کد خبر: 1733254
یادداشت؛
جناب معاون استاندار! چک‌های بی‌محل وعده‌های دولت در کردستان را پاس کنید بعد دوباره آدرس غلط بدهید
«محمدابراهیم زارعی» اخیراً در سخنانی که محل ایراد آن نامعلوم است و توسط هفته‌نامه نزدیک به دولت در کردستان نقل شده، تلاش کرده دو نکته را به مخاطب القا کند که اگر آمار مشارکت در انتخابات پایین بود به دلیل رد صلاحیت برخی افراد مسئله دار نزدیک به دولت در شورای شهر است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، یکی از رسانه‌های نزدیک به دولت در کردستان، اخیراً سخنانی از معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در ارتباط با انتخابات نقل کرده که اگر لطیفه نباشد، با عرض پوزش خودفریبی است؛ مشکل «محمدابراهیم زارعی» و هم‌فکرانش آن است که نمی‌خواهند به واقعیت تن بدهند؛ جماعتی که بعد از هشت سال ضعف «تدبیر»، هنوز به دنبال جریان‌سازی برای پوشش ناکارآمدی هستند.

«محمدابراهیم زارعی» اخیراً در سخنانی که محل ایراد آن نامعلوم است و توسط هفته‌نامه نزدیک به دولت در کردستان نقل شده، تلاش کرده دو نکته را به مخاطب القا کند یکم) او و مقبولانش در هیئت‌های اجرایی، 93 درصد از داوطلبان انتخابات شوراها را تأیید صلاحیت کرده‌اند اما هیئت نظارت برخلاف این رویه عمل کرده است دوم) اگر مشارکت در انتخابات پیش رو کم بود، دلیل آن، تنها رد صلاحیت برخی نیروهای نزدیک به دولت است! درباره این جریان‌سازی ناکام جناب معاون گفتنی‌هایی هست. بخوانید.

«زارعی»، آمار افراد تأیید صلاحیت‌شده در هیئت‌های اجرایی را 93 درصد عنوان کرده است بی‌آنکه به استعلام‌های اخذ شده از مراجع ذی‌صلاح اشاره‌ای کرده باشد؛ وی بهتر بود به این سؤال پاسخ دهد که آیا هیئت‌های اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها، پاسخ استعلام‌ها از مراجع قانونی را لحاظ کرده‌اند یا خیر؟ معاون محترم استاندار که جایی دیگر تعداد افراد رد صلاحیت شده در کردستان توسط هیئت‌های اجرایی را 72 نفر اعلام کرده، بهتر بود به صورت شفاف توضیح می‌داد که آیا تعداد افرادی هم که استعلام آنها از مراجع ذی‌صلاح منفی بوده همین 72 نفر بوده‌اند یا تعداد آنها به مراتب از این عدد بالاتر بوده است؟ شائبه‌ای که در این خصوص وجود دارد آن است که هیئت‌های اجرایی، خدای ناکرده بدون توجه به پاسخ استعلام‌ها افرادی را تأیید صلاحیت کرده باشند تا هزینه رد صلاحیت آنها در آینده متوجه هیئت نظارت شود! روشنگری جناب «زارعی» در این باره شاید به برخی ابهامات پاسخ دهد.

اما نکته دومی هم که در سخنان «زارعی» وجود دارد چیزی جز یک نگرانی فانتزی نیست! «زارعی» گفته «برخی از نیروهای نزدیک به دولت» و نیز افرادی که وی آنها را «چهره‌های دارای وجهه اجتماعی» می‌داند، نتوانسته‌اند از فیلتر هیئت نظارت بگذرند و او از این بابت نگران است! معاون استاندار انگار خواسته این نکته را به مخاطب منتقل کند که اگر فردا روزی آمار مشارکت در انتخابات پایین بود، دلیل آن رد صلاحیت نزدیکان دولت است!

خیر جناب «زارعی»! اگر کاهش مشارکتی هم در کار باشد، معقول‌ترین دلیلی که می‌توان برای آن ذکر کرد، عملکرد دولت است؛ اینکه شما و همکاران‌تان در دولت، با عدم تدبیر، در این هشت سال مصائب بیشماری را بر کردستان تحمیل کردید، با این استدلال‌های کم‌رمق قابل کتمان نیست؛ عدم مشارکت اگر اتفاق افتاد نتیجه استخدام‌های فراقانونی است، نتیجه دور زدن قانون توسط دولتمردان و سپردن مسئولیت به افراد فاقد صلاحیت قانونی است؛ نتیجه فربه کردن همفکران سیاسی با اتصال آنها به منابع ثروت است و با سفره خالی مردم و دخل و خرج شهروندان ارتباط دارد و مسئول مستقیم آنچه شما اشاره کرده‌اید دولت به اصطلاح «تدبیر و امید» است؛ حساب و کتاب آنچه منصوبان دولت «تدبیر و امید» در این استان انجام دادند بماند برای بعد و ای بسا روز جزا؛ امروز، خرد در مسئولیت‌پذیری و عذرخواهی است، نه فرافکنی...

آبرو می‌رود ای ابر خطاپوش ببار       

که به دیوان عمل نامه سیاه آمده‌ایم

جناب معاون! به جای طلبکارانه سخن گفتن، مسئولیت عملکرد این سال‌ها را بپذیرید؛ یادتان که نرفته در این سال‌ها با منتقدان چه کردید؟ نگویید قدر نهادن مجیزگویان و راندن حق‌گویان توسط دولتمردان در این استان، در عصر بی‌تدبیری، سهواً اتفاق افتاده است؛ نگویید از شرایط سختی که بر سر مردم بی‌نوا در این سال‌ها آوار شده بی‌خبرید؛ فرمایشات‌تان چنان فارغ‌البال است که انگار اصلاً در دنیای دیگری هستید!

به نظر نمی‌رسد کسی، حداقل بر روی کاغذ، برای پیروزی هم‌فکران سیاسی شما در انتخابات، شانس چندانی قائل باشد؛ نگارنده حضرات را مصداق این شعر شیخ عطار می‌بیند:

نه در مسجد گذارندم که رند است

نه در میخانه کین خمار خام است 
میان مسجد و میخانه راهی است
بجویید ای عزیزان کین کدام است

جناب معاون استاندار! از جایگاه یک شهروند به شما پیشنهاد می‌کنم به جای نظریه‌پردازی‌های حاشیه‌ساز و فاقد اعتبار، در این چند صباح باقی مانده از عمر دولت به وظایف‌تان بپردازید؛ کار زمین مانده کم ندارید؛ واژه‌پردازی‌های شما که شوربختانه فاقد منطق استدلالی است شاید برای تهییج ابجد ناخوانده‌های دنیای سیاست، آن هم به صورت مقطعی کاربرد داشته باشد اما هرگز سبب تشفی‌خاطر ورشکستگان سیاسی نخواهد شد. کوتاه بیایید! 

فرید کریمی