کد خبر: 1494682
کارشناس روابط بین الملل:
انفعال وزارت امور خارجه و غارت روباه پیر از جیب مردم!/ انتشار اسامی عوامل تحمیل حقارت بر ملت، مطالبه عموم است/ وقتی خیانت انگلیس در برجام با جشن تولدی استعماری فراموش شد
علی پورکیا گفت: عده ای چگونه حاضرند با پرداخت هزینه در مراسم جشن تولید ملکه ای شرکت کنند که سفیر آن و مسئولین بنام این برنامه صراحتاً به مردم ایران توهین کرده و انها را تحقیر می کنند و حتی حاضر نیستند هزینه تشریفات ساده ترین مراسم سالیانه خود را از جیب دولت انگلیس پرداخت کنند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس روابط بین الملل در تحلیل رویداد سالیانه سفارت انگلستان در باغ قلهک موسوم به جشن تولد ملکه بریتانیا، به خبرنگار تیتریک، گفت: طی سالهای اخیر، انگلستان بر اساس آن چیزی که ما آن را برجام تلقی می کنیم متعهد به انجام اموری برای گشایش مسائل اقتصادی و روابط تجاری در ایران بود تا تعهدات خود را در متن قراردادی که با ایران امضا کرده اند عملیاتی کنند. 

علی پورکیا افزود:  علی رغم تعهدات بین ‌المللی قطعنامه سازمان ملل، انگلیس با تأثیر و با الگو گرفتن از امریکا نه تنها تعهدات خودش را انجام نداد بلکه پا را فراتر گذاشت و وارد فاز تحریم مجدد و خروج شرکت‌ های تجاری و اقتصادی خود از ایران کرد.
 
وی اظهار داشت: طی دو سال اخیر شاهد این مسئله هستیم که تعداد قابل توجهی از شرکت های انگلستان به دلیل تحریم امریکا از کشور خارج شدند و انگلستان سطح روابط اقتصادی خودش را با ایران به شدت کاهش داد به گونه ای که این موضوع منجر به برخی محدودیت‌ ها و ضررهای مالی برای شهروندان ایران شد.
 
علی پورکیا تصریح کرد: به دنبال روند مذکور، نقل و انتقال پول و دارایی ها بین دو کشور عملاً تعطیل شده و مبادله جدی صورت نمی گیرد بر همین اساس مسئولین سفارت انگلستان اعلام کردند که هزینه برگزاری مراسم تولد ملکه بریتانیا را از کشور خود به ایران آورده و برای تامین چنین هزینه ‌ای از برند و شرکت‌ های داخلی ایران که تمایل به تبلیغات در این مراسم دارند دعوت کردند تا با پرداخت هزینه هایی در این مراسم شرکت کند.
 
وی گفت: نکته بسیار مهم و اساسی که برای ایران مطرح خواهد بود این است که سفیر بریتانیا اعلام کرد که نمی تواند هزینه و پول مالیات دهندگان انگلیسی را در ایران هزینه کند در حالی که این مسئله در روابط دیپلماتیک و سیاسی به شدت توهین آمیز است و مسئولین سیاست خارجی کشور و مسئولین وزارت خارجه باید نسبت به آن عکس العمل لازم را داشته باشند و اعتراض خود را به این رفتار بریتانیا اعلام کنند.
 
پورکیا افزود: متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که کماکان فشارهای دولت انگلستان، خیانت عطر و خباثت هایی که در طول تاریخ بر ملت و کشور ایران روا داشتند ادامه دارد و سابقه تاریخی این کشور نشان می ‌دهد که هیچ زمانی به فکر منافع مردم ایران نبودند.
 
وی اظهار داشت: دولت انگلستان همواره در مقاطع مختلف تلاش کرد تا فشارهایی را به کشور و ملت وارد کنند، ذخایر ملی ایران را غارت کنند و در بررسی مسائل نفتی، جواهرآلات، باستانی، روابط تجاری، اقتصادی و هر زمان دیگری مشاهده می کنید که آنها به دنبال غارت ثروت های ملی ایران و کشورهای مختلف جهان بودند.
 
پورکیا تصریح کرد: امروز شاهدیم حتی در مورد جشن تولد بزرگترین و عالی‌ رتبه ترین مقام سلطنت انگلیس که برند این کشور بوده و در راستای تقویت آن خواهد بود هم حاضر نیستند هزینه‌ های جاری، هزینه‌ های خورد و خوراک و تشریفات این مراسم را از کشور خودشان تامین کنند و می گویند مردم و کشور ایران باید هزینه‌ های چنین مراسمی را پرداخت کنند.
 
وی با اشاره به اینکه مسئله مذکور نشان دهنده همان خوی استعماری و استکباری و ظالمانه انگلیس است که در طول تاریخ هیچ زمانی تغییر نکرده و کماکان ادامه دارد، گفت: از طرفی باید گفت افرادی که در قالب مردم و شهروندان ایران در این مراسم شرکت می ‌کنند واقعاً با چه توجیهی و با چه منطقی این تحقیر را به مردم و  ملت ما تحمیل می ‌کنند؟
 
پورکیا افزود: عده ای چگونه حاضرند با پرداخت هزینه در مراسم جشن تولید ملکه ای شرکت کنند که سفیر آن و مسئولین بنام این برنامه صراحتاً به مردم ایران توهین کرده و انها را تحقیر می کنند و حتی حاضر نیستند هزینه تشریفات ساده ترین مراسم سالیانه خود را از جیب دولت انگلیس پرداخت کنند؟ 
 
وی اظهار داشت: شرکت کنندگان جشن تولد ملکه انگلیس باید به مردم ایران پاسخ دهند که چرا و با چه توجیهی در چنین مراسمی شرکت می‌کنند؟ بد نیست حتما لیست و مشخصات این افراد منتشر شود تا مردم اطلاع پیدا کنند از کسانی که با حضور در مراسمات این چنینی حاضرند این تحقیر را بر خود و مردم کشور ایران تحمیل کنند؟ 
 
پورکیا با اشاره به لزوم انتشار افراد شرکت کننده در مراسم جشن تولد انگلیس و مطالبه کارشناسان و مردم برای پیگیری آن در اسرع وقت، تصریح کرد: متاسفانه رفتار چند سال اخیر وزارت خارجه نشان می دهد که در برابر چنین اتفاقات و تحولاتی، منفعلانه رفتار میکند. 
 
وی با تاکید بر اینکه مسئولین وزارت امور خارجه باید به سرعت و قاطعانه در برابر چنین وقایعی موضع گیری قاطع و طولانی داشته باشند، گفت: در وضعیتی که طی سال ‌های اخیر انگلستان، بریتانیا و مجموعه کشورهای مرتبط با این کشور هیچگونه حسن نیتی از خود در روابط فی مابین نشان نداده و در قالب فشار، تحریم و تحقیر با ایران داشتند وزارت خارجه قاطعانه باید در برابر آنها موضع‌گیری کند.
 

کارشناس روابط بین الملل در خاتمه خاطر نشان داشت: وزارت امور خارجه باید تمام تلاش خود را برای اعاده حیثیت ملت، شهروندان ایرانی و حیثیت کسانی که از ثروت و هزینه آنها برای انگلیس خرج می شود انجام داده و موظف است با پیگیری قاطعانه و سریع این موضوع موجب شود بیش از این شاهد تحقیر و توهین کشورهای خارجی و مسئولین دیگر کشورها نباشیم.  
 
 
 
 
انتهای پیام/