کد خبر: 1734678
تکلیف الهی بر دوش ملت؛
شاخص های «انتخاب اصلح» از منظر امام و رهبری چیست؟
انتخابات تجلی حضور و مشارکت سیاسی مردم و عرصه تحقق اراده ملت برای تعیین سرنوشت خویش است و مردم نقش بزرگی در ایفای این رسالت و تکلیف بزرگی بر دوش خواهند داشت به‌خصوص اینکه باید از بین گزینه‌های موجود فردی را برگزینند که به جهات مختلف شایستگی‌های بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد، تصمیمی که از آن با عنوان انتخاب اصلح یاد می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد؛ تکاپو‌های انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهاد‌های مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزد‌های احتمالی که مورد تأیید شورای نگهبان قرار بگیرند کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

در جمهوری اسلامی ایران، اداره حکومت و قانون‌گذاری در چارچوب اصول قانون اساسی با اداره و نظر ملت تعیین می‌گردد و برگزاری انتخابات در حقیقت تبلور اراده و خواست مردم است.

انتخابات گزینش بهترین‌هاست، بر اساس ضوابط مشخص‌شده در قانون اساسی مردم با حضور خود در صحنه انتخابات رئیس‌جمهور انتخاب می‌کنند و به‌این‌ترتیب حق و سهم خود را در اداره کشور به یک فرد که او را از هر جهت مناسب و همسو با خواسته‌های خود تشخیص دادند، تفویض می‌نمایند.

البته به‌موجب اصل یک‌صد و پانزدهم قانون اساسی رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب شود بنابراین قانون اساسی ضمن اینکه اختیار انتخاب رئیس‌جمهور را به مردم داده است، ضوابط و محدوده انتخاب را نیز مشخص نموده است تا کشور از مسیر اهداف حکومت اسلامی خارج نگردد.

معیار انتخاب اصلح چیست؟

انتخابات تجلی حضور و مشارکت سیاسی مردم و عرصه تحقق اراده ملت برای تعیین سرنوشت خویش است از این‌رو دارای اهمیت و جایگاه بلندی است و مردم نقش بزرگی در ایفای این رسالت و تکلیف بزرگی بر دوش خواهند داشت به‌خصوص اینکه باید از بین گزینه‌های موجود فردی را برگزینند که به جهات مختلف شایستگی‌های بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد، تصمیمی که از آن با عنوان انتخاب اصلح یاد می‌شود.

نامه پنجاه و سه نهج البلاغه یکی از بهترین منابع درباره سبک زندگی سیاسی است که نظر اسلام درباره حکومت را تبیین می‌کند، این نامه بخش‌های فراوانی دارد و در موضوعات مختلفی می‌تواند به عنوان مرجع و راهنما قرار گیرد.

امیرالمومنین(ع) در این نامه که خطاب به مالک اشتر نگارش شده است آنقدر دقیق و اصولی به خصوصیات حاکم، وظایف گوناگون حکومت اسلامی و اقشار مختلف مردم جامعه پرداخته است که بسیاری آن را «منشور حکومت‌داری اسلامی» می‌نامند.

ده مورد از ویژگی های کاندیدای اصلح از منظر حضرت امیر در نامه فوق الذکر بدین ترتیب است: انس با پروردگار، خودسازی و کنترل هوای نفس، مردم داری و مهربانی با مردم، تواضع و پرهیز از غرور و تکبر، انتخاب کارگزاران و شایسته سالاری، توجه به محرومان و اقشار ضعیف جامعه، حق گرایی و صداقت با مردم، پرهیز از شتابزدگی و لجاجت.

اما علاوه بر روایات بزرگان دین در رابطه با شاخص های مسئولان در حکومت اسلامی بهترین راهنما برای تصمیم‌گیری درست به خصوص در شرایط حال جامعه ما مسلماً نکاتی است که توسط امامین انقلاب گوشزد شده است، در همین رابطه امام خمینی(ره) به زبانی ساده و صریح پیرامون ویژگی های یک نماینده شایسته برای مردم می‌فرمایند: «توجه داشته باشند رئیس‌جمهور و وکلاى مجلس از طبقه‏اى باشند؛ که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه‌داران و زمین‌خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخى محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمى‏توانند بفهمند.» (صحیفه امام/ج ۲۱ /ص ۴۲۲)

بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی همچنین در جای دیگری می‌فرمایند: «من امیدوارم که اشخاصى که کاندیدا شدند براى ریاست جمهورى شما توجه کنید و کسى که از همه متعهدتر به اسلام، سوابقِ خوب، پیوسته به هیچ طرفى نه شرقى باشد، نه غربى باشد، نه غرب‌زده باشد، نه شرق زده باشد، مسلمان باشد، پیرو احکام اسلام‏ باشد، ملى باشد، دلسوز به ملت باشد، خدمتگزار به ملت باشد، سوابقش خوب باشد، در رژیم سابق هیچ‌گاه وارد نشده باشد و با اجانب پیوند نداشته باشد، از خودتان باشد و براى خودتان. اختیار دست شماست.» (صحیفه امام، ج‏۱۱، ص: ۴۸۴ )

اهمیت انتخاب اصلح؛ رئیس جمهور مطلوب کیست؟ 

 رهبر معظم انقلاب نیز طی سالیان گذشته همواره به‌خصوص در آستانه انتخابات‌ها ضمن تأکید بر برخی اصول پایه و الزامی معیارهایی را متناسب با شرایط حال کشور بیان می‌کنند که برای انتخاب اصلح توسط مردم راهگشاست.

رهبر انقلاب در رابطه اهمیت انتخاب اصلح می‌فرمایند: «ملت باید تلاش خود را بکند، باید زحمت بکشد و دنبال اصلح بگردد. من مکرّر عرض کرده‌ام که مسئله، مسئله‌ی دین و خدا و اداى تکلیف است. همچنان که اصل انتخابات یک تکلیف الهى است، انتخاب اصلح هم یک تکلیف الهى است.» (دیدار جمعی از خانواده‌‌هاى ایثارگران - ۷۶/۲/۳۱)

معظم له در اولین روز از سال ۱۴۰۰ در سخنرانی زنده تلویزیونی در بخشی از سخنانشان با اشاره به موضوع بسیار مهم انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها، خطاب به افرادی که می‌خواهند داوطلب انتخابات شوند، فرمودند: «انتظار داریم سنگینی کار را متوجه شوید و بدانید چه مسئولیت سنگینی می‌خواهید بر دوش بگیرید. اگر دیدید که می‌توانید این مسئولیت را به عهده بگیرید، آنگاه وارد کارزار انتخاباتی شوید. مشکلات اصلی کشور را بدانید و برای آن‌ها برنامه و راه‌حلِ ولو اجمالی داشته باشید. اقتصاد کشور و مسائل مهم آن مانند رشد تولید ملی، رشد سرمایه‌گذاری، تقویت پول ملی و مسئله تورم، موضوع امنیت کشور، آسیب‌های اجتماعی، نحوه مواجهه باسیاست‌های پیچیده دنیا و مسئله بسیار مهم فرهنگ را بشناسید.»

ایشان با تأکید به آحاد مردم مبنی بر دقت در انتخاب خود، در بیان ویژگی‌های یک رئیس‌جمهور مطلوب تأکید کردند: «رئیس‌جمهور مطلوب باید باکفایت، با ایمان، عدالت‌خواه و ضد فساد، دارای عملکرد انقلابی و جهادی، معتقد به توانمندی‌های داخلی، معتقد به جوانان به‌عنوان پیشران حرکت عمومی کشور و امیدوار به آینده باشد. اگر چنین فردی بر سر کار بیاید، کشور را به نقطه مطلوب خواهد رساند و مردم باید فردی با این خصوصیات را پیدا کنند که البته پیدا کردن آن شاید برای آحاد مردم آسان نباشد و باید به افراد مطلع و مورداطمینان مراجعه کنند.»

اما در خصوص شیوه کشف و انتخاب فرد اصلح نیز مقام معظم رهبری نکته‌ها و شیوه‌هایی را بیان نموده‌اند که توجه به این نکته‌ها می‌تواند ما را در چگونگی  کشف فرد اصلح راهنمایی کند، ایشان در این باره می‌فرمایند: «این را من قبلاً هم گفتم، حالا هم تکرار می‌کنم، بگردید؛ از خدا هم کمک بخواهید، از آدم‏هاى مطلع و امین و باصداقت کمک بخواهید.» ‌ (دیدار اقشار مختلف مردم‌ - ۸۶/۱۲/۲۲ (

رهبر انقلاب در جای دیگری با تأکید بر عدم توصیه خودشان به انتخاب شخصی خاص می‌فرمایند: «البته هرکسی و یا فعالان سیاسی می‌توانند دیگران را هم با نظر خودشان هم‌رأی کنند ــ این اشکالی ندارد ــ اما از حقیر کسی چیزی در این زمینه نخواهد شنید. درعین‌حال مردم می‌توانند به همدیگر بگویند، سفارش کنند، تأکید کنند، توصیه کنند، یکدیگر را توجیه کنند و به هم کمک کنند برای شناخت اصلح.»  (حرم مطهر رضوی - ۹۲/۱/۱(

هر چند شاخص های انتخاب اصلح در بیانات امام و رهبری موارد گسترده تری از آنچه گفته شد را نیز در بر می گیرد اما «تقوا و تدین» که شرط اصلی در دریافت هدایت و توفیقات الهی و لازمه دوری از انحرافات و پلیدی‌ها است در سیره ایشان به نوعی یکی از اصول اساسی در انتخاب فرد اصلح است کما اینکه شاخصه هایی همچون توان مدیریتی، تنفر از فساد، مرزبندی روشن با دشمن، صبر و بصیرت و ساده زیستی و پرهیز از اشرافی گری نیز از جمله ویژگی هایی است که باید برای یک انتخاب درست مورد توجه قرار گیرند.

حال ملت بار دیگر در آستانه‌ یک آزمایش بزرگ قرار دارد و جمعه ۲۸ خردادماه تجلی‌گاه یکی از زیباترین جلوه‌های مردم‌سالاری دینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پیش چشم جهانیان است.

امیدواریم با عنایت به رهنمودها و بیانات امام(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص انتخاب فرد اصلح و ویژگی‌های آن بتوانیم با عمل به این رهنمودها و با استعانت از خدای متعال و عنایت حضرت ولی‌عصر (عج)، در تشخیص فرد اصلح و عمل به وظیفه دینی و ملی خود درست عمل کنیم.

انتهای پیام/