کد خبر: 1724411
رونق شیوع کرونا زیر کره کره های نیمه باز؛
چرا بسیاری از صنوف به تعطیلی اجباری تن ندادند؟!/ توجه به ثبات اشتغال در شرایط محدودیت های کرونایی امری ضروری است
کرکره اصناف و واحدهای کسبی با طغیانگری کرونا دوباره پایین کشیده شد و تداوم این وضعیت سرنوشت اشتغال در این حوزه ها را بیش از پیش نگران کننده می کند. از اینرو تدوین برنامه جامع برای ثبات اشتغال در شرایط محدودیت های کرونایی امری ضروری به نظر می رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، دوره جدید محدودیت های کرونایی چند روزی است که همزمان با سایر مناطق کشور در کردستان نیز اعمال شده و این وضعیت در حالی است که بسیاری از کسب و کارها و مشاغل خرد طی یکسال گذشته دچار ضرر و زیان و آسیب شدند.

اگرچه برخی از مشاغل گروه های دو تا چهار در شهرهای قرمز و نارنجی با کرکره های نیمه باز به فعالیتشان در زیرسایه محدودیت های کرونایی ادامه می دهند اما این بیماری طی ۱۴ ماه گذشته کرکره بسیاری از مشاغل را پایین کشید و صاحبان آن را خانه نشین کرد.

در حال حاضر ۷۰ هزار و ۷۹۲ واحد صنفی دارای پروانه کسب در استان کردستان وجود دارد و از این تعداد بیش از ۳۰ هزار واحد در مرکز استان مستقر هستند که سه درصد از این واحدهای صنفی را فروشگاه های متوسط  و زنجیره ای تشکیل داده است.

نظارت بر فعالیت اصناف

رییس مرکز بهداشت سنندج گفت: با توجه به افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در این شهرستان و شروع موج چهارم این بیماری، بر اساس مصوبه ستاد شهرستانی مقابله با کرونا اصناف غیر ضروری به مدت ۱۵ روز تعطیل شد.

جهانبخش یوسفی اظهار داشت: با توجه به شروع موج چهارم بیماری کرونا وافزایش شمار مبتلایان به این بیماری وگسترش سریع آن،  ستاد شهرستانی مقابله با کرونا  ضمن تشکیل جلسه اضطراری مصوب کرد که مشاغل گروهای ۲، سه و چهار (غیرضروری) به مدت ۱۵ روز از ۲۰ فروردین ماه تعطیل شده و فقط مشاغل گروه یک می‌توانند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند.

رییس مرکز بهداشت سنندج گفت: ۲۱ گشت مشترک ستادی از چهار اداره و ۱۰۰ واحد صنفی و در قالب بازرسی‌های محیطی هم از ۵۲۵ واحد صنفی مختلف شهرستان  بازرسی انجام دادند.

دکتر یوسفی افزود: صدور ۲۸ اخطاریه ۲۴ ساعته بهداشتی وپلمب یک واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی از جمله فعالیت این اکیپها بوده است.

هر چند جهانبخش یوسفی با اشاره به پیگیری ۲۱ مورد اخطاریه صادر شده افزود: چهار مورد شکایات مردمی از صنوف ثبت شده در سامانه ۱۹۰ نیز برای حصول نتیجه پیگیری شد  اما همچنان در سطح بازار مشاهده مغازه های نیمه تعطیل به چشم می خورد.

جبر جواب نمی‌دهد

یکی از مغازه‌داران خیابان فردوسی سنندج گفت: مردم همه بدون ماسک تردد کرده و در همه مهمانی‌ها شرکت می‌کنند اما برای اعمال محدودیت‌ها این تنها اصناف سطح شهر هستند که باید تعطیل شوند.

این مغازه‌دار با بیان اینکه عقل سلیم حکم به بسته بودن تمام شهرستان‌های قرمز استان می‌دهد اما چرا نباید فکری هم به حال معیشت کسبه کرد؟، تاکید داشت: مسئولان تنها به بسته شدن مغازه‌ها فکر می‌کنند ولی بیشترین تراکم و جمعیتی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی روزانه در بانک‌ها تجمع می‌کنند و هیچکدام از بانک‌ها تعطیل نشده‌اند.

وی اظهار کرد که دولت برای تعطیل شدن مغازه‌ها که تنها منبع درآمدی بسیاری از مردم است هیچ تسهیلاتی درنظر نگرفته و در پایان ماه مغازه‌دار باید کرایه چند میلیونی را بدون هیچ دخلی پرداخت کند.

به گفته مغازه‌داران خیابان فردوسی سنندج با اجرای پیاده راه فردوسی کرایه مغازه‌ها چندین برابر شده و بعضی از موجران کرایه ۱۵ میلیونی در ماه دریافت می‌کنند.

خسارت ها با وام جبران نمی شود

یک فروشنده پوشاک در سنندج با بیان اینکه فعالان این صنف طی چندین ماه گذشته روزگار بدی را سپری کرده اند، افزود: طی این مدت بسیاری از فروشندگان پوشاک اقدام به تغییر شغل و یا فروش مغازه هایشان گرفته اند.

مولودی با بیان اینکه خسارت کرونا با وام های با بهره بالا قابل جبران نیست، افزود: اصناف و مشاغل اولین گروهی هستند که با اوج گیری کرونا متضرر می شود و باید مردم مراعات بیشتری داشته باشند.

وی تعطیلی اصناف را چاره کار مدیریت کرونا ندانست و گفت: باید جلوی سفرهای بی رویه پیش از عید و بازکردن راه ها گرفته می شد تا اکنون با چنین وضعیتی مواجه نمی شدیم.

آثار مخرب شرایط فعلی بر کسب و کارها در استان کردستان به مراتب بیشتر است

حامد قادرزاده، اقتصاددان و استاد دانشگاه درباره این موضوع اظهار داشت: از آن جا که اقتصاد استان کردستان و برخی از استان‌های مشابه به شدت بر پایه تزریق از سوی بخش دولتی است و به عبارتی این استان‌ها بیشتر دولتی هستند، آثار مخرب شرایط فعلی بر کسب و کارها در استان کردستان به مراتب بیشتر است. از طرفی دیگر سهم قابل توجهی از مخارج خانوارهای حاشیه و روستایی از محل پرداخت‌های انتقالی توسط فرزندان آنان در شهرهای بزرگ و یا درآمد حاصل از سرپرستان خانوارهایی است که با مهاجرت فصلی از محل کار در کلان شهرها، به ویژه تهران، تامین می‌گردد.

وی گفت: تعطیلی فعالیت اقتصادی در شهرهای بزرگ آثار مخرب بیشتری بر مناطق محروم خواهد گذاشت. از سوی دیگر بیشتر کسب و کارهای استان کردستان تابع فعالیت واحدهای بزرگ است که در شهرهای بزرگ و صنعتی قرار دارند. فعالیت‌های خدماتی شهری در استان کردستان به دلیل این که نظا‌م‌مند نیست و بیشتر فعالان آن وابستگی شدیدی به درآمد روزانه دارند و عملا فاقد اندوخته معنی‌داری هستند بیشتر است.

کرکره اصناف و واحدهای کسبی کردستان با طغیانگری کرونا دوباره پایین کشیده شد و تداوم این وضعیت سرنوشت اشتغال در این حوزه ها بیش از پیش نگران کننده می کند، از اینرو تدوین برنامه جامع برای ثبات اشتغال در استان امری ضروری به نظر می رسد.

انتهای پیام/