کد خبر: 1612237
افت 26 هزار واحدی شاخص کل؛
افزایش عرضه سهام، بورس را قرمز پوش کرد
بازار سرمایه امروز با افزایش عرضه سهام و ایجاد صف‌های فروش قرمز پوش شد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با افت 26 هزار واحدی به عدد 959 هزار و 840 واحد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه در روز آغازین هفته (3 خرداد ماه) با افزایش عرضه سهام و ایجاد صف‌های فروش آغاز شد؛ به طوری که فشار سنگینی روی نمادهای بزرگ وارد کرد. شاخص کل بورس هم در پایان دادوستدهای امروز با عقب نشینی و افت 26 هزار و 918 واحدی، در ایستگاه 959 هزار و 840 واحد ایستاد.

شاخص کل با معیار هم وزن هم امروز با افت 3744 واحدی به 318 هزار و 281 واحد رسید.

کارشناسان افت این روزها بورس و نوسانات آن را روندی طبیعی و در جهت اصلاح شاخص عنوان می‌کنند و می‌گویند جای نگرانی ندارد؛ برخی هم عنوان می‌کنند ترس و نگرانی از آزاد سازی سهام عدالت و فروش آن، محرکه‌ای برای ایجاد موج‌های فروش بوده است. با این‌حال معتقدند روند بازار سرمایه مانند 45 روز نخست امسال نخواهد بود. 

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 11 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.21 میلیون معامله و به ارزش 8 هزار و 610 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

مجموع ارزش معاملات بوس و  فرابورس در پایان معاملات امروز به بیش از 13 هزار میلیارد تومان رسید.
 

 

اکثر نمادهای مهم مانند پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی‌مس، گل گهر، مخابرات، چادرملو و گروه مپنا همگی در کاهش شاخص کل بورس اثر گذار بودند و نمادهای بانک ملت، بانک تجارت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، ملی مس، بانک صادرات، پالایش نفت اصفهان، مخابرات و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو پربیننده‌های امروز بودند.

شاخص کل فرابورس ایران هم امروز با 90 واحد منفی به 11هزار و 22 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 700 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران در فرابورس ایران 2.69  میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در 698 هزار نوبت و به ارزش 4 هزار و 396 میلیارد تومان دست به دست کردند.

نمادهای پتروشیمی مارون، صباتامین و توکاریل با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس مانع افت بیشتر آن شدند و نمادهای پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن، پتروشیمی زاگرس و پالایش نفت شیراز بیشترین اثر منفی را در جهت افت شاخص داشتند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب آهن، سیمان لار سبزوار، بانک دی، نیروی برق دماوند، و زرین معدن آسیا بوده‌اند.