کد خبر: 1698174
بلایی که مدیران اصلاحاتی بر سر رشت الکتریک آوردند/ نابودی کارخانه‌ای که تولیداتش در خاورمیانه زبانزد بود
یکی از نمایندگان کارگران شرکت رشت الکتریک با اشاره به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی در سال۸۲ که منجر به نابودی کارخانه و اخراج کارگران شد، گفت: وزیر صنایع معادن وقت و استاندار وقت در این رابطه باید پاسخگو باشند؛ چطور این کارخانه با همه کارگرانش به افرادی واگذار شده که هیچ سررشته ای از کار تولید نداشتند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نعمتی، یکی از نمایندگان کارگران شرکت رشت الکتریک در گفتگو با خبرنگار 8دی، با بیان اینکه کلنگ افتتاح این شرکت در سال ۱۳۳۳ زده شده است اظهار کرد: از سال ۱۳۳۴ شروع به کار کرد.

نعمتی افزود: تولیدات این کارخانه شامل انواع کلید و پریز توکار و روکار، دوشاخه، پریز ۳خانه سیار، جعبه کنتور، جعبه فیوز و انواع فیوزهای تمام اتوماتیک بود.

این نماینده کارگری در ادامه با بیان اینکه ‌تولیدات این کشور در سطح کشور و خاورمیانه توزیع می‌شد گفت: این شرکت از شرکت های ۳ شیفته بود و سابق صدای آژیر شروع به کار آن در سطح شهر رشت شنیده می شد تا جایی که آن وقت ها کمتر کسی بود که در این شهر صدای آژیر این کارخانه را نشنیده باشند.

وی با بیان اینکه اکثر مردم رشت با صدای آژیر شروع به کار این کارخانه در ماه رمضان، سحری می خوردند ادامه داد: این کارخانه قبل از انقلاب حدود هزار کارگر داشت و بعد از انقلاب این تعداد به حدود ۲هزار نفر رسید.

نعمتی افزود: در سال ۱۳۵۵ سهامداران مبلغ ۶۰‌میلیون‌ تومان از بانک‌ توسعه وام گرفتند که مبالغ زیادی از این وام در آلمان سرمایه گذاری شد.

وی با بیان اینکه تنها نزدیک به ۱۵ درصد این وام صرف امورات کارخانه شد تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی این شرکت‌ با تصویب شورای انقلاب به سازمان صنایع ملی واگذار شد چون بدهکاری این شرکت بسیار زیاد و صاحبان آن فراری بودند.

نعمتی ادامه داد: از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۶۳ این شرکت در دست سازمان صنایع ملی ایران و تحت مدیریت مدیران آن بود.

نماینده کارگران شرکت رشت الکتریک با بیان اینکه سال ۱۳۶۳ بانک صنعت و معدن ایران ( بانک توسعه زمان قبل از انقلاب) بابت طلب خود که در آن زمان به ۸ میلیارد تومان رسیده بود، این کارخانه را از سازمان صنایع ملی گرفت گفت: تا سال ۱۳۷۹ این شرکت توسط این بانک اداره شد اما متاسفانه مدیران اهل تولید و کار نبوده و در واقع ناکارآمد بودند که در سال ۱۳۷۹ دوباره ۸‌میلیارد دیگر بدهکار شدیم.

وی با اشاره به اینکه بانک صنعت و معدن با استفاده از قانون نوسازی صنایع در سال ۱۳۸۰ قسمتی از این واحد ها را از داخل شهر به بیرون شهر انتقال داد گفت: ماشین آلات این کارخانه در جاده سنگر جنب شرکت کنف کار و در شهرک صنعتی رشت انتقال داده شده است.

نعمتی با بیان اینکه در شهریور سال ۱۳۸۲ این کارخانه را با تمام تجهیزات یعنی بیش از ۵۰۰ دستگاه ماشین آلات در حال کار و ۱۲ هکتار زمین با حدود ۳۰ هزار متر مربع زیربنا همراه با تجهیزات کارخانه در سنگر و شهرک صنعتی و دفتر تهران به بخش خصوصی به مبلغ ۱ میلیارد و‌۸۰۰ میلیون تومان در اقساط ۳ ساله واگذار کردند ادامه‌ داد: فقط ضایعات این کارخانه را یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان فروختند سپس کارخانه تعطیل و کارگران اخراج شدند.

نماینده کارگران در شرکت رشت الکتریک با اشاره به اینکه ما کارگران سابق الکتریک ایران رشت انتظار داریم‌ افراد خاطی سال ۱۳۸۲ مثل وزیر صنایع معادن وقت، استاندار گیلان وقت پاسخگو باشند افزود: چطور این کارخانه با این همه کارگر به افرادی واگذار شده که هیچ سررشته ای از کار تولید نداشتند؟

وی تصریح کرد: خواسته‌ دیگر ما این است که دوباره این کارخانه راه‌اندازی شود و فرزندان همین شهر در آن مشغول شوند.

نعمتی با بیان اینکه کارگران بعد از بیکار شدن برای خود بیمه پرداخت کردند تا به سن بازنشستگی رسیدند گفت: مبلغ سنوات را نیز زمین ۲۷هزار متری کارخانه را تغییر کاربری دادیم با تفکیک و فروش آن پرداخت شد و هنوز هم برخی از کارگران طلب دارند.

انتهای پیام/