کد خبر: 1714108
ائمه جمعه استان همدان در خطبه‌های نمازجمعه امروز:
نسبت به خطرات فضای مجازی حساس باشیم/حضور حداکثری در انتخابات؛ تضمین‌کننده قدرت و عزت کشور
ائمه جمعه شهرهای مختلف استان همدان در نماز جمعه این هفته، با تأکید نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و دوری از گناهان، به روز احسان و نیکوکاری اشاره کردند و حضور فعال و گسترده در انتخابات را بسیار مهم دانستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر همدان، نمازجمعه این هفته شهرهای مختف استان همدان با رعایت پروتکل های بهداشتی در میعادگاه های نماز جمعه برگزار شد.

همدان

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه این هفته همدان در جمع نمازگزاران با بیان اینکه در آستانه عید نوروز باید به وضعیت نظارت بر بازار توجه کنیم اظهار کرد: با گرانی و مشکلات و گاهی کمبود مواجه هستیم، مردم برای خرید مایحتاج خود در صف قرار می‌گیرند که این شایسته مردم ما نیست و باید از آنها به خاطر این مشکلات عذرخواهی کنیم.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات جامعه سه گروه به مسئولیت‌های مهم خود عمل کنند افزود: وظیفه نظارت بر عهده مسؤولان دولتی است، شاید نظارت‌ها به اندازه کافی انجام نمی‌شود و گاهی هم نظارتی وجود ندارد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه ستاد امر به معروف استان آمادگی دارد که همکاری لازم را برای کنترل بازار با مسؤولان دولتی به عمل آورد تصریح کرد: مسوولان دولتی اگر صلاح دانستند می‌توانند از ظرفیت بسیج استفاده کنند و ستاد امر به معروف نیز آمادگی دارد به عنوان نیروی اجرایی دولتی‌ها در بازار حضور به هم برساند.

وی با تأکید بر اینکه مردم هم در خریدها تعادل را رعایت کنند ادامه داد: البته ممکن است برخی بگویند که اگر کالایی را امروز تهیه نکنند، در آینده نزدیک باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنند که البته این مسأله هم وجود دارد، اما اخلاق اسلامی حکم می‌کند که در این شرایط، تعادل در خرید کردن را رعایت کنیم.

شعبانی با اشاره به اینکه مسؤولان عنوان می‌کنند چندین هزار تن روغن توزیع شده اما دچار کمبود هستیم خاطرنشان کرد: اگر در خریدهای خود رعایت نکنیم با  مشکل مواجه می‌شویم، هرچند مسؤولان دولتی باید نسبت به سامان دادن به مسأله اقتصادی تلاش کنند که این مشکلات وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مسأله سوم انصاف فروشندگان است گفت: گاهی بازار جولانگاهی برای برخی از فروشندگان تبدیل شده که از این شرایط سوء استفاده کنند در حالی که ما برای حل مشکلات موجود نیازمند همکاری همه مردم هستیم.

فضای حضور جوانان در مساجد را فراهم شود

امام جمعه همدان با تأکید دوباره بر اینکه وظیفه اصلی بر عهده متولیان امر است اظهار کرد: اگر قیمت ها و نوسانات کنترل شود، این مسائل نیز دیگر وجود نخواهد داشت، نه مردم از آینده نگران می‌شوند و نه بستر سوءاستفاده برای برخی از افراد فراهم می‌شود.

وی در ادامه  به سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد و افزود: هیأت‌های امنا فضای حضور جوانان در مساجد را فراهم کنند چراکه مسؤولیت ما فراهم کردن راه صحیح برای جوانان است تا بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی تبیین شود.

شعبانی به ۱۵ اسفند ماه روز درختکاری هم اشاره کرد و ادامه داد: از پیامبر و امامان بزرگوار ما در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی روایات بسیاری بر جا مانده است چراکه ما قرار نیست فقط زنده بمانیم بلکه فضای زندگی باید دلپذیر باشد.

وی با بیان اینکه معصومین هوای سالم، آب سالم و زمین حاصلخیز را لازمه زندگی دانستند خاطرنشان کرد: اسلام برای مسأله محیط زیست بسیار اهمیت قائل است و شاهد هستیم که پیامبر گرامی اسلام و امام علی(ع) به چه میزان در این زمینه کوشیده‌اند به طوری که پیامبر(ص) کسی را که درختی را بدون دلیل قطع کند، لعن کردند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه ما امروز باید به مسئله صیانت از درختان توجه کنیم چراکه فرسایش خاک در کشور ما هشت برابر میانگین جهانی است تأکید کرد: خاک نعمت الهی است که باید قدر آن را بدانیم، نباید اجازه دهیم باغ‌ها از بین برود و ساختمان به جای آن سبز شود بنابراین باید نگاهدار کوه و باغ باشیم.

وی تأکید کرد: برای ساخت و ساز زمین در شمال شرق همدان برای توسعه وجود دارد و نباید اجازه  زمین خواری و کوه خواری داده شود.

باید نسبت به خطرات فضای مجازی حساس باشیم/ مخالف تعطیلی هستیم، موافق نظارت

شعبانی در ادامه به مسأله فضای مجازی و حراست از کودکان و نوجوانان نیز اشاره کرد و افزود: باید نسبت به تربیت کودکان و نوجوانان به دلیل دسترسی به فضای مجازی باید حساس باشیم چراکه این فضا به بستری برای شبیخون فرهنگی بدل شده است.

وی تصریح کرد: در این زمینه از مسؤولان گلایه داریم چراکه باید پروتکل‌های لازم را برای مدیریت دسترسی کودکان و نوجوانان به فضای مجازی را رعایت کنند.

امام جمعه همدان خطاب به مسؤولان دولتی بیان کرد: شما از بیت‌المال حقوق می‌گیرید و  به اسم اسلام مدیریت می‌کنید، دولت اسلامی موظف است که تدابیر لازم برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کودکان و نوجوانان را بیندیشد وبه دغدغه‌های مردم پاسخ گوید.

وی ادامه داد: سخن از تعطیلی فضای مجازی نیست چراکه به این موضوع اعتقادی نداریم اما نباید این فضا را رها کرد، در صورتی که امروز فضای مجازی رها شده و بستری برای تربیت کودکان و نوجوانان توسط دشمن شده است.

شعبانی با بیان اینکه خانواده‌های به خاطر این اتفاق واقعا نگران هستند تأکید کرد: امیدواریم که مسؤولان دغدغه‌های مردم را بشنوند هرچند فعلا هیچ توجه جدی در این حوزه وجود ندارد.

وی با اشاره به فرا رسیدن سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) بیان کرد: برنامه های یی در مساجد پس از نماز مغرب و عشا با حفظ پروتکل‌های بهداشتی در مدت زمان مناسبی برگزار شود.

نهاوند

حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی مغیثی امام جمعه نهاوند در خطبه های این هفته نماز جمعه گفت: حضور فعال و گسترده در انتخابات بسیار مهم است.

وی اظهار داشت: مسئولان باید خدمت گذار و خادم مردم باشند و شکرگذار این باشند که به مردم خدمت می کنند.

امام جمعه نهاوند افزود: حضور حداکثری در انتخابات سال آینده تضمین کننده قدرت و عزت ایران اسلامی است.

وی ادامه داد: در کنار حضور باشکوه انتخاب اصلح نیز مهم است و باید به بهترین و صالح ترین افراد رای بدهیم و به سراغ مسائل شخصی و حزبی و جناحی نباید برویم.

حجت الاسلام مغیثی بیان داشت: امروز ایران اسلامی یک صدا اعلام کرده است که اول باید تحریم ها برداشته شود و بعد مسائل دیگر مطرح شود.

امام جمعه نهاوند گفت: در برجام فقط ما به تعهدات عمل کردیم و آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی ها هم فقط حرف زدند و شعار دادند ولی الان نوبت آنها است که به تعهدات عمل کنند و تحریم ها را بردارند.

وی ادامه داد: امروز ایران اسلامی قوی تر شده است و در برنامه هسته ای هم رهبر انقلاب اعلام کردند تا هرجا نیاز داشته باشیم غنی سازی را پیش می بریم.

تویسرکان

امام جمعه تویسرکان از این شهرستان، به عنوان باغ شهری زیبا و بی نظیر یاد کرد و گفت: می طلب تا مدیریت شهری هر چه بیشتر در حفظ و توسعه درخت و درختکاری فعال تر عمل کنند.

حجت الاسلام مترضی موحدی درخطبه های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه تویسرکان در مصلی امام، به دستاوردهای انقلاب اسلامی و افزایش چشمگیر معنویت و اخلاقیات به واسطه این انقلاب اشاره کرد و گفت: در دوران طاغوت سران کشور با رفتاری ضد دینی زمینه انتصاب افراد فاسد در دستگاهشان را رقم می زدند و به دنبالش در هر زمینه ای فساد شکل دادند.

وی اظهار کرد: اما با پیروزی انقلاب شکوهمند، هر روز شاهد رشد و تحول بزرگ جوانان بودیم و این را می توان در تعداد شهدایی که ایران اسلامی تقدیم اسلام و انقلاب کرد، دریافت، این در حالی است که امروز اخلاقیات در دنیای غرب سقوط کرده است.

خطیب نماز جمعه تویسرکان افزایش چشمگیر هیئت های مذهبی و برنامه های مذهبی، گسترش فعالیت های جهادی و فرهنگ انفاق و همچنین رونق زیارتگاه هاو ویژه تر رواج ولایتمداری را بخشی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد و افزود: مردم ایران در تشییع باشکوه پیکرهای مطهر شهدایی از جمله شهید سلیمانی ها، حججی ها و شهدای غواص نشان دادند که دلبسته نظامشان هستند.

حجت الاسلام موحدی در ادامه به گرامیداشت 15 اسفندماه روز درختکاری، عنوان کرد: از منظر اسلام، درختکاری یک ارزش محسوب می شود و بزرگان دین چنین عمل پربرکتی را جزء حسنات، باقیات و صالحات می دانند و بسیار شده که اقشار مختلف مردم را از بریدن و خشکاندن درختان نهی کرده اند.

وی با اشاره به اینکه امام علی (ع) در کاشت هزاران درخت به طور مستقیم سهیم بودند، تصریح کرد: ضروری است در جامعه امروزی نیز سیاست هدفمند و منسجمی برای افزایش مشارکت مردم در کاشت و توجه به درختکاری اتخاذ شود.

امام جمعه تویسرکان از این شهرستان، به عنوان باغ شهری زیبا و بی نظیر یاد کرد و گفت: می طلب تا مدیریت شهری هر چه بیشتر در حفظ و توسعه درخت و درختکاری فعال تر عمل کنند.

اسدآباد

حجت‌الاسلام سیدموسی‌ حسینی‌مجد، امام جمعه اسدآباد با تأکید نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و دوری از گناهان، به روز احسان و نیکوکاری اشاره کرد و گفت: سفره ای برای کمک به نیازمندان پهن است که هر کسی می تواند با مشارکت در این امر توشه ای برای آخرت رقم بزند و البته خداوند افراد نیکوکار را مورد تفقد قرار می دهد.

امام جمعه اسدآباد با اشاره به اینکه کمیته امداد به عنوان نهادی مقدس و امین در جامعه است، گفت: افراد می توانند از این راه بی منت کمک های خود را به نیازمندان داشته باشند.

وی با اشاره به روایتی از ائمه اطهار ع در خصوص کاشت درخت به عنوان صدقه، گفت: ۱۰۰ هزار نهال در طول هفته جاری در اسدآباد غرس خواهد شد که نیاز است مردم هم در امر نگهداری و آبیاری درختان محلات خود کوشا باشند.

حجت‌الاسلام حسینی مجد بااشاره به بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی در ۱۸ اسفند، گفت: رهبر انقلاب در خصوص این شخصیت بزرگ تاریخ اسلام فرمودند که سیدجمال اولین کسی بود که آغازگر بازگشت اسلام بود.

وی با اشاره به برگزاری کنگره بزرگداشت سیدجمال از سوی دانشگاه مزین به نام این بزرگمرد تاریخ، گفت: باید همه اسدآبادی ها سیدجمال را بشناسند و به دیگران بشناسانند.

امام جمعه اسدآباد روز عید مبعث را از اعیاد بزرگ مسلمانان خواند و گفت: پیامبر اکرم(ص) بعداز ۴۰ سال بندگی مبعوث شدند که در ۲۳ سال دین اسلام را پایه گذاری کرد و امروز در سایه اسلام و شعارهای پیامبر اکرم ص به استقلال، خودکفایی و عزتمندی رسیدیم.

وی با تأکید بر اینکه همه مردم و مسئولان باید حول محور ولایت، باهم متحد و منسجم باشند، از آنان خواست با یکدیگر مهربان و با دشمنان نامهربان باشند و در مقابل آنها بایستند‌.

حجت‌الاسلام حسینی تأکید کرد: این را مسئولان ما باید بدانند که دشمن دست از دشمنی بر نمی دارند و البته آنان هر کسی را که دم از اسلام ناب محمدی ص بزند ، مقابلش می ایستند.

وی ادامه داد: دولت بایدن اعلام کرد که برنامه و هدف اصلی تحریم و محدودیت دائمی بر هسته ای ایران دارند و اینجاست که باید در مقابل دشمن ایستاد.

امام جمعه اسدآباد اذعان کرد: هر وقت ما مردم و مسئولان یک صدا می شویم و ایستادگی می‌کنیم، آمریکا هیچ غلطی نمی کند و نباید با رفتار ذلیلانه و گفتار سست برخورد کنیم و باید بر مشرکان ایستاد.

وی از حضور استاندار در اسدآباد و بازدیدها و پیگیری وی تقدیر کرد‌.

 

انتهای پیام/