کد خبر: 1703923
بهار چهل و دو سالگی انقلاب؛
چشمان خیره جهان به جهش صنعت پتروشیمی کشور پس از بهمن ۵۷/ نقش انقلاب در پیشرفت استان‌ها
انقلاب اسلامی سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران است و استان‌های مختلف در طول این دوران، متاثر از این تحول عظیم چهره‌ای پویا به خود گرفته‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، با فرو پاشی بنیان رژیم طاغوت در سال ۵۷ و استقرار نظام جمهوری اسلامی امید به رفع محرومیت در سراسر کشور جوانه زد و استان خوزستان نیز احیای شکوه و تمدن گذشته خود را در پرتو استقرار این نظام الهی به انتظار نشست.

انقلاب اسلامی معجزه قرن بود

پیروزی انقلاب اسلامی همانطورکه مردم انتظارش را داشتند تحول همه جانبه به ویژه در زیر ساختهای توسعه، عمران و آبادانی کشور بوجود آورد.

از این رو باید انقلاب اسلامی را سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و جهان غیراسلام دانست. رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) از انقلاب اسلامی با عناوینی چون «معجزه قرن» و «انفجار نور» یاد کرده و همین کلمات برای توصیف عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی کفایت می‌کند. دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های گوناگون می‌باشد.

هرچه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله گرفته شود، اهمیت پرداختن به موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی بیش‌تر می‌شود زیرا یکی از اهداف راهبردی دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه و به‌ویژه در نسل جوان نسبت به آینده از طریق سیاه‌نمایی، بزرگ کردن مشکلات، زیر سؤال بردن و یا کم‌ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است.

نقش انقلاب در پیشرفت‌های خوزستان

دشمنان تلاش می‌کنند تا از طریق قدرت رسانه‌ای خود، جلوی درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و با نوع واقعیت‌پنداری برای آنان، در پشتوانه‌های مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند.

خوزستان در طول دوران انقلاب اسلامی متاثر از این تحول عظیم چهره ای پویا به خود گرفت و اکنون در شاخص هایی چون صنعت لوله سازی، نفت، فضاهای آموزشی و راه تنها به عنوان گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی، پیشرفت های بی نظیری داشته است.

در این مدت در بخش صنعت سد سازی 8 سد بزرگ با توان تولید بیش از 8 هزار مگاوات برق ساخته شده است. درحالیکه به گفته معاون طرح توسعه سازمان آب و برق خوزستان پیش از انقلاب فقط 2 سد مخزنی در مجموع به ظرفیت مخزنی 6 و 6 دهم میلیارد متر مکعب وجود داشت.

مهمتر از آن همه مراحل طراحی و ساخت این سدها به دست توانای متخصصان ایرانی انجام شده است.

ساخت این سدها موجب تامین و آبیاری بیش از 340 هزار هکتار از زمینهای کشاورزی پایین دست سدها، جلوگیری از سیلاب های مخرب و ساخت شبکه های آبیاری برای سیراب کردن زمینهای کشاورزی می شود.

شبکه های آبیاری زهکشی در خوزستان تا پیش از انقلاب 120 هزار هکتاربود و پس از پیروزی انقلاب تاکنون به بیش از 260 هزار هکتار رسیده است.

شرکت ملی حفاری با فرمان امام راه‌اندازی شد

از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی تاسیس شرکت ملی حفاری ایران به فرمان امام خمینی (ره) در اول دی سال 1358 بود. این شرکت که با همت متخصصان ایرانی فعالیت می کند، امروز از رقبای بزرگترین شرکت های حفاری دنیاست.

در این بخش نیز بابومی‌سازی بیش از ۶ هزار قطعه پرمصرف صنعت حفاری در سال تعداد قابل توجهی از اقلام مهم و کاربردی این صنعت که نبود آنها سبب توقف در فرآیند تولید می‌شد، امروز به همت متخصصان شرکت ملی حفاری و با همکاری صنعتگران خوزستانی، طراحی و ساخته شد که از مهمترین دستاوردهای انقلاب است و با پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست.

جهش‌ و توسعه‌های صنعت پتروشیمی در جهان خیره‌کننده است

در صنعت پتروشیمی نیز پس از پیروزی انقلاب تاکنون 20 واحد پتروشیمی به بهره برداری رسیده است در حالی که در سال 57 تعداد واحد های پتروشیمی فقط 2 واحد بود. اینک مجتمع پتروشیمی خوزستان با 60 واحد جانبی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر با تولید بیش از 18 میلیون تن پلی اتیلن ،پلی پروپیلن ،مواد لاستیکی و پلاستیکی به ارزش تقریبی 8 میلیارد دلارفعال و پیشرفتی قابل توجه در صنعت استان است.

پتروشیمی آبادان از صنایع مهم منطقه و کشور محسوب می شود. بازسازی پتروشیمی ابادان نیز در چندین مرحله متوالی از سال شصت و هفت به بعد انجام شد. که در پی آن تمامی واحدهای خط تولید P.V.C و D.D.B در مدار تولید قرار گرفت.

در طول دوران انقلاب اسلامی تاکنون بدون نیاز به کارشناسان خارجی، خوزستان از بیش از 20 میدان نفتی جدید برخوردار شده است و تعداد چاههای نفت هم از 2 هزار و 400 حلقه چاه فعال به بیش از 2 هزار و 900 حلقه افزایش یافته است. همچنین سالانه بیش از 30 کارخانه جدید افتتاح و 60 کارخانه جدید جمع آوری گازهای همراه تقویت فشار و تزریق گاز ساخته و نصب می شود.

پیشرفت‌های قابل توجه‌ای در صنعت نفت، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شده، به‌ویژه صنعت پتروشیمی که در شرایط تحریم جهش‌ها و توسعه بزرگی را تاکنون تجربه کرده است.

نیروگاه گازی آبادان از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است

نیروگاه گازی آبادان نیز یکی دیگر از طرحهای مهم و افتخارات جمهوری اسلامی است که در آبادان ساخته شد این نیروگاه‪شانزده و نیمدرصد برق مصرفی‌استان خوزستان و دو و نیم درصد برق کشور را تامین و افت ولتاژ آنان را رفع می‌کند.

بهره برداری از نیروگاه چهارم خرداد سال هشتادوسه آغاز شد. ظرفیت آن حدود چهار صدو نود و چهار مگاوات و تولید روزانه۵۰۰مگاوات برق است. ساخت این نیروگاه رشد توان فنی، تخصصی و مدیریتی کارشناسان ایرانی و متخصصان کشور مان را به خوبی نمایان ساخت.

احداث نیروگاه 1452 مگاواتی سیکل ترکیبی خرمشهر هم از سال هشتادوپنج اغاز شد. این نیروگاه در کیلومتر هشت جاده خرمشهر–اهواز (جاده امام جعفر صادق) واقع در منطقه آزاد اروند قراردارد. نیروگاه خرمشهر مشتمل برشش واحد گازی و سه واحد بخار جمعاً سه بلوک سیکل ترکیبی است که در سه فاز اجرایی برنامه ریزی، طراحی و در حال اجرا می باشدکه در سال گذشته واحد سوم گازی آن به بهره برداری رسید.

صنعت نیشکر بزرگترین دستاورد انقلاب 

یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در منطقه ایجاد بزرگترین طرح تولید نیشکر و صنایع جانبی در منطقه استکه این صنعت بزرگترین طرح توسعه نیشکر در کشور با پتانسیل بالای تولید است که در عرصه های جهانی رقابت می کند.

کشت نیشکر در 50 هزار هکتار و تولید صدها هزار تن شکر در سال از دیگر دستاوردهای انقلاب در خوزستان است. پس از پیروزی انقلاب شرکت کشت وصنعت هفت تپه با ظرفیت 100 هزار تن پیش از انقلاب فعال بود اما اکنون هشت کارخانه کشت و صنعت در خوزستان فعال است که 6 واحد در کشت و صنعت هفت گانه، یک واحد در هفت تپه و یک واحد هم در کشت و صنعت کارون فعال است.

همچنین یکی ازکارخانه های کشت و صنعت نیشکر با نام میرزا کوچک خان درمحدوده شهرستان خرمشهر است. جلگه اى بودن و مستعد بودن خاک برای کشت نیشکردراستان خوزستان باعث شد چهل و چهار هزار و پانصد هکتار زمین با تولید سالانه هفتصد هزار تن شکر خام و اشتغالزایی پانزده هزار نفر زیر کشت این محصول رود.

علاوه بر نیشکر،شکر وصنایع جانبی آن مانند خوراک دام، کاغذ ،M.D.F، الکل ،خمیرمایه ، باگاس و ملاس نیز در این مجتمع تولید می شود.

رتبه نخست خوزستان در بخش کشاورزی

بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیکترین بخشهای اقتصادی کشور است. در حیطه کشاورزی و دامداری، طبق آمار رسمی دولت در سال ۱۳۵۶، دولت فقط توانایی تامین مواد غذایی مردم خود برای ۳۳ روز در سال را داشت و مجبور بود باقی مواد غذایی را از خارج وارد کند. برای مثال مرغ را از فرانسه، تخم مرغ را از اسرائیل، سیب را از لبنان، پنیر را از دانمارک و... وارد میکرد؛ هماکنون کشورمان به رغم دو برابر شدن جمعیت، به مرز خودکفایی رسیده است.

خوزستان نیز با توسعه بخش کشاورزی در دوران شکوهمند انقلاب اسلامی به قطب کشاورزی تبدیل شده،امروزه تولیدات انواع محصولات کشاورزی استان خوزستان به شانزده و نیم میلیون تن رسیده است درحالیکه قبل از انقلاب کل تولیدات دو و نیم میلیون تن بود.

در بخش تولیدات محصولات پروتئینی نسبت به قبل از انقلاب رشد چشمگیری داشته تا آنجا که تولید گندم دویست و پنجاه هزار تن بود اکنون از یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تن گذشته است.

درحال حاضردویست هزار هکتار شبکه زه شکی در خوزستان اجرا شده و همچنین کارایی مصرف بهینه آب قبل از انقلاب 350گرم به ازای هر متر مکعب مصرف آب بود که اکنون به 1525 گرم رسیده است.

در زمینه تولیدات تبدیلی تکمیلی در ارتباط صنعت ترابری و بسته بندی نیز قبل از انقلاب از صنایع تبدیلی اثری نبود اما امروز استان خوزستان در راستای تولیدات یک میلیون و دویست هزار تن ظرفیت صنایع دارد که بخش عمده ای از این توفیقات به برکت انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است.

همچنین احداث شبکه های اصلی و فرعی، عملیات های درون مزرعه ای، طرح اخیر 550 هزار هکتاری، با اعتبارات بلاعوضی که بابت توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار داده می شود استان خوزستان را در توسعه کشاورزی از تمام استان ها متمایز کرده است.

امروز به برکت انقلاب اسلامی خوزستان شاهد برنامه ریزی و سیاست های حمایتی و پشتیبانی های بسیار قوی هستیم که به هیچ وجه با زمان شاه قابل قیاس نیست، استان خوزستان با تدابیر مقام معظم رهبری به مهد کشاورزی تبدیل شده است.

منطقه آزاد اروند از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب در خوزستان است

پیش از انقلاب فقط 258 روستا از نعمت آب آشامیدنی برخوردار بودند اما به یمن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اکنون 2 هزار و 379 روستا از آب آشامیدنی و بهداشتی بهره مند است.

ایجاد منطقه آزاد اروند یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی است. منطقه آزاد اروند در چهارم مردادماه سال هشتاد و سه فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.

این منطقه در ابتدا بخش‌هایی از شهرستان آبادان و خرمشهر که دارای زیرساخت‌‌های صنعتی،تجاری و توریستی است را در خود جای داده بود که در سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به خوزستان شهرهای آبادان و خرمشهر نیز جزء منطقه آزاد اروند اعلام شدند.

با اضافه شدن شهرهای آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد اروند وسعت این منطقه از هفده هزار و دویست هکتار به دو برابر افزایش پیدا کرد که کل شهرهای آبادان و خرمشهر پالایشگاه آبادان و شهرکهای صنعتی دو شهر را دربرمی گیرد. همچنین کل اراضی شلمچه از نقطه مرزی تا بندر خرمشهر نیز در محدوده منطقه آزاد اروند قرار دارد.

نقش بنادر خوزستان در حمل نقل دریایی

حمل و نقل دریایی نقشی غیرقابل جایگزین در تجارت خارجی به ویژه تجارت فراقاره‌ای کشورها دارد و به عنوان ایمن‌ترین و به صرفه‌ترین شیوه‌ حمل و نقل انبوه کالا نسبت به سایر شیوه‌های حمل و نقل، از جایگاهی کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها برخوردار است و در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل بین‌المللی کالا توسط حمل و نقل دریایی به انجام می‌رسدکه بنادر خوزستان نقش بسزایی رادر این بخش ایفا می کنند.

اگرچه در سایه ناکارآمدی و سوء مدیریت و عملکرد جزیره ای دولت ها موجب شده امروز از خوزستان به عنوان استانی محروم یاد شود اما نمی توان با سیاه نمایی بر کوس دشمن نواخت و منکر این همه پیشرفتی که به برکت انقلاب اسلامی محقق شده، بشویم زیرا یکی از دستاوردهای این انقلاب در کنارهم بودن بیش از 70قوم در خوزستان است.

حمایت مردم خوزستان از انقلاب همانند روز خونین چهارشنبه‌های سیاه است

همانطور که در آن خفقان سال 57 در روز خونین 27 دی ماه معروف به چهارشنبه سیاه ،مردم خوزستان نقش بسزایی را در پیروزی انقلاب با خون خود ایفا کردند و همچنین در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز بیشترین شهدا را به اسلام تقدیم کردند، امروز نیزبا تمام محرومیت ها مانند همان روزها پای انقلاب و ولایت فقیه ایستاده است .

بحث دستاوردهای انقلاب اسلامی را با کلامی از امام خمینی (ره) به پایان می‏بریم: به ملت عزیز ان توصیه می‏کنم که نعمتی که با جهاد عظیم خودتان و خون جوانان برومندتان به دست آورده اید هم چون عزیزترین امور قدرش را بدانید و از آن حفاظت و پاسداری کنید و در راه آن که نعمتی عظیم و الهی و امانت بزرگ خداوندی است کوشش کنید و از مشکلاتی که در این صراط مستقیم پیش میآید نهراسید که: ‏ان تنصرالله ینصرکم و یثبّت اقدامکم.

انتهای پیام/