کد خبر: 1733965
سرنوشت مبهم فرودگاه سقز؛
طولانی ترین پروژه عمرانی کُردستان دستخوش وعده جدید استاندار/ ۱۶ سال انتظار کی به پایان می رسد؟!
فرودگاه سقز که عمری ۱۶ ساله دارد و یکی از طولانی ترین پروژه های عمرانی در استان به شمار می رود، وعده ای تازه را برای بهره برداری پیش روی خود می بیند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، پروژه فرودگاه سقز، یکی از ۹۹ فرودگاه مصوب طرح جامع حمل و نقل هوایی کشور مصوب سال ۱۳۷۱ می باشد که انجام مطالعات آن به عنوان دومین فرودگاه استان کردستان در سال ۱۳۷۵ از سوی معاونت ساخت و توسعه بنادر و فرودگاه ها، به مهندسان مشاور ایمن راه واگذار گردید و بارها ساخت آن به مردم شهرستان سقز در دهه ۷۰ و ۸۰ داده شد.

نهایتاً با پیگیری مسئولین و مدیران شهرستانی و استانی، زمین آن در سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ خریداری و حاصل این مطالعات، در سال ۱۳۸۶ به مناقصه گذاشته شد که از میان ۹ شرکت صاحب صلاحیت، شرکت ساختمانی و راه سازی هیوا لرد به عنوان پیمانکار منتخب جهت انجام عملیات سیویل عوامل میدان پرواز فرودگاه سقز، شامل: باند پرواز، آپرون (توقفگاه هواپیما)، تاکسیوی و جاده گشت زنی و فنس کشی محدوده فرودگاه انتخاب گردید.

فرودگاه سقز که عمری ۱۶ ساله دارد و یکی از طولانی ترین پروژه های عمرانی در استان به شمار می رود، وعده ای تازه را برای بهره برداری پیش روی خود می بیند.

فرودگاه سقز در ابتدای دولت احمدی نژاد به عنوان یکی از پروژه های عمرانی کلنگ زنی شد و هنوز بعد از گذشت ۱۶ سال به بهره برداری نرسیده است.

عملیات احداث فرودگاه سقز بسیار کند است

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس گفت: عملیات احداث فرودگاه سقز بسیار کند بوده و می‌توان ادعا کرد که درحال فراموشی است و این نگرانی وجود دارد که تا پایان کار دولت دوازدهم به اتمام نرسد.

 بهزاد رحیمی با انتقاد از تاخیر در اجرای پروژه‌های راه و شهرسازی بانه و سقز، گفت: عملیات احداث فرودگاه سقز بسیار کند بوده و می‌توان ادعا کرد که درحال فراموشی است و این نگرانی وجود دارد که تا پایان کار دولت دوازدهم به اتمام نرسد و به سرنوشت سایر پروژه‌های ناتمام و نیمه کاره دولت دچار شود.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس افزود: هرچند پروژه فرودگاه سقز از سال 84 استارت خورده اما با وجود گذشت 15 سال از آغاز آن، همچنان بلاتکلیف مانده و تاکنون تکمیل نشده است.

وی با اشاره به پیگیری خود از وزیر راه و شهرسازی، برای تکمیل پروژه فرودگاه سقز، اضافه کرد: ضرورت تکمیل این پروژه محور سوال من، از آقای اسلامی وزیر راه و شهرسازی بود که پس از طرح این سوال وی از این پروژه بازدید کرد و مقرر شد اقدامات لازم برای تکمیل آن انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: براساس قول وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه مقرر شده بدون محدودیت اعتباری، این پروژه تکمیل شود، که تاکنون اقدامات لازم برای تحقق این مهم انجام نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین تصریح کرد: اقدامات لازم برای تکمیل مسیر سقز به بوکان که از محورهای مواصلاتی، پرتردد و متاسفانه حادثه خیز است، انجام نشده و نسبت به آن بی توجهی شده است.

به خاطر سهل انگاری نباید تعهدات دستگاه‌ها و شرکت‌ها عقب بیفتد

بهمن مرادنیا استاندار کردستان هم در جریان بازدید از این پروژه اظهار کرد: این پروژه جزو طرح های مهم استان است که سالهای زیادی از شروع آن می‌گذرد و با در نظر گرفتن تمامی جوانب و پیشرفت کار این طرح باید تا یک ماه آینده و تا ۲۰ خردادماه به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه امروز مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط و خدمات رسان جمع شده اند تا تصمیم نهایی برای اتمام فرودگاه سقز اتخاذ و اجرایی شود، افزود: برای اتمام فرودگاه سقز هیچ عذر و بهانه‌ای از هیچ مدیر و پیمانکاری پذیرفتنی نیست و همه باید به تعهدات خود به صورت کامل عمل کنند.

استاندار کردستان با بیان اینکه فرودگاه سقز جزو آرزوهای دیرینه مردم سقز و استان است، ادامه داد: به خاطر سهل انگاری نباید تعهدات دستگاه‌ها و شرکت‌ها عقب بیفتد، بنابراین از همه می خواهم کاملا به تعهدات و ظایف خود در این خصوص پایبند باشند.

در حالی که بهمن مرادنیا استاندار کردستان وعده ای یک ماهه برای افتتاح و بهره برداری از فرودگاه سقز را مطرح می کند که پیش از وی بارها وعده های یک ماه و یک ساله در خصوص زمان بهره برداری از این پروژه مطرح شده بود ولی تاکنون هیچ کدام از این وعده ها عملیاتی نشده است.

انتهای پیام/