کد خبر: 1623300
پیاده‌روهایی که قرنطینه شده‌اند؛
نقض حقوق شهروندی و قلمروهایی که برای شهروندان خطرآفرین است + تصاویر
یکی از بارزترین مطالبات شهروندان یاسوجی برخورد با سد معبر در این شهر است که متاسفانه در این خصوص شاهد تضییع حقوق شهروندان توسط مالکان ساختمان‌های در حال ساخت هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس ساختمان سازی در شهر همیشه با مواردی همچون تخریب ساختمان قدیمی، گودبرداری، آهن ریزی،سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها به صورت غیرمجاز است که در این راستا باعث ابراز گلایه شهروندان می شود.

به عبارتی سد معبر یعنی مانع یا موانعی که بر سر راه عبور و مرور مردم باشد یا به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی‌ شود و متاسفانه عدم برخورد با عاملین این کار باعث شده است تا تجاوز به پیاده روها و خیابان ها توسط مالکان ساختمان های نیمه کاره به امری عادی در شهر یاسوج تبدیل شود و بنظر می رسد مالکان این ساختمان ها مالک خیابان و معابر عمومی هم هستند.

شهرداری در این خصوص به طور مستقیم دارای وظایفی است که با اعمال قوانین می توانیم شاهد نظم و انضباط شهری در این خصوص باشیم.

شهرداری باید با استفاده از اختیارات خود و طبق قانون های که در این خصوص وضع شده، از بروز و ایجاد مزاحمت برای شهروندان توسط عده ای اندک جلوگیری کند.

همانگونه که در اینجا آمده است در گزارشی که این پایگاه خبری در هفته های گذشته منتشر کرد و در خصوص عدم رعایت حقوق شهروندی در خیابان سردار جنگلی شمالی شهر یاسوج هشدارهایی را داد اما متاسفانه  بعد از گذشت چند هفته و عدم رسیدگی مسئولین به این موضوع امروز مجدد شاهد سبز شدن ساختمانی دیگر در این خیابان و تضییع حقوق شهروندان هستیم.

وضعیت چنین ساختمان هایی باید به طور مداوم  توسط متولیان و مسئولان شهری بررسی و با نظارت مناسب ایمن سازی آنها در دستور کار قرار گیرد .

علاوه بر این نیز بر اساس رعایت اصول ایمنی در نحوه بستن داربست در جلوی ساختمان های در دست ساخت طبق کنترل  و نظارت بر اجرای موارد ایمنی مطابق بند 12-1-5-8 مبحث دوازدهم مقررات ملی بر عهده مهندس ناظر است، لذا ناظر ساختمان باید علاوه بر اشراف کامل به مبحث دوازده مقررات ملی به موارد مطرح  شده در آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی نیز توجه نمایند.

البته رعایت حقوق شهروندی در چنین موارد فقط به استفاده از سیستم های نظارتی بر نمی گردد بلکه می توان از طریق فرهنگ سازی توسط فضای مجازی، صدا و سیما فرهنگ رعایت حقوق شهروندی را در بین مردم جا انداخت.

 

 

انتهای پیام/