کد خبر: 1625892
کارشناس مسائل مذهبی:
فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود/حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای زنان
حجت الاسلام عباس زاده با بیان اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود گفت: حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای زنان و خانواده ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام محمد جواد عباس زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به ۲۱ تیرماه روز ملی عفاف و حجاب، اظهار داشت: علت نامگذاری ۲۱ تیرماه به عنوان روز ملی عفاف و حجاب، قیام خونین مردم در سال ۱۳۱۴ در مسجد گوهرشاد است که در آن روز مردم در اعتراض به کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد تجمع و اعتراض کردند که به دستور دربار و استاندار وقت خراسان به مسجد گوهرشاد حمله و عده زیادی را به شهادت رساندند.

وی افزود: به گونه ای که در تاریخ نقل شده در روز ۲۱ تیرماه ۱۳۱۴ در اعتراض به کشف حجاب بین دو تا پنج هزار نفر به شهادت رسیدند و عده زیادی هم مجروح شدند، لذا این روز را، روز ملی عفاف و حجاب نامگذاری کردند.

کار شناس مسائل دینی و مذهبی عنوان کرد: رضاخان که تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفته بود در سفری که به ترکیه داشت تصمیم گرفت با اسلام مبارزه کند و از آنجا که یکی از مظاهر اسلام حجاب بود در دستور کار قرار داد و در سال ۱۳۰۶ قانون متحدالشکل شدن البسه را شکل داد و در سال ۱۳۱۳ زنان و دختران خود را بدون پوشش به دانشسرای دختران فرستاد و در بهمن ۱۳۱۳ دستور داد دانشجویان دختر در دانشگاه تهران بدون حجاب اسلامی در کلاس ها حاضر شوند که این کار باعث شد مردم و علما اعتراض کنند.

وی بیان کرد: در شهرهای بزرگ مخصوصاً در مشهد آیت الله قمی در اعتراض به برنامه کشف حجاب رضاخان از مشهد به سمت تهران حرکت کرد و در شهر ری اقامت گزید و مردم گروه گروه به دیدن ایشان می آمدند و با وی بیعت می کردند و رضاشاه محل اقامت آیت الله قمی را محاصره کرد که کسی با او دیدار نکند، این امر باعث شد که مردم در مسجد گوهرشاد تجمع کنند و حادثه خونین ۱۳۱۴ به وجود آمد و تعداد زیادی به شهادت رسیدند.

عباس زاده تصریح کرد: خیلی از زنان مسلمان سال ها در خانه ماندن و بیرون نمی‌آمدند تا حجاب خود را حفظ کنند، آن زمان که حمام در منازل مرسوم نبوده افراد متمکن برای خودشان در منزل حمام درست کردند تا زن و بچه آنها در حمام های عمومی ظاهر نشود و مامورین معترض آنها نشوند، حالا چه شده که در جمهوری اسلامی که همه ارکان آن دم از حجاب و عفاف می زنند بخشی از مردم از دستورات قرآن و آیات دین پیروی نمی کنند و تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شایسته و سزاوار نیست در جامعه اسلامی که ارزش‌های دینی به وجود آمده و هزاران هزار شهید در این راه به شهادت رسیدند که در وصیت نامه اکثریت این شهیدان به حفظ حجاب اسلامی اشاره شده و وضعیت نباید اینطور باشد، حتی یک مورد بدحجابی و بی حجابی در جامعه اسلامی شایسته نیست و زیاد است ولی متاسفانه بخش کمی از مردم تحت تاثیر فرهنگ غرب و بیگانه قرار گرفته اند و از فرهنگ اصیل اسلامی دست کشیدند.

معاون اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: باید در جامعه اسوه و الگو داشته باشیم که در جامعه اسلامی بهترین الگوهای ما ائمه اطهار می باشند و برای مرد و زن بهترین الگو حضرت فاطمه زهرا(س) است واین فرهنگ باید در جامعه نهادینه شود، فرهنگ عفت و پاکدامنی و حجاب برترین فرهنگ هاست که ما باید از آن الگو بگیریم.

وی با اشاره به وصیت شهیدان انقلاب اسلامی که گفتند خواهرم حفظ چادر از خون من رنگین تر است، گفت: از همه به خصوص خانواده ها در مرحله اول، صدا و سیما و رسانه ها به عنوان امر به معروف و نهی از منکر این فریضه بزرگ الهی را احیا کنند تا انشاالله جامعه ما یک جامعه ای ایده آل آرمانی و مورد توجه امام زمان باشد و امیدوارم که خدای متعال به همه ما توفیق دهد که بتوانیم به این دستورات دین عمل کنیم.

انتهای پیام/