کد خبر: 1603942
امام جمعه فارسان:
دشمن امروز با انواع جنگ نرم به سمت ما هجوم آورده است/ خدمت به مردم؛ جلوه‌ دیگر مبارزه با آمریکا
حجت‌الاسلام محسن ملک‌پور امام جمعه فارسان گفت: امروز در یک جنگ تمام‌عیار نرم قرار گرفته‌ایم دشمن امروز با انواع جنگ نرم به سمت ما هجوم آورده که یکی از آن جلوه‌های مقابله‌ی با جنگ نرم دشمن همین رزمایش مواسات است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام محسن ملک‌پور امام جمعه فارسان در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز گفت: حلول ماه خدا و بندگی را به شما تبریک می‌گوییم و امیدوارم به فضل خداوند متعال، بتوانیم ساعات و آنات این ماه پربرکت، به‌ویژه لیالی قدر را به‌خوبی درک کنیم.
 
وی افزود: توجه دارید که عظمت این ماه به نزول قرآن در آن است، پس از تلاوت آیات الهی که ثواب فراوان داشته نورانیت و هدایت به همراه دارد غافل نباشیم. ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و آمرزش و عفو، ماه کرامت و بخشش و نیکوکارى، ماه ایثار، نثار، همدلی و مواسات، ماه تهجد، تلاوت قرآن و سازندگی، ماه تهذیب نفس و غلبه بر شهوات، ماه صبر و مقاومت، ماه حرکت در صراط مستقیم و تقرب به خدا، ماه ضیافت مهمانی خداست.
 
ملک پور تصریح کرد: بیماری که موجب تعطیلی اجتماعات شده، باید تبدیل به فرصتی برای بهره بردن بیشتر از ماه مبارک باشد (شاید این فراغت تکرار نشود) و منازل را تبدیل به مسجد و حسینیه کرد و برای خود با برنامه، مبانی دینی خود را تقویت کرده، معنویت خود را بالابرده، موجبات قرب بیشتر را فراهم کنیم.
 
وی اظهار داشت: ماه رمضان امسال فرصت تحقق سفارش به انفاق و اطعام فقرا و مساکین به‌خصوص خویشاوندان که از توصیه‌های مؤکد اولیاء دین در این ماه است، بیشتر فراهم‌شده و نباید از آن غفلت کرد. رزمایش مواسات و همدلی زمینه کمک کردن‌های شما ولو اندک را فراهم کرده که با همین آب‌باریکه‌ها و جوی‌های کوچک از محبت و همراهی سیل خروشانی از گذشت و ایثار به وجود می‌آید که فقر و مسکنت را از بین می‌برد. خدای تعالی توفیق بهره‌مندی همه‌جانبه از این ماه عظیم را نصیب همه بگرداند.
 
امام جمعه فارسان عنوان داشت: در این ساعات و لحظات  که در ماه مبارک رمضان قرار گرفتیم این حرکت زیبای مردم سراسر کشور به‌ویژه مردم شهرستان فارسان  باقیات‌الصالحاتی برای مردم است.
 
وی بیان داشت: اساس رزمایش مواسات و همدلی و کمک مومنانه  بافرمان رهبر معظم انقلاب آغاز شد، گروه‌های مردمی و دسته‌های مختلف از مردم در قبل از این پیام حرکتی را آغاز کرده بودند اما بعدازاین پیام مسئله انسجام بیشتری گرفت و با یک جهش عظیم‌تری حرکت شروع شد و عنوان آن رزمایش شد که نمود هم داشته باشد.
 
امام جمعه فارسان گفت: قدردانی و تشکر میکنم از تمامی عوامل رزمایش مواسات و همدلی و کمک مومنانه خیریه ها و گروه‌های مردمی فرماندار محترم مجموعه اداری صنعت و معدن و در کل  از مساعی و تلاش همه‌ی نیروهای جهادی و تک‌تک دوستان و عزیزانی که به‌اندازه همت خودشان تلاش کردند تشکر می‌کنم.
 
ملک پور افزود: پیام رهبر معظم انقلاب در این رزمایش به بدنه‌ی مردم بود، اصل این حرکت مردمی است البته دستگاه‌ها و نهادها پشتیبانی‌کننده هستند و پشتیبانی خوبی هم کردند و همه‌ی نهادهایی که موظف بودند و حتی آن‌هایی هم که وظیفه‌ای ‌نسب به این موضوع نداشتند خدمات ارزنده‌ای را در این عرصه داشتند که از همه تشکر می‌کنم.
 
وی اظهار اشت: خدمت به محرومان و نیازمندان جامعه از وظایف اولیه‌ی انقلاب و نظام اسلامی بوده است، حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب گذشته از اینکه عنوان رهبر جهان اسلام را دارند، خودشان را خدمت گذار محرومین جامعه می‌دانند و خودشان هم بر این موضوع تأکیددارند.
 
ملک پور بیان داشت: شما بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ارزش کارگشایی و خدمت به مردم، را نگاه کنید؛ رهبر معظم انقلاب دربیانی فرمودند: «هرکه مى‏خواهد با امریکا مبارزه اساسى کند، باید به این مردم خدمت کند» لذا خدمت کردن به مردم جلوه‌ی دیگر مبارزه با آمریکاست.
 
وی عنوان داشت: مواسات به معنای همدردی با دیگران، یاری‌رساندن و شریک کردن دیگران است لذا اگر در آن مواهب زندگی که افراد دارند دیگران را همراه خودمان کنیم به آن مواسات می‌گویند.گاهی اوقات ما تمام دارایی خود را در مواجه با افرادی که نیاز دارند می‌بخشیم که به آن «ایثار» می‌گویند.گاهی اوقات ما مازاد نیاز خود را به افراد نیازمند می‌بخشیم که به آن «انفاق»، «اهدا» یا «صدقه» می‌گویند.

امام جمعه فارسان گفت: گاهی ما مقداری مال داریم و آن نیز به‌اندازه خودمان هست اما ما آن را با دیگران شریک می‌شویم که به آن «مواسات»، «مؤاخات» یا «همدلی» می‌گویند.جلوه‌ای که امروز در جامعه می‌بینم درواقع مواسات هست، مردم ایران اسلامی در حقیقت از اضافه‌ی مال خود نپرداختند و همه مردم باهم داشته‌هایشان را شریک شدند لذا یک جلوه‌ی بسیار بزرگی رقم زدند.روایتی از امیرالمؤمنین(ع) است که می فرمایند: امیرالمؤمنین سلام‌الله علیها می‌فرمایند قوام و نظام دین به دو چیز بستگی دارد که یکی انصاف و دیگری مواسات نسبت به برادران دینی است.
 
وی افزود: کمترین خاصیت مواسات از بین بردن اختلاف طبقاتی است، یکی دیگر از خاصیت‌های مواسات این است که انسان را به خدا نزدیک می‌کند که مولانا صادق(ع) در روایتی فرمودند: «تَقَرَّبُوا اِلَی اللّهِ تَعالی بِمُواساهِ اِخْوانِکُمْ».مواسات محبت را زیاد می‌کند و موجب تحکیم آن و زیادشدن مال می‌شود لذا روایاتی داریم که با مواسات آن‌کسی که به دیگری کمک می‌کند مال خودش زیاد خواهد شد.با مواسات فرد مورد رحمت خاص الهی قرار می‌گیرد، مواسات فقر را از جامعه از بین می‌برد و انسان را به آن نهایت و کمال ولایت نزدیک می‌کند.امروز در یک جنگ تمام‌عیار نرم قرار گرفته ایم: دشمن امروز با انواع جنگ نرم به سمت ما هجوم آورده که یکی از آن جلوه‌های مقابله‌ی با جنگ نرم دشمن همین رزمایش مواسات است.
 
امام جمعه فارسان بیان داشت: در هر دورانی و در هر روش جنگی باید مقابله با آن جنگ را انجام داد، درحالی‌که با همین ویروس کرونا جریانات مختلفی را در کل دنیا به وجود آوردند رهبر معظم انقلاب با یک لطافت و دقتی این رزمایش را تشکیل دادند.جنگ وقتی جنگ نرم شد و اعتقادات دینی، اخلاقی و اجتماعی جامعه را مورد هدف خودش قرار داد باید در مقابلش ایستاد.
 
وی اظهار داشت: دشمن می‌خواهد هویت شیعی و دینی ما را از بین ببرد،یکی از جلوه‌های ایستادگی در مقابل دشمن با رزمایش مواسات و همدلی و کمک مومنانه  است که این یکی از نشانه‌های ایمان و درجات بالای ایمانی در عصر غیبت است.یکی از جلوه‌های کوچک مواسات زمان حضرت حجت سلام‌الله‌علیه در این رزمایش مشاهده می‌شود، این دوران ما را به ظهور حضرت(عج) نزدیک می‌کند.

 

انتهای پیام/