کد خبر: 1458482
کاستی هایی از محتوا تا عمل؛ نقدی بر جشنواره فیلم فجر در البرز
جشنواره فیلم فجر به عنوان مهمترین رخداد فرهنگی هنری در استان که چندین سال است در بهمن ماه برگزار می شود، به رغم سابقه برگزاری و اجرا، همچنان از مسایل عدیده ای رنج می برد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جشنواره فیلم فجر استان البرز هم زمان با جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و مقارن با ایام پرخیر و برکت دهه فجر از تاریخ ١٢ لغایت ٢٢ بهمن ماه ١٣٩٧ در کرج برگزار شد و به ایستگاه پایانی رسید.

در جشنواره امسال ١٤ فیلم برگزیده با موضوعات متنوع اجتماعی، درام اجتماعی، دفاع مقدس، کمدی اجتماعی، دینی، تاریخی، سینمای مقاومت، حادثه ای، اکشن، ورزشی و ... در سینما ساویز و سینما پرشین برای علاقه مندان حوزه سینما نمایش داده شد.

تعدادبلیط های کم، اکران فیلم های جشنواره فقط در 2 سانس، عدم اکران همه فیلم های جشنواره در استان، اکران فیلم های جشنواره فجر فقط در دو سینما ، اکران فیلمهای جشنواره فقط در کرج و ... از مهمترین نقدهایی بود که می توان به اتفاق این رویداد بزرگ سینمایی در استان اشاره کرد.

امیر مسعود وادی نژاد فلیمساز البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: فیلمهای جشنواره از نظر کیفیت و محتوا در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ارتقا یافته است و فیلمهای خوبی مثل "شبی که کامل شد، غلامرض تختی، قسم، سرخپوست" بازخورد خوبی از مردم دریافت نمودند.

وی ادامه داد: امروز دست مایه فیلمنامه های تولیدات سینمایی به سمت محتواهای ارزشی سوق پیدا نموده است و این مهم سلیقه مخاطب را نیز ارتقا می دهد.

این فیلمساز تاکید کرد: اکران فیلمهای جشنواره فجر همزمان با پایتخت در البرز اتفاق بسیار بزرگ و خوبی است ولی مهمترین نقدی که به این جشنواره وارد است این است که تمامی فلیمهای جشنواره فجر در استان اکران نمی شود و من فیلمساز مجبورم برای دیدن بقیه آثار به تهران مراجعه کنم.

وادی نژاد بیان کرد: حضور هنرمندان البرزی مثل محمد عسگری دستیار کارگردان فیلم قصر شیرین، سینا شفیعی بازیگر فیلم غلامرضا تختی و سعید دشتی بازیگر فیلم جشنواره از افتخارات استان نیز می باشد.

محمد شاکری یکی از شهروندان می گوید: سانس های اکران فیلم در البرز بسیار کم بود و تعداد بلیط هایی که برای جشنواره می فروختند اندک بود من از قبل بلیط تهیه کرده بودم ولی در زمان اکران هیچ بلیطی پیدا نمی شد .

وی ادامه داد: استان البرز با جمعیتی میلیونی ؛ اکران فیلمهای جشنواره فجر در دو سینمای استان پاسخگوی نیاز مردم نیست لذا از متولیان امر خواهش می کنم تعداد سینماهای اکران فیلم های جشنواره در استان را در سال های آتی افزایش دهند.

مریم طاهری یکی دیگر از شهروندان می گوید:چندین سال است فیلم های جشنواره فجر در البرز اکران می شود ولی فقط این اکران ها در کرج است و شهرهایی مثل نظرآباد، محمدشهر، فردیس، اشتهارد امکان اکران فیلم های این جشنواره در این شهرهای استان فراهم نشده است علی رغم اینکه شهرهای استان جمعیت در خور ملاحظه ای دارد ولی برنامه ای برای اکران فیلم های جشنواره در شهرهای استان دیده نشده است.

سعید عامری یکی از شهروندان می گوید: من فیلم های شبی که ماه کامل شد و سرخپوست را دیدم فوق العاده بودند کیفیت هر دو سینمای اکران فیلم های جشنواره در استان عالی بود کمی زمان برخی از فیلم های جشنواره با تاخیر آغاز می شد ولی کلیت کیفیت فیلم های امسال از دیدگاه من عالی بود.

شیرین کاظمی ادامه می دهد: فلیم زهرمار جواد رضویان از بدترین فیلم های جشنواره فجر سال جاری بود و به نظر من بازیگر توانمند حوزه اجتماعی و طنز که با حضور خود در فیلم های طنز مخاطب را به شدت مجذوب خود می نمود با ساخت فیلمی با محتوای ضعیف کارنامه درخشان خود را زیر سوال برد.

زهرا میر می گوید:جشنواره فیلم فجر رویدادی است که برای خیلی از مردم اهمیت دارد و حتی برای کسانی که بصورت حرفه ای درگیر و دنبال کننده مسائل تخصصی سینما و فیلم نیستند جذابیت های خاص خودش رادارد؛در نتیجه اکران 10 روز فیلم های فجر ناکافی است ، در صورتی که می توانیم با پخش کردن این رویداد در ایام مختلف سال به کیفیت برگزاری و اثرگذاری آن جلوه ای دیگر ببخشیم. کارهایی چون برگزاری جشنواره در دو نیمه سال یا بصورت فصلی و... می تواند نقش مهمی در ارتقای وضعیت فرهنگی، اجتماعی، هنری، اقتصادی و روانی مردم ایفا کند.

اکران فیلم های جشنواره فجر در البرز رویداد بزرگی است که امید است با برطرف نمودن نقدهای وارده بتوانیم این رویداد بزرگ سینمایی در استان را به برندی موفق تبدیل کنیم.

الهه ملاحسینی

انتهای ییام/