کد خبر: 1736211
کارشناس حوزه ورزش مطرح کرد:
پرونده تخلفات فدراسیون فوتبال / از سیاسی کردن فوتبال تا واگذاری سلیقه‌ای کمیته‌ها
کارشناس حوزه ورزش گفت: مدیریت جدید فدراسیون فوتبال با اعمال سلیقه و اقدامات سیاسی مانع پیگیری دستگاه‌های نظارتی و بررسی تخلفات در این فدراسیون شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از شبکه خبری تهران نیوز  محمد امامی کورنده با اشاره به ۱۸ مورد تخلفات انتخاباتی در قبل و بعد از انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال اظهار کرد: طی این مدت تخلفات گسترده‌ای در فدراسیون فوتبال و توسط شخص رئیس این فدراسیون اتفاق افتاده که نشان از حرکت‌های سیاسی در فوتبال کشور است.

وی با اشاره به برخی از این تخلفات گفت: دیدارهای سیاسی رئیس فدراسیون با وزیر امور خارجه و اشخاص سیاسی کشور از جمله این تخلفات است که به جای رسیدگی به مشکلات فوتبال کشور به دیدارهای سیاسی بی حاصل می‌پردازند در صورتی که ماده ۳ اساسنامه فیفا علنا اعلام می‌کند فوتبال سیاسی نیست و سیاسیون حق دخالت در فوتبال را ندارند.

این کارشناس حوزه ورزش با اشاره به نامه اخیر وزیر امور خارجه به رئیس فیفا درخصوص میزبانی AFC آن را غیرقانونی دانست و توضیح داد: ارسال این نامه حتی ممکن بود به ضرر فوتبال کشور تمام شود چراکه با استناد به این نامه می‌توانستند نسبت به تعلیق فوتبال ایران اقدام کنند و بی تدبیری در این سطح می‌توانست آسیب‌های جبران ناپذیری به فوتبال کشور وارد سازد.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه هم تراز با وزرای خارجه کشورهای دیگر و نه رئیس فیفا است و تنها رئیس فدراسیون مجاز به انجام چنین مکاتباتی است و سطح مکاتبات و نوع آن در اساسنامه فدراسیون فوتبال به صورت شفاف ذکر شده است.

امامی کورنده اشتغال به کار و عضویت رئیس فدراسیون فوتبال در هیئت مدیره یک شرکت را از دیگر تخلفات رئیس این فدراسیون دانست و گفت: طبق اساسنامه فیفا کسانی که برای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال متقاضی هستند نباید در جای دیگری مشغول به کار باشند اما در توجیه این کار در سایت شرکتی که وی مشغول به کار است عنوان شغلی وی را عضو غیر موظف ثبت کردند در صورتی که بر طبق اساسنامه آن شرکت وی عضو رسمی هیئت مدیره است و حقوق دریافت می‌کند.

وی از دیگر تخلفات اخیر فدراسیون فوتبال مبنی بر تقسیم کمیته‌های فدراسیون میان اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال کشور خبر داد و در توضیح این تخلف اینگونه بیان کرد: این کار برخلاف آئین نامه‌ها و اساسنامه تثبت شده فیفا است که اعلام کرده هیچ کدام از اعضای هیئت رئیسه حق حضور در هیچ کدام از کمیته‌ها و سازمان‌های لیگ را ندارد و باید برای این منظور افراد دیگری انتخاب شوند و واگذاری کمیته‌ها به اعضای هیئت رئیسه منشأ رانت است.

این کارشناس حوزه ورزش تصریح کرد: فدراسیون فوتبال را به یک موسسه غیر انتفاعی تبدیل کرده‌اند و به نظر می‌رسد هدف فدراسیون فوتبال از پیگیری این اقدامات بحث‌های انتخاباتی است و این دیدارها نیز با هدف جلب آراء مشارکت برای نامزدهای دولت فعلی و حمایت از آنها انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که ورود به حوزه‌های سیاسی برخلاف آئین نامه انضباطی است و برگزاری انتخابات زود هنگام این فدراسیون هم به نظر می‌رسد با این اهداف انجام شده است، گفت: پاشنه آشیل فدراسیون برای فرار از پاسخگویی به مراجع قضایی و رسیدگی کننده ادعای دخالت سیاست در فوتبال است در حالی که خود عکس این ادعا را انجام داده و دخالت سیاست در فوتبال را علنی کرده‌اند و با دستمایه سیاسی کردن فوتبال مانع از اقدام سازمان بازرسی کل کشور و سازمان بازرسی تربیت بدنی شده‌اند و آنها را از اقدام برای فدراسیون فوتبال به بهانه تعلیق فوتبال منع کرده‌اند.

انتهای پیام/