کد خبر: 1730566
کارشناس مذهبی:
بی‌اعتنایی به دستورالعمل‌های بهداشتی گناه است/ شب قدر بهترین فرصت برای بازگشت به سوی خدا
حجت الاسلام شریعتی تبار گفت: اجراء پروتکل های بهداشتی در زمان اجرای مراسم مذهبی ضرورت دارد و بی اعتنایی به این دستورالعمل ها گناه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار، کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: شب قدر معادل هزار ماه است یعنی معادل یک عمر که باید این فرصت را غنیمت شمرد و از آن به نحو احسن استفاده کرد.

وی افزود: در همین خصوص شاعر می گوید: «می توان رفت به یک چشم پریدن تا مصر، بوی پیراهن اگر غافله سالار شود؛ عاشق راه هزار ساله را یک شبه طی می کند، باید عاشق بود و صاحبدل» از این رو اگر از آسمان باران رحمت ببارد تا ظرف وجود ما وارونه باشد قطره ای از این باران رحمت نصیب نخواهد شد!

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: امواج رادیویی و تلویزیونی در فضا موجود است اما تا ما گیرنده های خود را تنظیم نکنیم و جستجو نکنیم از این امواج بی بهره می مانیم پس بهترین اعمال هوشیاری و بیدار شدن است نه فقط بیدار ماندن.

حجت الاسلام شریعتی تبار ادامه داد: خداوند در آیه 8 سوره اسراء می فرماید: عَسی‏ رَبُّکُمْ أَنْ یَرْحَمَکُمْ وَ إِنْ عُدْتُمْ عُدْنا وَ جَعَلْنا جَهَنَّمَ لِلْکافِرینَ حَصیراً یعنی: امید است (اگر بازگشته و توبه کنید) پروردگارتان به شما رحم کند و اگر به عصیان و ستم خود باز گردید ما هم به عقوبت و مجازات شما باز می گردیم ، وجهنم را زندان کافران قرار داده ایم. لذا شب قدر بهترین شب برای بازگشت و توبه مسلمان است.

وی در خصوص اعمال شب قدر گفت: بهتر است در ابتدا غسل کرد و نماز عشا با غسل خوانده شود سپس خواندن 2 رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره‌ی توحید را خوانده و بعد از نماز هفتاد مرتبه گفته شود: استَغفِرُالله وَ اَتوبُ اِلَیهِ. پس از آن قرآن مجید را باز کرده و در مقابل خود گذاشته و بگوید: اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُِکَ بِکِتابِکَ المُنزَلِ وَ ما فیهِ اسمُکَ الاَکبَرُ و اَسماۆُکَ الحُسنی وَ ما یُخافُ وَ یُرجی اَن تَجعَلَنی مِن عُتَقائِکَ مِنَ النّار و بعد از آن حاجت خود را از خدا بخواهید.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه در بعضی از روایات وارد شده آمده است دعای جوشن‌کبیر را در این سه شب بخواند، یادآور شد: زیارت امام حسین علیه السلام است؛ که در روایت آمده است که، چون شب قدر می‌شود منادی از آسمان هفتم ندا می‌کند که حق تعالی آمرزید هر کسی را که به زیارت قبر امام حسین علیه السلام آمده است.همچنین احیا داشتن این شب‌ها. در روایت آمده هر کس احیا کند شب قدر را گناهان او آمرزیده شود هر چند به عدد ستارگان آسمان و سنگینی کوه‌ها و وزن دریا‌ها باشد.

وی پایان تاکید کرد: اجراء پروتکل های بهداشتی در زمان اجرای مراسم مذهبی ضرورت دارد و بی اعتنایی به این دستورالعمل ها گناه است همچنین رعایت حق الناس در رعایت پروتکل های بهداشتی است.

انتهای پیام/