموعه داستان با نام های «مرثیه‌ای برای تو» و «گورستان یخ‌زده»  و مجموعه اشعاری با گویش لکی با عنوان های «دیوان شیعر خریوه» و«افسانه‌های لکی».

لک امیر، علاوه بر سرودن شعر وکار نویسندگی، روزنامه‌نگاری با تجربه و شناخته شده نیز می‌باشد؛ وی به مدت ۱۲ سال به عنوان خبرنگار رسمی روزنامه کیهان درشهر کرمانشاه فعالیت داشت وعلاوه براین در بسیاری از نشریات محلی و سراسری نیز قلم زده ‌است.

این شاعر کُرد، در فیلم‌نامه‌نویسی نیز سال‌ها فعالیت داشته است. از جمله تحقیق و نویسندگی مجموعه سریال «سیمره رود بی‌بازگشت» از جمله آثار ماندگار وی می باشد.

آن‌چه بیشتر از همه‌ نام کیومرث امیری کله‌جوبی «لک‌امیر» را بر سر زبان‌ها انداخته است، شعر «بیستوون مه‌نی نه‌ووین» و چندین قطعه شعر دیگر به گویش کُردی لکی است.

کیومرث امیری‌کله‌جوبی، پژوهش‌گر توانایی است که بیشتر دغدغه ذهنی خود را تحقیقات گسترده‌ای می‌داند که در خصوص کُردهای لک انجام داده ‌است.

انتهای پیام/ف

http://dana.ir/859327
ارسال نظر
نظرات