کد خبر: 1711257
کرونا در اهواز؛
مقابله با شیوع کرونا؛ اعمال محدودیت به سبک فرماندار اهواز یا فرهنگ‌سازی؟
مسوولان با استفاده از ظرفیت رسانه ها برای انعکاس اخبار و مطالب و پیامها در خصوص پیشگیری و مخاطرات شیوع بیماری کرونا سطح اعتماد عمومی را افزایش دهند تا به هدفمان که قطع شیوع کروناست، نزدیک شویم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، از شیوع کرونا تاکنون هر زمان که در اهواز حرف از اعمال محدودیت شده، فرماندار اهواز، با قراردادن نیوجرسی، خیابان های اصلی شهر را مسدود کرده است.

جمال عالمی نیسی معتقد است با ایجاد نیوجرسی ها و اعمال محدودیت تردد، مردم کمتر برای خروج از منزل رغبت پیدا می کنند و همین موضوع کاهش شیوع کرونا را درپی دارد.

در این روزهای پرالتهاب اهواز این مسئول ابداعات خلاقانه دیگری هم مانند دستور قطع برق بازار مرکزی اهواز وخیابان‌های سلمان فارسی، امام، طالقانی، خیابان‌های فرعی نیز را داده است تا شاهد تجمع مردم در این مناطق نباشیم.

فابل توجه فرماندار اهواز، قطع برق در معابر اصلی علاوه بر کاهش تردد، ناامنی و خطرات دیگری را به همراه دارد که مردم را آزرده خاطر می کند همانطورکه چند ماه پیش اهواز به عنوان یکی از نا امن ترین شهرها در کشور خبرساز شده بود، تصمیمات بک طرفه و اقدامات عجولانه مصداق ضرب المثلی است که می گوید: آمد ابرویش رو درست کند زد جشمش را خراب کرد، سخنی کوتاه که مفهومی عبرت آموز دارد.

حتی اگر از این موضوع بگذریم که چه میزان روش های فرماندار اهواز کارشناسی شده است و بر کاهش شیوع کرونا تاثیردارد باید به جناب فرماندار اهواز بگوییم اعمال محدودیت فقط مسدود کردن راه ها و قطع برق معابر اصلی نیست بلکه آنچه بر کاهش شیوع کرونا در اهواز تاثیردارد فرهنگ سازی در راستای اجرای پروتکل های بهداشتی است.

فرهنگ سازی‌ قطعا از اعمال محدودیت‌ تاثیر بیشتری دارد و می‌تواند شیوع ویروس کرونا را به شکل چشمگیری کاهش دهد و تحقق این امر نیازمند تلاش بیشتر مسئولان است.

اگرچه در زمان حاضر برای مقابله با کرونا، بهترین و تنها مسیر، رعایت ضوابط بهداشتی و پیشگیری است و بر این اساس باید این دستورالعمل ها جدی تلقی شده و به کار گرفته شوند و این امر بااطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی انجام می پذیرد.

بنابراین مسئولین در کنار رسانه ها می توانندافکار عمومی آحاد جامعه را در جهت اهمیت رعایت موارد پیشگیرانه از شیوع بیماری کرونا و مخاطرات حضور در اجتماعات و معابر عمومی و اهمیت حضور در منزل برای قطع چرخه انتقال این ویروس آشنا کنند.

با توجه به تنوع قومیتی و نگاه ویژه اقوام و طوایف به رسوماتشان، اطلاع رسانی شفاف و بهینه نقش مهمی در فرهنگ سازی موثر برای پیشگیری از شیوع این بیماری دارد و مسئولان می توانند در کنار رسانه ها با درج مطالب آموزشی برای ارتقای آگاهی های مردم قدم بر دارند اما متاسفانه برخی مسئولین از این موضوع غافلند.

از انجا که رسانه ها به عنوان نقطه ارتباط بین مردم و مسوولان، اخبار و مطالب صحیح و موارد پیشگیرانه را از مسوولان ذیربط به مردم انتقال می دهند و انتظارات و انتقادات به حق و صحیح مردمرا به متولیان امر منعکس می کنند فرماندار اهواز از مسئولینی است که متاسفانه جوابگوی برخی رسانه هانیست درحالیکه می تواند با همراهی رسانه ها و اطلاع رسانی شفاف و دقیق در این زمینه پشتوانه اعتمادعمومی را بدست آورد و رسانه ها نیز در انعکاس اخبار صحیح، آگاهی مردم را نسبت به پیشگیری از این ویروس منحوس افزایش دهند.

با توجه به اینکه انعکاس برخی اخبار ضد و نقیض در ارتباط با شیوع بیماری کرونا در فضای مجازی موجب کاهش اعتماد عمومی به مسئولین شده است، جای تامل دارد که جمال عالمی نیسی رئیس شورای تامین اهوازنقش مهم رسانه ها را نادیده گرفته وبه سبک و زعم خود پیگیر کاهش شیوع کرونا در شهر است.

اگر هم افزایی و اجماع بین بخشی بین مردم و مسوولان و رسانه ها در ارتباط با پیشگیری از شیوع کرونا ایجاد شود، قطعا اطلاع رسانی دقیق و به موقع در ارتباط با بیماری کرونا موجب کاهش تمایل مردم به مطالعه مطالب کذب و شایعات بی اساس می‌شود.

همچنین مسوولان با استفاده از ظرفیت رسانه ها برای انعکاس اخبار و مطالب و پیامها در خصوص پیشگیری و مخاطرات شیوع بیماری کرونا سطح اعتماد عمومی را افزایش دهند تا به هدفمان که قطع شیوع کروناست، نزدیک شویم.

بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی این بیماری ممکن است ماه‌ها و سالها در بین مردم جهان باشددر حالیکه این مردم هستند که باید راه پیشگیری و چگونه زیستن را با وجود این بیماری آموزش دیده و یاد بگیرند.

اگرچه دانشمندان به دنبال کشف داروی درمان این ویروس هستند، ولی هنوز داروی موثر برای درمان آن یافت نشده است. فرض می‌گیریم داروی درمان این بیماری هم کشف شود، اما ویروس همچنان به عنوان یک پتانسیل مانند "وبا" وجود خواهد داشت و به‌دنبال انتخاب افراد خود خواهد بود. پس جغرافیای ویروس کرونا به گونه‌ای است که باید با آن سازگاری کرد.

فرماندار اهواز باید بداند حاصل اعمال محدودیت به سبک فوق، شرایط امروز است که همه کشور در وضعیت آبی به سر می برند و اهواز به خاک سیاه نشسته است.

 

انتهای پیام/