شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 12:35 منتشر شده در مورخ: 1401/01/28 شناسه خبر: 1822576
رئیس جهاد کشاورزی خوزستان:

طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با محدودیت اعتبار و بحران آب مواجه است/ سد مارون ۲ مجوز زیست‌محیطی ندارد

طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با محدودیت اعتبار و بحران آب مواجه است/ سد مارون ۲ مجوز زیست‌محیطی ندارد
خدارحم امیری‌زاده گفت: اجرای فاز ۲، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری علاوه بر محدودیت اعتبار است با بحران آب نیز مواجه است و بخش اعظمی از آن در قالب طرح آبیاری تحت فشار انجام خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خدارحم امیری‌زاده رئیس جهاد کشاورزی خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار رهیاب اظهار کرد: کاهش بارندگی در استان و مناطق بالادست به ویژه در حوضه آبریز کرخه، بخش کشاورزی خوزستان را در تابستان سال جاری با چالش تنش آبی شدیدی مواجه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه شهرستان شادگان انتهای حوزه مارون قرار دارد، افزود: بخشی از آب این شهرستان از مارون و مابقی از کارون تامین می شود بنابراین با احداث سد، وضعیت آب در این منطقه با مدیریت بهتری همراه خواهد شد.
رئیس جهاد کشاورزی خوزستان گفت: تالاب شادگان دارای حق آبه است و با لحاظ کردن این مورد، پروژه سد مارون 2 اجرا می شود. امسال نیز با یک شرکت ژاپنی تفاهم نامه ای جهت احیا این تالاب منعقد شده است.
امیری‌زاده ادامه داد: همچنین باید سد مارون ۲، مجوز و پیوست های محیطی لازم را اخذ کند و در شرایطی که پیوست های زیست محیطی تالاب شادگان اجازه دهد؛ این سد احداث خواهد شد.
وی اضافه کرد: اگر ساخت سد مارون 2، خساراتی برای باغات شادگان به همراه داشته باشد؛ قطعا جلوگیری خواهد شد.
رئیس جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه محدودیت اصلی اجرای فاز ۲، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در حال حاضر محدودیت اعتبار است، گفت: این پروژه با بحران آب نیز مواجه است و بخش اعظمی از فاز ۲ آن در قالب طرح آبیاری تحت فشار انجام خواهد شد تا مصرف آب کاهش یابد.
امیری زاده در ادامه از همکاری منسجم تر با شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی استان خبر داد و افزود: پیشنهاداتی جهت بسته های حمایتی در بحث زراعت و دامپروری ارائه شده است که توسط وزارت و استانداری در حال بررسی می باشد.
وی عنوان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی های انجام شده با بخش های تخصصی و تشکل ها و رعایت الگوی کشت، علاوه بر رضایت کشاورزان از هر گونه بحرانی پیشگیری شود.
 
انتهای پیام/
 

 

 

https://www.dana.ir/news/1822576.html/share
ارسال نظر
نظرات