کد خبر: 1739936
آذری‌جهرمی:
۶ وزیر و ۲ نماینده نامه رفع فیلتر توییتر دادند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شش وزیر و دو نماینده نامه رفع توقیف توییتر زدند اما هنوز اقدامی نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: به نظر این اتفاق خوبی است که امسال با شیوع ویروس کرونا و برای حفظ سلامتی مردم تبلیغات انتخاباتی مانند خیلی از مسائل دیگر مانند آموزش و سلامت به فضای مجازی آمده است، برخی قبلا به حضور پلتفرم ها  اعتراض داشتند اما امروزه همان ها از همان پلتفرم ها استفاده می کنند. اینکه مسئولین و کاندیدا از این فضا استفاده می کنند خبر خوبی است و باید از آن استقبال کرد.

آذری جهرمی خاطر نشان کرد: فضای مجازی فرصت بی نظیری برای صحبت کردن مسولین با مردم و شنیدن صحبت ها است. و وقتی خودشان هم استفاده می کنند یعنی آن را تایید می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که توییتر مصوبه شورای عالی امنیت ملی دارد لذا رفع فیلتر آن هم با شورای عالی امنیت ملی باشد، گفت: آن چیزی که در رابطه با توئیتر یا شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود دقیق نیست، شورای عالی امنیت ملی براساس قانون نمی‌تواند حکم به انسداد طولانی‌مدت بدهد، اما در یک بحرانی ممکن است که بگویند چند روز قطع کنید و بعد وصل کنید مانند اتفاقاتی که این سال‌ها رخ داده است؛ بنابراین حکم فیلترینگ را نه شورای عالی فضای مجازی نه شورای عالی امنیت ملی هیچکدام صادر نکرده‌اند.

آذری جهرمی تصریح کرد: اینکه منجر به رفع فیلتر شود یا نه مشخص نیست اما وقتی خودشان استفاده می‌کنند، می‌تواند یک نشانه‌های خوبی باشد از یک افق رو به جلو و خوبی در آینده که ان‌شاءالله گشایش‌هایی انجام شود. توئیتر در سال ۸۸ در بدو تشکیل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در این کارگروه فیلتر شد.

وی ادامه داد: ما هم بنابر همان مصداق ۶ وزیر و دو نماینده مجلس درخواست دادیم که این موضوع مجددا در کارگروه بحث شود اما تا امروز از سوی دبیرخانه در دستور کار قرار نگرفته است؛ البته این فضای کنونی فضای امیدواری است، ان‌شاء‌الله این اتفاق رخ بدهد ما هم از این سیگنال‌های مثبت استقبال می‌کنیم.

جهرمی در پاسخ به سوالی پیرامون پرونده‌ای که برای او تشکیل شده است و اینکه شاید با رفع فیلتر پرونده هم مختومه شود، گفت: پرونده مکانیزم دیگری دارد، بازپرس صدا کرده، یک بار ۳-۴ ساعت بازجویی شدیم، اکنون در حال ارسال و دریافت لایحه‌های دفاعیه هستیم، چند بار فرستادیم و پاسخ دادیم اما روال پرونده فکر نمی‌کنم به این بحث انسداد یا باز شدن فضای مجازی ارتباط داشته باشد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: خبرهای خوبی در حوزه فضایی در راه است. یکی از اقدامات مهم دولت توسعه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات فضای مجازی و دسترسی مردم به اینترنت است. امروز ما از ۴میلیون اتصال اینترنت در سال ۹۲ به بیش از ۱۰۰ میلیون اتصال اینترنت رسیدیم و بیش از ۷۰ میلیون نفر از اینترنت استفاده می کنند .

وی خاطر نشان کرد: درصد کمی در روستاها هستند که هنوز دسترسی به اینترنت ندارند و ما در حال تلاش برای آنها هستیم. تکمیل توسعه پوشش روستایی یکی از موضوعات مهمی است که باید تمام شود. ضریب نفوذ اینترنت بالای ۹۸ درصد است.

آذری جهرمی تصریح کرد: وقتی که زندگی مردم در فضای مجازی است بحث امنیت آن  هم مهم است . در این سه سال تلاش شده تا مرکز یکپارچه آماده سازی شود که احتمالا تا سه هفته آینده آماده افتتاح باشد. یکی از اجزا مهم شبکه ملی اطلاعات است که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و یکی دیگر از انها منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که هفته آینده در استان البرز  افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بحث دولت الکترونیک و سامانه ها در ظرف یکی دو ماه آینده به سرانجام می‌رسد، گفت: پروژه های زیادی داریم که رو به اتمام است و برخی ریل گذاری ها برای دولت آینده انجام شده است.

انتهای پیام/ک