کد خبر: 1622770
دانا گزارش ‌می‌دهد؛
کاسبی «سلاطین سیگنال» در روزهای مثبت بورس/ کارشناس بازار سرمایه: به مشاوران بدون مجوز اعتماد نکنید؛ متضرر می‌شوید!
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه لیست مشاوران و سبدگردان‌ها روی سایت سازمان بورس درج شده است، گفت: مردم به افرادی که مجوز ندارند و در فضای مجازی اقدام به مشاوره دادن و سبدگردانی می‌کنند، مراجعه کنند زیرا متضرر خواهند شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه ایران از سال گذشته با استقبال عموم مردم مواجه شده و شاهد هجوم نقدینگی به خصوص پول‌های سرگردان و خرد به سمت این بازار هستیم. یکی از علت‌های رشد این روزهای بورس حرکت نقدینگی از سمت سایر بازارها به سمت تالار شیشه‌ای است.

بازدهی بورس در یک 15 ماه گذشته بخصوص در 104 روز سال جدید چشمگیر بوده به طوری که شاخص که در روز 6 بهمن سال گذشته (حدود 5 ماه پیش) در ایستگاه 418هزار و 312 واحد بود؛ امروز در جریان معاملات از مرز یک میلیون و 600هزار واحد گذشت. یعنی در این مدت بازدهی شاخص کل بیش از در حدود 300درصد بوده است.

 

رشد قیمت سهام شرکت‌ها حاصل از هجوم نقدینگی به بورس و بازدهی 300درصدی باعث جذابیت بیشتر بازار سرمایه شده است، بازاری که عمق آن کم و تاکنون حدود 600 شرکت در بورس پذریفته شدند اما در این شرایط برخی افراد که حتی ممکن است خودشان تازه وارد باشند و یا دستی در فضای مجازی دارند اقدام به دادن مشاوره دادن و سبدگردانی می‌کنند، آن هم بدون هیچ نام و نشانی و فقط در فضای مجازی.

برخی کارشناسان که معتقدند کلیت بورس اوراق بهادار حبابی نیست اما می‌گویند در بخش شرکت‌های متوسط و کوچک شاهد ایجاد حباب قیمتی هستیم. اما بررسی‌ها نسان میدهد شرکتی که از سال گذشته بیش از 2000درصد رشد قیمتی سهم را داشته بازهم با اقبال عموم در بورس مواجه است و یکی از علت این اقبال فضای مجازی و کانال‌های پیام رسان‌ها است که برخی از این‌ کانا‌ها و صفحات مجازی توسط افراد غیرحرفه‌ای مدیریت می‌شود که اقدام به مشاروه و سبدگردانی می‌کنند البته با این شرط که به افراد پیشنهاد می‌دهند فلان سهم را خریداری کنند و 20درصد سود حاصل از آن سهم را تقاضا می‌کنند.

محمدرضا آرام بنیار کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا، در مورد این افراد و سبد گردانی‌ آنها، گفت: همه اینگونه موارد تخلف است و فقط شرکت‌هایی می‌توانند اقدام به مشاوره و سبدگردانی کنند که از سامان بورس مجوز داشته باشند.

وی افزود: این افراد و کانال‌ها در فضای مجازی اینها هیچ تعهدی نسبت به مردم ندارند و این افراد غیرحرفه‌ای به محض این که بورس دچار نوسان شود، قطعا پاسخ نیستند. هر چند در شرایط مثبت و روبه رشد بازار سرمایه احتمالا بعضی از پیش‌بینی‌های این افراد درست از آب در می‌آیید ولی واقعیت این طور نیست.
 
این تحلیل گر بازار سرمایه تاکید کرد: مردم و افرادی که می‌خواهند وارد بورس شوند می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان بورس، لیست مشاوران و سبدگردان‌ها را مشاهده کنند که تمام اطلاعات آن ثبت شده است و فقط باید به این‌ها مراجعه کنند که حرفه‌ای هستند و تصمیمات و مشاوره‌هایشان براساس وضعیت واقعی شرکت‌ها است.
 
آرام بنیار ادامه داد: سازمان بورس افرادی که ناشناس هستند و اقدام به سبدگردانی و مشاوره دادن می‌کنند  را نمی‌شناسد و مجوز هم ندارند؛ قطعا مردم نباید به این کانال‌ها و افراد رجوع کنند و در صورت مراجعه قطعه متضرر خواهند شد.
 
محسن نظری
انتهای پیام/ن