کد خبر: 1640463
کارشناس تشکل‌های دینی:
دستورالعمل سراسری مراسم عزاداری ستاد مبارزه با کرونا ابلاغ شد
در مرحله اول هیئت‌ها باید در سامانه بیرق نام نویسی کنند و مجوز رسمی دریافت کنند و از طرف هر هئیت یک نفر باید به عنوان همیار بهداشت به مرکز بهداشت معرفی شود و بعد از گذراندن یک دوره کوتاه، ناظر بهداشت در آن هئیت منسوب خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ادیبی کارشناس ارشد تشکل های دینی استان در گفت و گو با خبرنگار سپاس اظهار کرد: پیرو ابلاغیه ستاد ملی کرونا در خصوص اجرای برنامه های محرم، ستاد استانی مراسم عزاداری فعال شد و با توجه به شرایط هر استان محدودیت هایی نیز اعمال شده است.

وی گفت: دستور العمل ستاد استانی مبارزه با کرونا استان بوشهر شامل ۱۷ بند است.

ادیبی افزود: در مرحله اول هیئت ها باید در سامانه بیرق نام‌نویسی کنند و مجوز رسمی دریافت کنند.

وی عنوان کرد: از طرف هر هیئت یک نفر باید به عنوان همیار بهداشت به مرکز بهداشت معرفی شود و بعد از گذراندن یک دوره کوتاه، ناظر بهداشت در آن هیئت منسوب خواهد شد.

کارشناس ارشد تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: مراسمی که برگزار می شود فقط سخنرانی و روضه خوانی است و مجوز هیچگونه پذیرایی در مراسم وجود ندارد.

وی عنوان کرد: استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی در مراسم از الزامات است.

ادیبی تصریح کرد: تهویه مناسب، ممنوعیت برپایی موکب های پذیرایی و یا ایستگاه صلواتی، حرکت دستجات عزاداری، ضد عفونی مکان مراسم قبل و بعد از مراسم از دیگر شرایط برگزاری مراسم عزاداری توسط هیئت هاست، همچنین در ورودی مراسم باید اقلام بهداشتی وجود داشته باشد.

کارشناس ارشد تشکل های دینی استان یادآور شد: نذری ها به صورت خشک و در قالب کمک های مومنانه به افراد آسیب پذیر تعلق می گیرد.

در صورتی که افرادی نذر کرده باشند که نشود آن را تغییر داد می توانند با حضور کارشناس بهداشت در محل طبخ غذا و با استفاده از رعایت پروتکل بهداشتی غذا درست کنند.

ادیبی اضافه کرد: مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانند با سامانه ۱۴۶۱۵ تماس بگیرند، نام و مکان آن هیئت را اعلاام کنند تا تذکرات لازم به مسئول آن داده شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: از ظرفیت پایگاه های بسیج برای نظارت بر هیئت ها و رعایت پروتکل بهداشتی در مراسم استفاده می شود.

 

انتهای پیام/