کد خبر: 1728437
ناکارآمدی مسئولان در حل مشکلات اقتصادی مردم؛
سرگردانی تولید داخل در گرداب مذاکرات/ گره زدن اقتصاد به دلار، شرایط کشور را بحرانی کرد
سال هاست که رهبر معظم انقلاب باز شدن گره اقتصاد کشور را توجه به تولید داخل می دانند و همه کارشناسان اقتصادی نیز آن را تائید می کنند اما عده ای شیفته غرب با تکیه بر پست های حیاتی کشور تنها راهکار را مذاکره با آمریکا دانسته و حتی تامین مرغ در کشور را نیز به تحریم ها گره می زنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان، مدتی است که علاوه بر شرایط نامساعد اقتصادی، تامین کالاهای اساسی همچون مرغ، روغن و… در کشور با مشکل مواجه شده است و مردم از نحوه مدیریت مسئولان و شرایط حاکم بر جامعه ناراضی هستند.

حل شدن بخش اعظمی از این مشکلات به مدیریت دولت و اقداماتی که انجام می دهد؛ باز می گردد حال آنکه دولت بی غم ترین ارگان اجرایی کشور دغدغه ای برای حل این مشکلات ندارد.

در این رابطه عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: دولت همواره وظیفه مهم تنظیم بازار را برعهده دارد، اما دولت دوازدهم در رسیدگی به این وظیفه کوتاهی کرده است.

اشتباه بزرگ با گره زدن اقتصاد به نرخ دلار

وی افزود: دولت با شرطی کردن اقتصاد و گره خوردن آن با قیمت ارز، شرایط اقتصاد را بحرانی کرده حال آنکه نمی توان نقش تحریم ها را در این بین نادیده گرفت.

کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد: بازی دلار با اقتصاد کشور سبب نوسانات قیمت و مقدار کالا در بازار شده است، راهکار جلوگیری از این بحران هم قطع ارتباط میان ریال و ارزهایی همچون دلار و یورو و حرکت به سوی معاملات خارج از حوزه این ارزها است.

شیخی اظهار کرد: انعقاد قراردادهای پولی دوجانبه و چند جانبه، مبادلات تهاتری و مبادلات طلا از جمله این راهکارها برای عبور از محدودیت انتقال ارز در مبادلات تجاری هستند.

وی یادآور شد: بر این اساس قانون تحریمی یوترن آمریکا عملا بی اثر شده و ایران می تواند مبادلات تجاری خود را انجام دهد، در زمینه انتقال سرمایه به کشور به دلیل نابلد بودن تیم مذاکره کننده ما به جای برداشتن اصل تحریم ها از آن غافل شدند و اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

کارشناس مسائل اقتصادی ابراز کرد: ۷ نوع تحریم علیه ایران اعمال شده، تیم مذاکره کننده تنها به دنبال تحریم های هسته ای است حال آنکه برداشتن این تحریم ها اثری در افزایش تقاضای سرمایه گذاری خارجی، واردات و صادرات فناوری و نیروی کار ندارد.

شیخی بیان کرد: تیم مذاکره کننده در این مدت طولانی تنها وقت تلف کرده و هیچ دستاوردی نداشته حال آنکه می توان این غرض ورزی را نوعی خیانت و جاسوسی به شمار آورد.

مسئولان اراده ای جز خواهش و تمنا برای رابطه با آمریکا ندارد

وی ادامه داد: دولت اراده اداره کشور را نداشته و همه انرژی خود را صرف خواهش و تمنا برای برقراری رابطه با آمریکا کرده و به دنبال تنظیم بازار داخلی و رونق تولید نبوده است حال آنکه بازارهای آسیا و آفریقا شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری دارد.

کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: اگرچه این دولت از ظرفیت رابطه با همسایگان برای بهبود شرایط اقتصادی مغفول مانده، حال آنکه پیمان های منطقه ای در اولویت قرار نگرفته و تنگ تر کردن عرصه تولید تنها راه را برای عده ای دلال گشوده است.

شیخی گفت: عدم رشد تولید و ایجاد اشتغال که در راستای افزایش تقاضای بازار و افزایش تصاعدی حجم نقدینگی قرار گرفته سبب شده تا هزینه بسیاری در دست عده ای قرار گیرد و اختلاف طبقاتی چندین برابری شده حال آنکه هر روز نرخ تورم و گرانی بیشتر می شود.

وی افزود: اینکه رئیس جمهور کمبود مرغ در بازار را به تحریم ها ربط می دهد، اشتباه است؛ در ابتدا دولت تدبیر و امید نه تنها بازار مرغ بلکه اقتصاد کشور را تحریم کرد و تحریم های خارجی اثری بر بازار داخلی نداشته است.

کارشناس مسائل اقتصادی اذعان کرد: تحریم ها تنها ۲۰ درصد از مبادلات ایران با سایر کشورها را تحت تاثیر قرار داده اما خودتحریمی دولت در اقتصاد مسبب بروز مشکلات عدیده اقتصادی شده است.

شیخی تاکید کرد: عدم رونق تولید در عمل سبب عدم تعادل مزمن میان عرضه و تقاضا در بازار می شود و این عدم تعادل در همراهی با شاخصه مازاد تقاضا نیاز به ارز را افزایش می دهد، بدین معنی که تولید داخل وجود ندارد و باید نیاز کشور را با واردات جایگزین کرد.

وی یادآور شد: اگر نیازهای کشور در داخل تامین شوند دیگر نیازی به دلار نداریم و تحریم ارز اثری بر کشور ندارد، اگر تولید داخلی کالاهای مصرفی، مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای را بر پایه رونق تولید داخل بنا می کردند، نه تنها به سایر کشورها نیازمند نبودیم بلکه می توانستیم مازاد تولید خود را نیز صادر کنیم.

افزایش بی سابقه نرخ تورم نقطه به نقطه، عیدانه به مردم!

کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد: سال هاست رهبر انقلاب به صورت غیر مستقیم و مستقیم بر رونق تولید و اصلاح الگو مصرف تاکید دارند و راهکار گشایش اقتصادی را توجه به تولید داخل می دانند.

شیخی متذکر شد: این دولت بی تردید در حق مردم خیانت کرده و به آن ادامه می دهد، در حال حاضر در پشت پرده به دنبال قرارداد با آمریکا هستند.

وی ادامه داد: دولت مقصر این گرانی است، در حال حاضر نرخ تورم نقطه به نقطه تا انتهای فروردین ماه ۵۰ درصد است که در ۴۲ سال اخیر بی سابقه است در صورت ادامه این وضعیت قطعا شرایط وخیم تر خواهد شد.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: در صورتی که مجلس و رهبری مانع این دولت نشده بود اکنون ایران به حیاط خلوت داعش تبدیل شده بود چرا که همین دولت در اقدامی خائنانه بودجه سپاه قدس را قطع کردند.

در ادامه حسین اکبری فرد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفتگو با خبرنگار راه آرمان اظهار کرد: مسائل اقتصادی و مشکلاتی که در حال حاضر گریبانگیر ملت ایران شده تا حد زیادی متاثر از شیوع ویروس کرونا است.

وی افزود: حمایت جدی از بسیاری مشاغل که در معرض تهدید بودند و آسیب هایی به آن ها وارد شده صورت نگرفته و همین امر مشکلاتی را بر بخش بزرگی از جامعه ایجاد کرده است.

ربط دادن مسائل داخلی کشور به برجام مسبب کاشت بذر بی اعتمادی در دل های مردم

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: رکود اقتصادی، تورم و رکود تورمی در اقتصاد کشور نمایان شده است، کرونا در بروز این پدیده ها نقش مهمی دارد و سبب شده پس از آن بسیاری از مشاغل با مشکلات جدی مواجه شده اند.

اکبری فرد عنوان کرد: مسئله کرونا به شمشیری ۲ لبه تبدیل شده، به گونه ای که اگر بخواهیم به مشاغل توجه داشته باشیم با گسترش بیماری مواجه می شویم و اگر بخواهیم با بیماری مقابله کنیم برخی از مشاغل آسیب می بینند.

وی یادآور شد: در این شرایط باید تدبیر و سیاستی حمایتی در دستور کار قرار گیرد اما متاسفانه در ۶ ماه گذشته دولت نسبت به این سیاست ها بی تفاوت بود به عنوان مثال نگاه به بیرون و ربط دادن مسائل داخلی کشور به مذاکرات و برجام تنها سبب بروز نااطمینانی و افزایش بی ثباتی در اقتصاد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان تشریح کرد: بسیاری از این بی ثباتی ها، نوسانات و صف های طولانی نشات گرفته از اجرای سیاست های دورهنگام توسط دولت است و در واقع نقش نوش دارو پس از مرگ سهراب را ایفا کرده است.

اکبری فرد متذکر شد: عملکردها و نحوه رو به رویی با مشکلات در دولت کنونی دچار اختلال است، البته که نوسانات قیمت ارز و اختلاف قابل توجه بین ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز آزاد تشدید کننده این شرایط بوده است حال آنکه عواید آن نصیب گروه های خاص شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اختلاف طبقاتی شدیدی که در کشور ایجاد شده شرایط عده بسیاری از جمعیت متوسط رو به پایین جامعه متضرر از این نا به سامانی ها شده در حالیکه اقلیت محدودی به طرز شگفت انگیزی ثروتمند شده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: افزایش تقاضا در بازار شب عید همه ساله در کشور ما وجود داشته و جدید نیست که راهکار مدیریت آن را ندانیم اما عدم کنترل شرایط اثبات می کنیم که علی رغم آگاهی از شرایط دولت هیچ برنامه ای برای مدیریت آن نداشته است.

حمایت های دولتی به نام نیازمندان یه کام خواص

اکبری فرد توضیح داد: در این شرایط اعتماد مردم به مسئولان خدشه دار شده و بی اعتمادی افزایش می یابد و در صورت اظهار نظر مسئولی در رابطه با قیمت کالایی به دلیل عکس شدن نتیجه بی اعتمادی حاصل شده است.

وی افزود: باید توجه داشت که در همه دنیا مشاغلی که از شیوع بیماری کرونا آسیب دیدند مورد حمایت قرار گرفتند، حمایت از بنگاه ها به صورت بخشودگی سهم بیمه کارفرما یا حمایت های مالی از مشاغلی که باید تعطیل شوند، انجام شده است اما در کشور ما این حمایت ها انجام نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان تشریح کرد: حمایت های دولتی در شرایط فعلی غیر از اینکه از منابع تورم زا تامین شده و تورمی را بر اقتصاد تحمیل کرده، کارساز هم نبوده است، به عبارت دیگر بخش اندکی این حمایت ها را دریافت کرده و بخش اعظمی که نیازمند واقعی بودند، حذف شدند.

اکبری فرد گفت: این نوع از حمایت ها نه تنها موثر واقع نمی شود بلکه شاخص های مهمی از اقتصاد همچون ضریب جینی و اقشار آسیب پذیر جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی اعلام برخی شرایط و بحران های ایجاد شده نه تنها سبب کنترل وضعیت توسط دولت نشده بلکه به وخامت اوضاع نیز دامن زده، تامین اقلام اساسی زندگی مردم از جمله این موارد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در پایان خاطرنشان کرد: وضعیت اقتصاد کشور واضح است و راهکارهای مدیریت آن نیز وجود دارد اما جای سوال است که چرا از روش های مشخص برای بهبود شرایط استفاده نمی شود و دولت تنها راهکار را نگاه به بیرون و مذاکره می داند.

به گزارش راه آرمان، تجربه ثابت کرده همواره کشورهایی موفق هستند که با تکیه بر دانش و توان داخلی خود راه تولید را در پیش گرفته اند نه اینکه همواره برای تامین مایحتاج خود به دیگران متکی باشند.

اگرچه سال هاست که رهبر معظم انقلاب باز شدن گره اقتصاد کشور را توجه به تولید داخل می دانند و همه کارشناسان اقتصادی نیز آن را تائید می کنند اما عده ای شیفته غرب با تکیه بر پست های حیاتی کشور تنها راهکار را مذاکره با آمریکا دانسته و حتی تامین مرغ در کشور را به تحریم ها گره می زنند.

انتهای پیام/