کد خبر: 1726476
مدیرکل گمرک استان یزد خبر داد:
"کشورهای همسایه" عمده ترین مقاصد کالاهای صادراتی استان یزد/ رشد صادرات استان یزد در سال ۱۳۹۹
مدیرکل گمرک یزد از رشد وزنی و ارزش ریالی کالاهای صادراتی استان در سال گذشته در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن خبرداد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدحسین سلمانی در گفتگو با یزدرسا، با اشاره به بیش از۴۸ هزار و ۶۶۴ فقره اظهارنامه صادراتی در سال ۱۳۹۹، اظهارداشت: در سال گذشته بیش از ۳ میلیون و ۹۸ هزار تن کالا با رشد ۷ درصد نسبت به سال قبل از آن به ارزش بیش از ۷۷ هزار میلیارد ریال معادل ۳۸۰ میلیون و ۲۵۷ هزار دلار از گمرک یزد به خارج کشور صادر شده است .

وی ادامه داد: صادرات استان در سال گذشته در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش ریالی رشد ۶۴ درصد و از حیث ارزش دلاری با کاهش ۱۱درصد روبه رو بوده است.

مدیرکل گمرک یزد گفت: الزام صادرکنندگان به برگشت ارزش حاصل از صادرات  و کاهش ارزش صادراتی کاشی و سرامیک به عنوان عمده ترین کالای صادراتی استان از ۴ دلار به یک دلار برای هر مترمربع از دلایل عمده کاهش ارزش دلاری صادرات استان در سال گذشته است.

وی عراق ، افغانستان، سوریه، پاکستان، امارات متحده عربی، آذربایجان، عمان، ارمنستان ، ترکیه تایلند، قزاقستان و هند را عمده مقصد کالاهای صادراتی استان یزد ذکر کرده وخاطرنشان کرد: کاشی و سرامیک ، هیدورکربن ها ، شیشه های ساختمانی ، ظروف شیشه ای ، محصولات پتروشیمی و مقدار کمی محصولات کشاروزی شامل انار دانه و پسته از عمده ترین محصولات صادراتی استان است.

سلمانی ادامه داد: در این مدت نیز ۵۶ هزار و ۷۳۰ تن کالا به ارزش بیش از ۱۹۳ میلیون و ۹۵۸ هزار دلار از گمرک یزد وارد کشور شده است.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت واردات استان ادامه داد: اغلب واردات یزد مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات یدکی و ماشین آلات خط تولید و صنعت می باشد ودر مجموع واردات گمرک استان در خدمت صنعت و صادرات است.

سلمانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه های گمرک برای تحقق شعار "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدائی ها"، اظهارداشت: گمرک یزد در شرایطی که بسیاری از ادارات نیمه تعطیل بودند حتی یک روز نیز نیمه تعطیل نبود و کارکنان آن به منظور ارائه  خدمات به واحدهای تولیدی، تجار و بازرگانان و تحقق شعار سال و تسریع  درعملیات گمرکی   مشغول ارائه خدمت می باشند.

وی اخذ ضمانت نامه بانکی به جای دریافت نقدی حقوق ورودی و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، دریافت تضمین بیمه ای برای رویه های ترانزیت خارجی و داخلی، اخذ ضمانت نامه یکساله برای کالاهای مشمول عوارض صادراتی، معافیت حقوق ورودی ماشین آلات واحدهای تولیدی و دانش بنیان، ارزیابی کالای صادراتی در محل و خارج از ساعت اداری را از جمله حمایت های گمرک از صادرکنندگان در سال جهش تولید دانسته و اظهار داشت: حقوق ورودی مواد و کالای وارداتی به کار رفته در کالاهای صادراتی و اعمال رویه ورود موقت از دیگر تسهیلات گمرک به صادرکنندگان بوده است.

انتهای پیام/