کد خبر: 1716276
با حضور مسوولان محلی؛
نخستین دفتر پیشخوان زعفران کشور در تربت حیدریه راه اندازی شد
نخستین دفتر پیشخوان زعفران کشور با حضور مسوولان محلی در کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران تربت حیدریه راه اندازی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ سید احسان مصطفوی، مدیرعامل کارخانه کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران تربت حیدریه عصر امروز در آئین افتتاح دفتر پیشخوان زعفران اظهار داشت: این دفتر قرار است در حوزه های مختلف زعفران، پسته و زیره خدماتی همچون  تسهیلات، آموزش، نگهداری زعفران بصورت مدل های روز دنیا را به کشاورزان خراسانی ارایه کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون ۲۸۰۰ کشاورز و زعفرانکار را در حوزه های مختلف آموزش دادیم و بزرگترین و مجهزترین انبار بورس کشور و نخستین صندوق کشاورزی مبتنی بر زعفران، پسته و زیره را با ۷۰ میلیارد تومان اعتبار را در این مجموعه راه اندازی کردیم.

راه اندازی سه سامانه زعفرانی تا خرداد ۱۴۰۰ 

مدیرعامل کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران تربت حیدریه از راه اندازی سه سامانه زعفرانی تا خرداد سال آینده خبر داد و افزود: نخستین سامانه قیمت گذاری زعفران است و بنحوی که زعفران، گرده، میزان پیچش و دیگر خصوصیات را در فرمولی بصورت درصدی به ما ارایه می کند و سامانه دوم نیز از طریق هوش مصنوعی اصل، طعم و رنگ زعفران را نیز مشخص می کند.

مثطفوی از اصالت سنجی زعفران بعنوان سومین سامانه یاد کرد و افزود: هر چند راه اندازی این سامانه زمان بیشتری را صرف می کند اما با راه اندازی آن DNA (دی ان ای) مناطق مختلف زعفران خیز استان را بدست می آوریم و بر اساس آن مشخص می شود زعفرانی که اکنون در اختیار داریم متعلق به کدام منطقه و شهر است.

وی با بیان اینکه همه این تحقیق و پژوهش های علمی و راه اندازی سامانه ها توسط دانشگاهیان در حال راه اندازی است، افزود: برنامه صادرات زعفران نیز در حال طراحی است و طبق گفته مسوولان بگونه ای طراحی می شود که ۵۰ درصد از پول زعفرانکار را بدهیم و ۵۰ درصد دیگر آن را صادر و از سود صادرات کشاورز را سهیم کنیم تا طعم صادرات را بچشد.

مدیرعامل کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران در خصوص کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران گفت: این کارخانه بیستم بهمن ماه امسال بصورت ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح شد که به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع در شهرستان تربت حیدریه قرار دارد و زنجیره ارزش زعفران از آموزش به کشاورزان، ارائه خدمات مشاوره‌ای ادوات کشاورزی و انواع کود، کتابخانه تخصصی زعفران، موزه زعفران و آزمایشگاههای مجهز زعفران و تالار بورس تخصصی زعفران در این کارخانه قرار دارد.

مصطفوی افزود: نخستین صندوق سرمایه گذاری کالایی مبتنی بر کشاورزی زعفران، پسته و زیره کشور نیز در شهرستان تربت حیدریه افتتاح شده است.

پیش از این در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۸ این شرکت در شهرستان تربت حیدریه انبار جدید زعفران را نیز راه اندازی کرد.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تُن محصول برداشت شد. 

امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که بیش از ۳۳۰ تن محصول از این سطح برداشت شد.

انتهای پیام/