کد خبر: 1732937
کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفت
براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک و شازند در ساعت ۱۰ صبح روز جاری به ترتیب با شاخص ۱۱۴ و ۱۱۸در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نشان می دهد شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه با شاخص ۱۱۴ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت، هر چند طبق روال معمول این بار ایستگاه مخابرات در مدار قرار ندارند، همچنین کیفیت هوای شازند نیز با شاخص ۱۱۸ در همین وضعیت قرار دارد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز اراک و شازند بیش از ۱۰ روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای را تجربه کرده اند.

شازند نیز از جمله شهرهایی است که به دلیل استقرار برخی از صنایع آلاینده در این منطقه همچون پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه برق حرارتی همواره از آلودگی های ناشی از آلاینده های صنعتی رنج می برد.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/