کد خبر: 1734962
کارشناس اقتصادی:
دولت بعدی در حوزه اقتصاد کار بسیار سختی خواهد داشت/ امید می‌‌رود رئیس‌جمهور آینده بتواند ثبات اقتصادی را به جامعه بازگرداند
سجاد کلانتر گفت: می‌توان گفت دولت سیزدهم پرمشقت‌ترین و پرمشکل‌ترین دولت جمهوری اسلامی در بخش اقتصادی در کشور خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، سجاد کلانتر کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به وضعیت اقتصادی که دولت کنونی تحویل دولت بعدی خواهد داد، اظهار داشت: متاسفانه امروز کارنامه اقتصاد کشور نمایانگر وضعیت بسیار اسف‌باری است  و ما در شاخص‌های کلان اقتصادی شاهد تورم بالای 30 درصد به صورت نقطه به نقطه و نرخ رشد اقتصادی منفی و نرخ بیکاری دو رقمی هستیم و عملا در شرایط بسیار اسف‌باری قرار داریم.

وی گفت: متأسفانه دولت دوم روحانی عملا در حوزه اقتصاد نتوانست مدیریت درستی را انجام دهد و اوضاع اقتصادی کشور دچار بحران‌های جدی شد؛ یک بخشی از آن ناشی از تحریم‌های خصمانه دشمن و حضور رئیس‌جمهور متخاصم در آمریکا و شرایط بین‌الملل بود اما بخش مهم‌تر آن ناظر به سیاست‌های اقتصادی دولت و انتشار افزایش پایه پولی و متعاقب آن افزایش نقدینگی بود که طبق تئوری مقداری پول، لاجرم منجر به افزایش تورم و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود.

کارشناس اقتصادی افزود: در دولت اول آقای روحانی، ما شاهد این بودیم که اوضاع اقتصادی کشور حداقل در شاخص‌هایی مثل تورم در وضعیت متعادلی قرار داشت اما متأسفانه در دولت دوم با توجه به هشدارهایی که کارشناسان داده بودند مبنی بر نگه داشتن فنر نرخ ارز، دولت برای رأی‌آوری در دور دوم، در چهار ساله اول اجازه نداد نرخ ارز و حامل‌های انرژی بصورت طبیعی رشد خودش را داشته باشد لذا در سال 1396 فنر نرخ ارز آزاد شد.

کلانتر خاطرنشان کرد: حتی کار را به جایی رسانده بودند که اگر شما مراجعه کنید به صحبت‌های مسئولین اقتصادی دولت در سال 96، معتقد بودند می‌توانند نرخ ارز را تک رقمی کنند در حالی که کارشناسان تأکید کرده بودند که این نرخ، نرخ دقیقی نیست و لذا شاهد تلاطم در بازار ارز و به تبع آن افزایش قیمت کالا در کشور بودیم.

وی تأکید کرد: بنابراین در آستانه شکل گیری دولت سیزدهم می‌توان گفت دولت سیزدهم پرمشقت‌ترین و پرمشکل‌ترین دولت جمهوری اسلامی در بخش اقتصادی در کشور خواهد بود.

کارشناس اقتصادی اضافه کرد: دولت آینده عملا اقتصادی را دارد تحویل می‌گیرد که نرخ تورم افسارگسیخته، بازار متلاطم ارزی، نرخ بالای بیکاری، تلاطم در بازار مسکن و انبوده تقاضا و عدم رسیدگی به بازار مسکن بعد از هشت سال از ویژگی‌های آن است.

کلانتر تصریح کرد: بنابراین شرایط برای کار دولت بعد بسیار سخت خواهد بود و امیدواریم رئیس‌جمهور آتی کشورمان بتواند با درایت، بخش اقتصاد را مدیریت کند و کشور را از این تلاطمات که واقعا آثار جبران‌ناپذیری در زندگی و روح و روان مردم ما گذاشته عبور بدهد و بتواند وضعیت را به شرایط ایستا و ثبات بازگرداند.

انتهای پیام/