کد خبر: 1457035
گذری در دستاوردهای عمرانی استان قزوین؛
از شبکه گذاری ۷هزارکیلومتری گاز تا احداث ۸۰درصد راه‌های روستایی
استان قزوین، هم اکنون دارای 7هزار کیلومتر شبکه گاز است‌، نیروگاه شهید رجایی نیز 2میلیون و 60هزار مترمعکب گاز مصرف می‌کند که این میزان به اندازه کل استان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ دومین جلسه از سلسله نشست‌های خبری مدیران استان قزوین ظهر امروز(پنجشنبه) در آستانه چهل سالگی انقلاب در سالن اجتماعات دفتر استاندار برگزار شد که به گزارش عملکرد مدیران حوزه عمرانی اختصاص داشت. 

قزوین دارای 7هزار کیلومتر شبکه گاز است‌
اسماعیل مفرد بوشهری در این نشست اظهار کرد: پیش از انقلاب شهر و روستاهای استان فاقد گاز بود، اما امروز تمام ۲۵شهر استان و همچنین ۴۷۷روستا از گاز شهری برخوردار هستند. 

وی ادامه داد: بادرنظر گرفتن بهره‌مندی خانوار روستایی، ۹۸درصد شهرستان آوج، ۹۴درصد البرز‌‌، ۹۷درصد آبیک، ۹۸درصد بوئین زهرا، ۹۹درصد تاکستان و ۵۸درصد از جمعیت شهرستان قزوین از گاز بهره‌مند هستند. 

مدیرعامل شرکت گاز استان ابراز کرد: به علت وجود منطقه سیردان و الموت در شهرستان قزوین، این منطقه نسبت به سایر مناطق پیشرفت زیادی نداشته است که با سفر رئیس جمهور خط انتقال الموت با هزینه‌ای بالغ بر 1300میلیارد تومان به تصویب رسید. 

وی ادامه داد: درنتیجه پروژه‌های خط انتقال الموت امروز بخش‌هایی از آن مناطق از گاز برخوردار شده و که با پروژه‌های در دست استلن این میزان به 80درصد می‌رسد. 

این مسئول عنوان کرد: پیش از انقلاب در بخش صنعت 55مشتری در استان وجود داشت که امروز به 30هزار و 50رسیده و 100مشترک نیز در نوبت دریافت گاز هستند که تا سال آینده‌، گاز ‌ دز دسترس آنان قرار می‌گیرد، به طور کلی درخواست کنندگان در کوتاه‌ترین زمان گازدار می‌شوند. 

بوشهری اذعان کرد: استان قزوین، هم اکنون دارای 7هزار کیلومتر شبکه گاز است‌، نیروگاه شهید رجایی نیز 2میلیون و 60هزار مترمعکب گاز مصرف می‌کند که این میزان به اندازه کل استان است، این درحالی است که پیش از انقلاب نیروگاهی وجود نداشت. 
 

وی بیان کرد: پیش از انقلاب اقلام ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز وارداتی بود، امروز این اقلام در داخل تولید می‌شود، مواد اولیه پلی اتیلن که پیش از این از کره و عربستان تامین می‌شد در پتروشی اراک تهیه می‌شود. 

مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین افزود: ورق‌های فولادی نیز در اهواز تامین می‌شود‌، بطور کلی قزوین هماهنگ با کل کشور از شتاب خوبی در پیشرفت در حوزه گاز برخوردار است. 

وی عنوان کرد: گازرسانی پارک لیا در دست شهرک‌های صنعتی است، لوله‌گذاری آن به پایان رسیده و شرکت گاز درباره آن مشکلی ندارد. 
 


بوشهری بیان کرد: دولت یارانه زیادی به حوزه گازرسانی صنایع اختصاص داده است و در این راستا هزینه‌های کاهش یافته و به تمام صنایعی که درخواست کنند گاز اختصاص داده می‌شود، البته باید بدهی‌های شرکت گاز پرداخت شود که به دیوان محاسبات احضار شده‌ام و باید به آن‌ها پاسخ دهم. 

این مسئول در پایان گفت: هنگام ورود سرمای شدید و محدودیت در گاز‌ اولویت‌بندی صنایع برای استفاده از گاز توسط شرکت ملی گاز انجام می‌گیرد. 

خط انتقال آب از سد طالقان تا 3سال آینده باید تکمیل شود

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان قزوین در سالن اجتماعات دفتر استاندار اظهار کرد: در بخش ساخت سازه‌های بزرگ آبی، پیش از انقلاب تمام متخصصین و مشاورین خارجی بودند، امروز این نیاز در داخل تامین می‌شود و متخصصین داخلی بزرگترین سازه‌های آبی را طراحی و اجرا می‌کنند. 

وی ادامه داد: با پیشرفت و تکیه بر توان داخلی، هم اکنون حوزه آب و برق و وزارت نیرو از بیشترین صادرات فنی و تخصصی برخوردار است. 

حمید پویا ابراز کرد: پیش از انقلاب، کشور از 19سد برخوردار بود که این میزان به 171 سد رسیده و حدود 400سد نیز درحال ساخت هستند. 

وی ادامه داد: سد طالقان در محدوده جغرافیایی استان البرز قرار دارد، اما دو سوم آب آن به قزوین اختصاص دارد و در سال 85 با ظرفیت 460میلیون متر مکعب به بهره‌برداری رسید. 

این مسئول بیان کرد: امروز 1500میلیارد تومان طرح اجرایی وجود دارد که این میزان تا چند سال گذشته کمتر از 10میلیارد بود، انتقال آب شرب از سد طالقان یکی از پروژه‌های بزرگ است. 

وی افزود: هم اکنون آب شرب از محل چاه‌ها تامین می‌شود که با انتقال آب شرب از سد طالقان با اعتباری بالغ بر 800میلیارد تومان که باید طی ۳سال به بهره‌برداری برسد، این وضعیت تغییر می‌کند. 

پویا ابراز کرد: سد نهب 90درصد پیشرفت فیزیکی داشته و شبکه تحت پوشش آن نیز تا 40درصد پیشرفت کرده، سد بالاخانلو نیز به پیشرفت 61درصدی رسیده است. 

وی ادامه داد: هم اکنون 100درصد مناطق شهری و 90درصد مناطق روستایی تحت پوشش آب قرار دارند که این میزان پیش از انقلاب در روستاها 12درصد بود، همچنین 63درصد نیز دارای شبکه فاضلاب هستند که پیش از انقلاب صفر بود. 
 


مدیرعامل آب منطقه‌ای استان عنوان کرد: طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی برای ساماندهی سفره‌های آب زیرزمینی در نظر گرفته شده؛ باتوجه به برداشت‌های بی‌رویه درصورت عدم اتخاذ سیاست‌های جدی تا 10سال آینده چیزی از دشت قزوین باقی نمی‌ماند. 

وی افزود: دشت قزوین از 20سال پیش تاکنون سالانه 5/1متر افت داشته که با مسدودشدن 3هزار و 20حلقه چاه غیرمجاز و صرفه جویی این افت به 90سانتی متر کاهش یافته و امیدواریم با نصب کنترل هوشمند به صفر برسد. 
 

این مسئول عنوان کرد: بین سال‌های 87تا 97سدهای مختلف استان و سد طالقان به بهره‌برداری رسید، با خط انتقال 7میلیارد و 600میلیون مترمکعب آب از آن سد به دشت قزوین منتقل می‌شود که در تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی تاثیرگذار است.

وی تاکید کرد: خط انتقال آب برای استان بسیار مهم و ارزشمند است و از این رو تمام مقامات استان در راستای افزایش سرعت آن و جذب اعتبارات تلاش می‌کنند و برای رفع و بررسی موانع با پیمانکار جلسات هفتگی برگزار می‌شود. 

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان افزود: این پروژه دارای اعتبار 800میلیاردی است که در ابتدا تامین 10درصد آن از محل اعتبارات عمومی تصویب شده بود، این میزان طی دو مرحله به 30 و 70درصد رسید. 

وی بیان کرد: جذب اعتبارات دولتی در گرو اصلاح عنوان این پروژه در مجلس است که مسئولین استان این موضوع را پیگیری می‌کنند؛ درصورت عدم اتمام این طرح تا 3سال آینده 60میلیون متر مکعب آب تصفیه شده وارد رودخانه‌ها می‌شود. 

پویا ابراز کرد: موضوع نهر‌ها در محدوده کاری آب منطقه‌ای نیست، 90درصد از کانال‌های آبیاری که 1200کیلومتر طول دارند نیز پیش از انقلاب ایمن سازی شده‌اند و 10درصد باقی مانده 400میلیارد درخواست بودجه شده است. 

وی ادامه داد: باتوجه به تامین نشدن بودجه لازم، مناطق حادثه خیز شناسایی و در آن محدوده‌ها از گارد ریل، فنس کشی و نصب حدود 300تابلو هشدار استفاده شده است، اما در سال‌های پر آب عده‌ای در کانال‌ها غرق می‌شوند.

این مسئول عنوان کرد: بسیاری از این کانال‌ها در زمان ساخت خارج از محدوده مسکونی و شهری بودند، بنابراین شهرداری موظف است ایمنی آن‌ها را تامین کند و سازمان آب منطقه‌ای در این حوزه تعامل خوبی با شهرداری‌ها دارد. 

پویا در پایان گفت: باتوجه به خدمت 35ساله در وزارت نیرو بازنشسته می‌شوم، این وزارت خانه طی فراخوان از داوطلبان دعوت می‌کند و بر مبنای شایسته سالاری مدیر عامل آب منطقه‌ای جدید استان انتخاب خواهد شد. 
 
بیش از ۸۰درصد روستاهای استان از راه‌های مناسب برخوردارند

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در نشست خبری که در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: یکی از بحث‌های اصلی و مهم در توسعه و پیشرفت زیربنایی کشورها، حوزه راه‌ها و مسکن است.

وی با بیان اینکه بالای ۸۰درصد از روستاهای ما دارای راه‌های مناسب است، افزود: قبل از انقلاب هیچ راه روستایی آسفالته در استان نداشتیم و امروز فقط  ۲۷۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته احداث شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین بیان کرد: ۷۰۰کیلومتر راه روستایی شوسه و ۲۰۰۰کیلومتر راه روستایی خاکی داریم که برای روستاهای زیر ۲۰خانوار است.

این مسئول ابراز کرد: پیش از انقلاب در استان ۵۵کیلومتر آزادراه داشتیم که امروز به ۲۱۸کیلومتر رسیده است و رتبه ۳کشوری را در این زمینه کسب کردیم.

۵۲هزار واحد مسکن مهر در قزوین تکمیل شد

حق لطفی با اشاره به حوزه راه آهن، افزود: به طور ۲۰۵کیلومتر خط ریلی قزوین-رشت است که ۷۵کیلومتر آن در استان قرار دارد که تا آخر امسال به اتمام می‌رسد و محور قزون_تهران دو خطه می‌شود که در سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد و محور قزوین_زنجان دوخطه می‌شود که بالای ۴۴درصد پیشرفت دارد و تا سال آینده و یا سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: قبل از انقلاب در کل کشور به ازای هر ۱۳۵خانوار ۱۰۰خانه داشتیم که امروز متوسط کشوری ما ۱۰۶ است ولی درصد برخورداری استان ما بالاتر است و به ازای هر ۱۰۴ خانوار در استان قزوین ۱۰۰خانه موجود است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین اظهار کرد: طرح‌های جامع و طرح جامع تفضیلی برای تمام شهرها انجام شده است و اکنون ۲پروژه سنگین حوزه راه در محور قزوین-الموت-تنکابن داریم که ۷۰درصد پیشرفت داشته است.

این مسئول عنوان کرد: در حوزه مسکن مهر ۵۸هزار واحد در سطح استان شروع شده و ۵۲هزار واحد به اتمام رسیده و حدود ۶هزار واحد در سال آینده به اتمام می‌رسد.

انتهای پیام/