کد خبر: 1666668
ایجاد آمادگی فردی، اولین گام به سمت طلوع صبح فرج
اولین گام برای طلوع صبح فرج، ایجاد آمادگی فردی است؛ به این معنا که هر یک از افراد جامعه به وظایف فردی خود در مقابل امام زمان (عج) عمل کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدویت، غیبت، انتظار و ظهور، چهار واژه ی مهم در فرهنگ دینی شیعه به شمار می رود. مجموعه ای از اخبار و روایات هم از رسول مکرم اسلام (ص) و ائمه  معصومین (ع) در مورد آخرین امام شیعیان و موضوعات پیرامون او، از جمله انتظار فرج، به‌دست ما رسیده است که به تبیین وظایف مسلمین در عصر غیبت و راه های تقویت ارتباط با امام زمان (عج) پرداخته است؛ لذا برای مسلمین این سؤال ایجاد می شود که محورهای آمادگی برای تشکیل حکومت جهانی امام زمان (عج) چیست؟

به عبارت بهتر، ما باید به این سؤال پاسخ دهیم که چرا جامعه  اسلامی گرفتار غیبت حجت خدا شده و چه کنیم تا با پایان یافتن روزگار پرمحنت انتظار، عصر گسترش عدالت در سایه ی امام عصر (عج) آغاز شود؟ اصلاً آمادگی برای ظهور یعنی چه؟ و مردم برای رسیدن به دولت آسمانی حضرت بقیةالله (عج) چه قدم هایی را باید بردارند؟

طرح این سؤال در اذهان مردم، اصل موضوع غیبت و انتظار را اثبات می کند؛ چرا که اگر باور به غیبت امام زمان (عج) نبود، سؤال از ایجاد آمادگی، معنا نداشت.

آنچه مسلّم است، رسیدن به حکومت واحد جهانی و جامعه ی منسجم عدالت محور، نیازمند تهیه مقدمات و ایجاد آمادگی در آحاد جامعه است. «غیبت» به عنوان مهم ترین چالش پیش روی شیعیان، دلایلی دارد که در جای خود به آن می پردازیم و روشن است که برای برون رفت از این چالش، باید موانع آن مرتفع شود.

بزرگ ترین دلیل طولانی شدن غیبت امام زمان (عج)، عدم آمادگی مردم برای درک محضر امام زمان (عج) است

بزرگ ترین دلیل طولانی شدن غیبت امام زمان (عج)، عدم آمادگی مردم برای درک محضر امام زمان (عج) است و تا این آمادگی ایجاد نشود، بدون تردید جامعه در آتش غربت غیبت خواهد سوخت. چه بسا بارها ظهور تا آستانه تحقق پیش رفته اما عدم آمادگی مردم باعث به تأخیر افتادن آن شده است.

از جناب سیدبن طاووس نقل شده که فرمود: اگر آیه «یَمحُوا اللهُ مَا یَشاءُ وَ یُثَبّتُ وَ عِندَهُ اُمُّ الکِتابِ»  نبود، من ظهور امام زمان (عج) را درک کرده بودم. درصورت صحت، این به‌ ان معناست که اراده محتوم خداوند برای ظهور حضرت حجت به دلیل عدم آمادگی بشر، در لحظه ی آخر تغییر کرده است.

اولین گام برای طلوع صبح فرج، ایجاد آمادگی فردی است؛ اینکه هر یک از افراد جامعه به وظایف فردی خود در مقابل امام زمان (عج) عمل کنند

اولین گام برای طلوع صبح فرج، ایجاد آمادگی فردی است؛ اینکه هر یک از افراد جامعه به وظایف فردی خود در مقابل امام زمان (عج) عمل کنند. اگر هر شخصی چنین تصور کند او تنها مانع ظهور حضرت است و در اصلاح خود کوشش کند، گلستانی ایجاد خواهد شد که باغبان را می خواند. این که با یک گل بهار نمی شود به جای خود، درست است اما نباید فراموش کرد که هر گل، به اندازه خود، عطری دارد که در فضا آکنده می شود.

با شکل گیری آمادگی فردی، جامعه ای با آحاد منتظر به وجود می آید که یک آرمان مشترک دارند. اکنون نوبت به ایجاد آمادگی اجتماعی می رسد؛ یعنی افرادی که هدف مشترک دارند در کنار یکدیگر باید مسیر رسیدن به آن را هموار کنند؛ لذا برطرف کردن موانع اجتماعی ظهور، گام دوم ایجاد آمادگی است.

آمادگی برای ظهور در بُعد اجتماعی، پدیده ای به نام امر به معروف و نهی ازمنکر را به وجود می آورد که به‌ ان معناست که همه افراد جامعه، مراقب یکدیگر هستند تا طراوت اجتماعی انتظار، خدشه دار نشود.

گام سوم برای ایجاد آمادگی، ارتقای سطح علمی ارتباطات یا رشد تکنولوژی است. مسلمانان باید با پیشرفت در تکنولوژی و گسترش ارتباطات، خود را برای جهش عظیم علمی عصر ظهور آماده کنند؛ چرا که در روایات آمده است که علم شامل ۲۷ حرف است که تا زمان ظهور امام زمان (عج) بشر فقط دو حرف آن را کشف کرده است.

این که در روایات می گویند در عصر ظهور دو نفر در شرق و غرب عالم، گویی در مجلس واحد با هم صحبت می کنند را می توان در همین شبکه های اجتماعی مشاهده کرد؛ بنابراین جامعه ی اسلامی نباید گرفتار غفلت در پیشرفت علمی شود؛ زیرا یکی از راهبردهای عصر ظهور، ارتقاء علمی است.

انتهای پیام/