کد خبر: 1656975
مدیرکل اوقاف گیلان در نشست خبری مطرح کرد؛
لزوم تقویت وقف فرهنگی در گیلان/ راه اندازی وقف مشارکتی و گروهی
حجت السلام ستار علیزاده با بیان اینکه وقف یک امر مطلوب و اثرگذار است، گفت: بزرگترین هدف این سازمان جلب اعتماد عمومی است و این امر موجب تامین نیازهای فرهنگی، دینی، اقتصادی و اجتماعی است و در تقویت استقلال کشور موثر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، حجت السلام ستار علیزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه وقف کلیدی ترین نهاد فرهنگی و اقتصادی جامعه است اظهار کرد: یکی از مهمترین اقدامات در امر وقف، راه اندازی وقف های جدید، مشارکتی و گروهی است.

وی افزود: می بایست در هر شهرستان در دهه وقف یک پروژه وقف مشارکتی راه اندازی شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به مشکلات درمانی، اقتصادی و اجتماعی گفت: وضعیت جامعه بگونه ای است که در تمام امور جامعه نیاز به کمک وجود دارد، باید روی چیزی که امروز بیش از همه مردم از آن رنج میبرند باید تبلیغ جهت وقف و خدمت رسانی به نیازمندان که گاه یک دانش آموز است و گاهی یک جوان که نیاز به شغل برای ازدواج دارد است.

علیزاده با بیان اینکه وقف یک امر مطلوب و اثرگذار است ادامه داد: بزرگترین هدف این سازمان جلب اعتماد عمومی است و این امر موجب تامین نیازهای فرهنگی، دینی، اقتصادی و اجتماعی است و در تقویت استقلال کشور موثر است.

حجت السلام علیزاده با اشاره به وقف کتاب و نگاه فرهنگی اضافه کرد: در وقف کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد، حدود ۸۰درصد کتاب هایی که در کتابخانه وجود دارد موقوفه است و وقف کتاب یک نگاه فرهنگی در امر وقف است و میتوان با شعار وقف یک کتاب این حرکت را در جامعه ترویج داد.

بقاع متبرکه بعنوان بزرگترین ظرفیت معنوی جامعه

وی از بقاع متبرکه بعنوان بزرگترین ظرفیت معنوی جامعه یاد کرد و افزود: استان گیلان دارای بقاع متبرکه بسیار ارزشمند و خوبی بوده و باید از ظرفیت این بقاع در انجام کارهای فرهنگی، مذهبی و اجتماعی استفاده شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به عملکرد سازمان اوقاف در ایام کرونا با وجود کاهش درآمدها بیان کرد: استان گیلان یک استان پیشرو در رعایت پروتکل های بهداشتی بوده و از اولین روزهای شیوع کرونا درب های بقاع متبرکه به دلیل حفظ سلامت مردم بسته و این امر منجر به کاهش درآمدهای اوقاف در این حوزه شد ولی با وجود این مشکلات عملکرد این سازمان بسیار خوب بوده است.

تولید ۱۴۰هزار ماسک در ۱۵کارگاه/ یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان برای خرید تجهیزات پزشکی هزینه شد

علیزاده ادامه داد: توزیع ۲۰ هزار بسته بهداشتی بین نیازمندان با ارزش ریالی ۸۰۰میلیون تومان در بین کادر درمان و آحاد مردم، پنج هزار بسته معیشتی و توزیع ۶۰ هزار پرس غذا به ارزش ریالی ۴۰۰ میلیون تومان در بین مردم و نیازمندان، راه اندازی ۱۵ کارگاه تولید ماسک در بقاع متبرکه استان گیلان که منجر به تولید ۱۴۰ هزار عدد ماسک در این کارگاه ها شده است و هزینه یک میلیارد و‌ ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید تجهیزات پزشکی و دارو برای درمان بیماری صعب العلاج انجام شده است.

وی با اشاره به کمک ۳۰ میلیارد تومانی خیرین به رسیدگی به کارهای عمرانی در بقاع متبرکه تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون ۳۰ میلیارد تومان کمک توسط خیرین و مردم به بقاع متبرکه برای اتمام کارهای عمرانی صورت گرفته و با ادامه داشتن این روند شاهد رشد اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی در جامعه خواهیم بود.

علیزاده با ابراز خورسندی از اقدامات صورت گرفته عمرانی در حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف(ع) گفت: میزان مساحت حرم سه هزار متر بوده که با تلاش های صورت گرفته توسط مردم و همچنین فرمانده سپاه قدس گیلان این میزان مساحت به زودی به ۱ ۱ هزار متر گسترش می یابد  و برای اتمام و تکمیل این طرح هزینه قابل توجه ای باید در نظر گرفته شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به شناسایی سه وقف جدید در استان گیلان بیان کرد:  در سال جدید ۱۲ وقف جدید توسط مردم و خیرین ثبت و همچنین سه وقف جدید با ارزش ریالی چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال شناسایی شده است که این روند قطعا ادامه خواهد داشت.

علیزاده در ادامه از احداث یک مرکز تجاری فرهنگی در کنار بقعه متبرکه خبر داد و گفت: با افتتاح هرچه بیشتر مراکز فرهنگی و تجاری در جوار بقاع متبرکه مسافرین بسیاری به استان سفر می کنند و باعث تقویت اقتصادی، معنوی و فرهنگی میشود.

انتهای پیام/