کد خبر: 1724590
متخصص تغذیه و رژیم درمانی:
روزه داری عامل نامساعد شدن فعالیت کوئید۱۹در بدن
متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: طبق برخی از شواهد علمی روزه داری زمینه را برای فعالیت کوئید۱۹نامساعد و امکان مبتلا شدن به بیماری کرونا را کاهش می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر حسن مظفری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه روزه داری اسلامی مشکلی برای بدن ایجاد نمیکند و حتی شواهدی وجود دارد که روزه داری عامل ایمنی سیستم بدن می شود اظهار داشت: اگر طبق اصول گفته شده روزه داری اسلامی وهمچنین متخصصین تغذیه عمل شود یعنی حتما سحری صرف و در فاصله افطار تا سحر غذاهای تغذیه مناسب باشد روزه داری هیچ ضرری برای بدن نخواهد داشت.

 
وی ادامه داد: روزه داری طبق اصول اسلامی نه تنها عامل ابتلا کرونا نخواهد بود بلکه میتواند در مبتلا نشدن به این بیماری کمک کند.
 
دکتر مظفری با بیان اینکه در علم پزشکی موضوعی به نام fasting هست که یکی از معانی آن ناشتا و روزه داری هست که حدود ۸ تا ۱۲ ساعت نباید غذا خورد تصریح کرد: مورد دیگر starvation یا گرسنگی است که مدت بسیار زیادتری از fasting صورت می‌گیرد و حالت starvation به گونه‌ای است که بدن به نیازهای خود نرسد و تغذیه نشود، روزه داری یک نوع  fastingاست که به روزه داری اسلامی معروف است.
 
این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی اضافه کرد: در گذشته‌های بسیار دور که مردم در مضیقه بودند و مواد غذایی به وفور در دسترس نبوده و گرسنگی مهم‌ترین مشکل بشر بوده است مردم روزه می‌گرفتند اما امروز که ما در طول سال از هر نوع مواد غذایی برخورداریم و مصرف می‌کنیم و همچنین فعالیت آنچنانی نداریم و کارها را به ماشین سپریدم به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از جمعیت دچار اضافه وزن و چاقی هستند یک ماهه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی است که با روزه داری هم از اجر اخروی برخوردار شویم و هم از امتیازات دنیوی آن که نقش تاثیرگذار آن در سلامتی است بهره ببریم.
 
مظفری گفت: ما بعد از یکسال برای عید خانه تکانی می‌کنیم برای بدن هم بهتر است بعد از تقریبا یک سال غذا خوردن با روزه داری خانه تکانی بدن را انجام دهیم و در ماه رمضان با روزه داری به بدن خدمت کنیم در واقع اگر  مردم می‌دانستند روزه گرفتن چه مزایایی دارد حتی در غیر از ماه رمضان نیز روزه می‌گرفتند.
 
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان تصریح کرد: روزه داری طبق شرایطی که گفته شد هیچ مشکلی برای افراد ایجاد نمیکند البته  شاید برای برخی افراد مانند کودکان کم سن و سال، مادران باردار، مادران شیرده، بیماران بر حسب نوع بیماری که دارند شاید امکان پذیر نباشد چرا که فرد بیمار شاید نتواند روزه بگیرد و باید دارویی مصرف کنند یا همان روزه داری بیماری را تشدید کند که علما و شرع هم آن را تایید کرده‌اند.
 
انتهای پیام/