گروه : دین و اندیشه
ملاک دین‌داری رکوع و سجود نیست، صداقت و امانت است
نگذاریم غدیر در غربت برگزار شود
همایش شیرخوارگان حسینی در ٧ هزار نقطه دنیا برگزار می‌شود
کارشناس مسائل مذهبی:

فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود/حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای زنان

حجت الاسلام عباس زاده با بیان اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود گفت: حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای زنان و خانواده ها است.
وقتی جنگ، چهره عریان آرمان‌ها را نشان می‌دهد

«اخلاق جنگ» و «جنگ اخلاقی»

اخلاق جنگ دقیقاً به معنای جنگیدن با دستان بسته است؛ جنگی با مرزهای مشخص که ناچار میل به صلح پیدا می‌کند چراکه دستان باز در اعمال خشونت به معنای کشتار و نزاع نامحدود است؛ «تا می‌توانی و هرگونه که خواستی بکش!» استراتژی جنگ‌طلبانی است که فقط برای پیروزی می‌جنگند و فردای صلح پس از پیروزی شاهد روزهای خونینی در اردوگاه‌ها و کمپ‌ها هستیم.
دین مخالف شاد زیستن است؟

اقسام شادی با نگرش دینی

از نگاه دین اسلام، شادی پسندیده آن است که جهت‌گیری الهی داشته باشد و یا مقدمه‌ای برای انجام وظایف شرعی و الهی قرار گیرد و بعضی شادی‌ها که با هدف تکاملی انسان سنخیت ندارد و یا با گناه، لهو و لعب، اتلاف وقت، هیجان کاذب و اذیت و آزار دیگران توأم است
ماموستاهای اهل سنت کردستان تصریح کردند؛

زنان در سایه حجاب و عفاف همواره تاریخ ساز بوده‌اند/ حجاب و عفاف جزو لاینفک فرهنگ کُردی

ماموستاهای اهل سنت کردستان عنوان کردند: دشمنان بدانند که حجاب و عفاف جزو لاینفک فرهنگ هر دیاری بوده و مردمان این خطه از میهن اسلامی با هوشیاری و بصیرت همه جانبه در برابر توطئه های فرهنگی و هویتی دشمنان ایستاده اند.
جواد مجتهد شبستری:

کشف حجاب، یک طرح استعماری بود/ مسأله حجاب مربوط به حقوق عامه است

مجتهد شبستری، عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه کشف حجاب، یک طرح استعماری برای نفوذ فرهنگی در کشورهای اسلامی بود، گفت: حجاب یکی از اموری است که مربوط به حقوق عامه جامعه است.

جدیدترین استفتاء از رهبر معظّم انقلاب درباره "خمس سهام"

احکام نموداری خمس سهام مطابق با فتوای رهبر معظّم انقلاب منتشر شده است.
دوگانه دینداری فردی و اجتماعی در ایرانِ امروز در گفتگو با حسن بنیانیان/ بخش دوم

این تصور از خدا و قیامت رفتارساز نیست!

باید روی اصول دین کار عالمانه صورت بگیرد؛ ما خدا را قبول داریم؛ منتها این خدا رفتار ساز نیست! این قیامت رفتار ساز نیست! این باور بر قیامت کنترل‌کننده رفتار‌های سر بزنگاه‌ها نیست؛ دین اول باید بیاید رفتار‌های کلیدی من و شمارا هدایت بکند.

زائران انصرافی حج می‌توانند مجدد ثبت نام کنند

معاون سازمان حج و زیارت گفت: زائران انصرافی حج تمتع می توانند مجددا در کاروانهایی که ظرفیت خالی دارند ثبت نام کنند و در حج ۱۴۰۰ اعزام شوند.
رویکرد‌های اندیشمندان اسلامی به علوم غربی چگونه است؟

علوم «غریبه»!

بازخوانی نحوه مواجهه گروه‌ها در جهان اسلام با علم غربی می‌تواند روزنه‌ای برای تعیین وضعیت آینده ما با غرب ایجاد کرده و در مواجهه تمدنی انقلاب اسلامی با غرب راهگشا باشد از همین رو چکیده‌ای از مقاله ابراهیم کالین که در زمینه «نحوه مواجه اندیشمندان جهان اسلام با علوم غربی» نگارش یافته و انتشارات ترجمان منتشر ساخته است را ارائه می‌کنیم.
برکت یه هجرت در تاریخ تشیع؛

دلیل عالم آل محمد نامیدن امام رضا(ع)/ تأثیرات حضور امام رضا(ع) در ایران بر جهان تشیع و ایران

حضور امام رضا(ع) در ایران زمینه رشد و گسترش تشیع را فراهم کرد و مناظرات علمی ایشان و تشکیل کلاس های درس و احادیث و سخنان ارزنده ایشان در زمینه های مختلف علوم و معارف اسلامی عامل گسترش تشیع در ایران بود و آثار و برکات این حضور همچنان وجود دارد.
در جلسه شورای عالی حوزه‌های علمی

دبیر شورای عالی حوزه و مدیرحوزه‌های علمیه انتخاب شدند

در جلسه شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله حسینی بوشهری به عنوان دبیر این شورا و آیت الله اعرافی به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه انتخاب شدند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

تفرقه میان مسلمانان بستر بهره‌برداری استکبار جهانی است

حجت الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه اصل اولیه در اسلام، صلح بین طوائف مختلف است، گفت: جنگ موجب کینه و تفرقه می‌شود و تفرقه بستر بهره‌برداری استکبار جهانی است.

بیانیه سازمان بسیج مداحان و مدیران هیآت مذهبی کشور به مناسبت هفتم تیر و هفته قوه قضائیه

سازمان بسیج مداحان و مدیران هیآت مذهبی کشور به مناسبت هفتم تیرماه، سالروز شهادت دکتر بهشتی(ره) و تعدادی از یاران صدیق امام و انقلاب بیانیه ای صادر کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری:

کریمه اهل بیت(س) بهترین الگو برای دختران جامعه است

آیت‌الله توکل با اشاره به جایگاه بی‌نظیر حضرت معصومه(س) گفت: کریمه اهل بیت(س) همچون دریای بی‌کران است که همه شیعیان از آثار و برکات آن بهره‌مند می‌شوند.

فردا "خورشید گرفتگی" رخ می‌دهد/ حکم "نماز آیات" بر اساس فتوای رهبر انقلاب

فتوای رهبر انقلاب درباره پدیده خورشید گرفتگی و شیوه اقامه نماز آیات منتشر شد.