کد خبر: 1625277
پخش ناله‌های جرج فلوید در دادگاه آمریکا
طبق متن آخرین سخنان شهروند سیاه‌پوست آمریکایی که توسط پلیس به‌قتل رسید، وی پیش از مرگش بیش از ۲۰ بار گفته بود نمی‌تواند نفس بکشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  دادگاه مسئول رسیدگی به پرونده قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس شهر «مینیاپولیس»، متن کامل مکالمات او و اقسران پلیس را منتشر کرد.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح»، طبق تصاویر به‌دست آمده از دوربین نصب شده بر روی لباس افسر پلیس حاضر در این صحنه قتل، فلوید پیش از مرگش بیش از ۲۰ بار به مأموران گفته بود نمی‌تواند نفس بکشد.
 
بر اساس مکالمات منتشر شده از سوی دادگاه، فلوید حین دستگیری از مأموران می‌خواهد او را وارد خودرو پلیس نکنند زیرا از «ترس از فضای بسته» رنج می‌برد.
 
هنگامی که مأمور پلیس فلوید را به زمین انداخته و زانوی خود را بر روی گردنش قرار می‌دهد او می‌گوید: «اینجا در حال مرگ هستم».
 
فلوید در همین حین بیش از ۲۰ بار می‌گوید نمی‌تواند نفس بکشد اما افسری که زانوی خود را روی گردن وی قرار داده است به حرف وی اعتنایی نمی‌کند و می‌گوید: «حرف نزن... فریاد نزن... حرف زدن اکسیژن زیادی مصرف می‌کند».
 
سپس فلوید که از ادامه زندگی‌ خود نا امید شده بود گفت: «مادر دوستت دارم. به فرزندانم بگو که دوستشان دارم. دارم می‌میرم».
 
 فلوید در آخرین کلماتی که پیش از جان باختن به زبان می‌آورد می‌گوید: «آن‌ها دارند مرا می‌کشند. آن‌ها دارند مرا می‌کشند. نمی‌توانم نفس بکشم».
 
انتشار ویدئوی به قتل رسیدن جورج فلوید در شبکه‌های مجازی خشم عمومی را برانگیخت و موجب شد هزاران نفر از مردم آمریکا و جهان به خیابان‌ها بریزند و به اعتراض علیه تبعیض نژادی بپردازند. این اعتراضات به کشورهای انگلیس، ژاپن، استرالیا، نیوزیلند و دیگر کشورهای جهان نیز کشانده شد.
 
«درک شوین» مأمور پلیسی که با قرار دادن زانوی خود بر روی گردن فلوید موجب مرگ او شد، به‌همراه دیگر افسران پلیس حاضر در صحنه مورد بازداشت قرار گرفتند.
انتهای پیام/
 
منبع: فارس