کد خبر: 1724857
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان:
مبارزه با آفت سن در سطح ۱۴ هزار و ۵۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی کردستان/ آغاز مبارزه با ملخ در سطح ۵۰۰۰ هکتار از اراضی آلوده به آفت ملخ
فریدون حامدی مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان کردستان گفت: در سطح ۵۰۰۰ هکتار از اراضی آلوده به آفت ملخ مبارزه با این آفت آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فریدون حامدی در گفت و گو با خبرنگار کُردتودی، با اشاره به وضعیت ملخ های بومی در استان کردستان اظهار کرد : قریب به 5000هکتار آلوده به  تخم ملخها تفریخ شده و پوره ها غالبا در  سنین دو و سه هستند  است.

وی افزود : در سرو آباد و مریوان( ملخ های شاخک بلند و بدون بال اوارویستا و پلی سارکوس).و در شهرستانهای بانه، کامیاران و بخشی از سنندج نیز سمپاشی شروع شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان کردستان گفت: تا کنون  850 هکتار مبارزه با ملخ های شاخک بلند در استان کردستان انجام شده  و پیش بینی  می شود سطحی در حدود 8000 هکتار مبارزه در استان کردستان علیه ملخ های بومی مبارزه صورت بگیرد. 

وی با اشاره به آفت سن در مزارع استان یادآور شد : سطح مبارزه با سن مادر در استان کردستان تا تاریخ 1400/1/24 معادل 14560 هکتار میباشد که نسبت به تاریخ مشابه در سال گذشته (4520هکتار)  320 درصد رشد داشته است.

حامدی اظهار داشت: عدم بارندگی در فروردین و گرمتر شدن دمای هوا نسبت به سال گذشته همراه با تشویق و ترغیب گندمکاران به سمپاشی در مرحله مادر از دلایل این افزایش می باشد.

وی تأکید کرد: این روند با سرعتی معادل 5 تا 7 هزار هکتار در روز  افزایش داشته و پیش بینی میشود که سطحی معادل 130 هزار هکتار از مزارع گندم استان، تا قبل از تخم ریزی این آفت سمپاشی گردد.

به گفته وی، تمامی امکانات در سطوح مختلف ستادی و عملیاتی برای این مهم تجهیز و بکار گرفته شده است.

انتهای پیام/