کد خبر: 1546963
کارگردان فیلم «منطقه پرواز ممنوع»:
"منطقه پرواز ممنوع"؛ ویژگی‌های واقعی نوجوان انقلابی را نشان می‌دهد/ ایران از نبود سینمای نوجوان رنج می‌برد/ در عرصه فرهنگی برای قشر نوجوان کوتاهی کردیم
امیر داساگر گفت: نوجوانان بیشترین مخاطب محصولات فرهنگی از قبیل فیلم، کتاب، بازی رایانه‌ای، موسیقی و ... در کشور هستند اما از همه کمتر برای آنها برنامه‌ریزی و فکر می‌شود و این خیلی عجیب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریکفیلم «منطقه پرواز ممنوع» دومین ساخته حامد داسارگر و یکی از بهترین فیلم‌های سینمای نوجوان است. سینمایی که بیشتر در سایه سینمای کودک قرار گرفته و کمتر مورد توجه جدی سینماگران چه هنرمندان و چه نویسندگان و کارشناسان است. «منطقه پرواز ممنوع» با بازی هادی حجازی‌فر، محمد فیلی و چندتن از بازیگران جدید در سینمای نوجوان حال و هوای ماجراجویی در یک روستای سرسبز در کشور را دارد. این فیلم هم نیم نگاهی به محیط زیست دارد و هم به مدافعین حرم و توانمندی‌های نوجوانان و از این رو یک فیلم با تم‌های مختلف و جذاب است و قطعا می‌تواند نظر بینندگان نوجوان فیلم را به خود جلب کند.

امیر داساگر، نویسنده و کارگردان این فیلم در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: منطقه پرواز ممنوع برای راه انداختن یک جریان در سینمای ایران است. من از ابتدا که وارد عرصه فرهنگ و هنر شدم همیشه مسئله مهم برای من تنوع گونه ها و ژانرهای سینمایی و رفتن به سراغ کارکردهای اصلی سینما بود.

وی ادامه داد: آن چیزی که امروز در سینمای ایران تحت عنوان سینمای اجتماعی جریان قالب سینمای کشور است در تمام دنیا این جریان اقلیتی سینما است در صورتی که اصل سینما چیز دیگری است بنابراین دوست دارم که اگر قرار در عرصه سینما فعالیت کنم فضاهای جدید را تجربه کنم و این شد که از همان سالها همیشه گونه ورزشی،پلیسی، جاسوسی ، ژانر نوجوان و ... برایم محل مطالعه بوده است.

این کارگردان افزود: سه سال پیش شاید هم کمی بیشتر در یک موقعیتی قرار گرفتم و و یک رابطه پدر و پسری خیلی درجه یکی را توانستم از نزدیک تجربه و درک کنم و از همین جا بود که تصمیم گرفتم یک داستان ماجراجویانه با رابطه عشق پدر و پسری را بسازم و روایت آن داستان منطقه پرواز ممنوع شد.

وی به خلاصه داستان فیلم اشاره کرد و گفت: فیلم در ژانر ماجراجویانه و نوجوانانه ساخته شده و داستان سه نوجوان ۱۳- ۱۲ ساله است که در گوشه‌ای از ایران در حال انجام کاری هستند و در این مسیر مشکلاتی برایشان ایجاد می‌شود و همین باعث درگیری میان آن‌ها و بعضی از افراد می‌شود و قدم به قدم متوجه مسائلی می‌شوند. فیلم پر از هیجان و تعقیب و گریز است و لوکیشن‌های متعددی دارد و لحظه‌های جذابی دارد که مخاطب نوجوان را درگیر می‌کند. اگر توضیح بیشتری بدهم فیلم لو می‌رود.

داساگر در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا فضای فیلم برای بچه‌ها سیاسی نشد که بگویند با فیلم ارتباط برقرار نکردند، تصریح کرد: من فکر نمی کنم این فیلم برای مخاطبش جنبه سیاسی داشته باشد و مفهوم قصه برای بچه ها اهمیت دارد اتفاقا یکی از جذاب‌ترین صحنه‌ها برای بچه‌ها صحنه پرتاب موشک بود. اولین چیزی که برای ما ملموس می‌شود زبان است. ذهن بچه‌ها مانند ما نیست که زمانی که مساله خط روی نقشه را دیدیم یا در سوریه زمانی که مدافعین را می‌بینیم یا مثلا هنگام پرتاب موشک صورت‌های ذهنی خاصی برای ما ساخته شود برای بچه‌ها چیزی که مهم است قصه و داستان است.

وی ادامه داد: بالاخره کسی که این فیلم را می سازد یک جهان بینی ای دارد و سعی می کند جهان بینی خودش را در یک چارچوب سالم و مطابق با چارچوب های سیاسی انقلاب اسلامی نماش دهد. اینکه ما نوجوانهایمان را با یک روحیه حماسی تربیت کنیم و آنها را برای حل مسایل مهم و حضور در آینده جامعه آماده کنیم اسمش برخورد سیاسی با یک فیلم نیست.

 

 

کارگردان فیلم تصریح کرد: مفاهیم و کلیاتی که در فیلم "منطقه پرواز ممنوع" به آن پرداخته و اشاره شد مفاهیم علمی ، نظامی، تخیلی بود و اینها اصلا چیزهای بعید و دور از ذهنی نیست فقط در سینمای ایران تاکنون به آنها پرداخته نشده است شاید این موضوعات در کنار هم و دیدن آن در فیلم برای ما سخت باشد والا این بخشی از زندگی امروز ماست و ما چون سراغ این موقعیت و این جهان و جغرافیا رفتیم نمی توانستیم بخش هایی از آن را نشان دهیم و بخش هایش را حذف کنیم بنابراین فکر نمی کنم این فیلم سیاسی باشد زیرا خط به خط منطبق با آن چیزی است که انقلاب اسلامی به سبب آن به وجود آمده و قرار است در آن جهت حرکت کند.

این نویسنده با تاکید بر اینکه در ایران چیزی به نام سینمای نوجوان نداریم، تصریح کرد: تعدادی فیلم کودک هر ساله ساخته می شود و نوجوانان تقریبا بدون هیچ محصول خاصی در سینما رها می شوند و تعداد انگشت شماری آثار به نام نوجوان ساخته می شود ولی معمولا فیلم های درباره نوجوان هستند هیچ کدام فیلمی نیستند که ما به آن بگوییم این فیلم برای مصرف نوجوان است و ما هم به طبع وجود نداشتن این تجربه و عقبه مرحله تولید برایمان سخت بود و طبعا کسی هم منتظر فیلمی که ساخته نمی شود، نیست و در مورد موفقیت در اکران هم باید تلاش بیشتری کنیم.

وی تاکید کرد:مردم هر دو ماه یکبار منتظر اکران یک الی 2 فیلم کمدی یا اجتماعی هستند ولی هیچ کس منتظر این نیست که یک فیلم نوجوان بعدی ای که اکران می شود، چیست؟ و این کار ما را در تولید و اکران سخت می کند بنابراین مدت زمانی طولانی طول می کشد تا مخاطب ژانر سینمای نوجوان را بشناسد و برای دیدن آن لحظه شماری کند.

داساگر در خصوص انتخاب بازیگر چنین گفت: ما انتخابمان این بود که بازیگرهای فیلم مان قبلا جایی دیده نشده باشند حتی ما به سراغ مدارس رسمی تربیت بازیگر هم برای نقش های اصلی مان نرفتیم سه تا نوجوان را از کلاس های نویسندگی و گروه های سرود و مساجد از بین چند صد نفر انتخاب کردیم چند ماه برایشان کلاس و دوره برگزار کردیم و آموزش شان دادیم یک پروسه ای است که باید برایش وقت و انرژی مفصلی می گذاشتیم و خروجی کار این اشد که بهترین بازیگر جشنواره کودک و نوجوان اصفهان بازیگر فیلم منطقه پرواز ممنوع می شود و می خواهم بگویم ما این سختی ها را به جان خریدیم برای اینکه یک کیفیت مطلوبی را برای مردم ایران ارایه دهیم .

وی با بیان اینکه امیدوارم فیلم سینمایی "منطقه پرواز ممنوع" در ژانر نوجوان در سینمای کشور خط کشن باشد، افزود: بازخوردهایی که ما در اکران فیلم از طرف منتقدین حتی منتقدینی که به فیلم نقدهای جدی داشتند، دریافت کردیم ولی همه روی این مسئله اشتراک داشتند که ما سالهاست فیلم ژانر نوجوان نداشتیم بنابراین ما امیدواریم که با اتفاق خوبی که برای این فیلم در افکار عمومی و در اکران می افتد راه باز شود برای اینکه دیگران هم انگیزه پیدا کنند و برای این قشر سنی فیلم بسازند.

این کارگردان در خاتمه با اشاره به اینکه بیشترین مصرف کننده محصولات فرهنگی در کشور قشر "نوجوانان" هستند، خاطر نشان کرد: نوجوانان بیشترین مصرف کننده محصولات فرهنگی از قبیل فیلم ، کتاب، بازی رایانه ای، موسیقی و ... در کشور هستند از همه کمتر برایشان برنامه ریزی و فکر می شود و این خیلی عجیب است و امیدواریم این فیلم یک فتح بابی شود و بقیه انگیزه پیدا کنند و فیلم های سینمایی خوب و پرمحتوایی را برای ژانر نوجوان بسازند تا ما این قدر دست مان در میدان عرصه محصولات فرهنگی برای نوجوان خالی نباشد.

انتهای پیام/