کد خبر: 1740846
گزارشی از یک دغدغه؛
وقتی تائیدیه و تکذیبیه درباره یک بیماری، شهروندان البرز را نگران کرد/ سرخک بیماری حاد عفونی که بلای جان کودکان است
طی روزهای اخیر تائیدیه و تکذیبیه‌های بیماری سرخک موجب نگرانی بسیاری از خانواده‌ها شده است، خبرنگار تیتریک، به سراغ یک پزشک عمومی رفته است تا از علائم این بیماری بگوید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، ششم خرداد ماه سال جاری بود که رئیس اداره بیماری ‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از شناسایی ۲۴ بیمار مبتلا به سرخک خبر داد و در خصوص شیوع این بیماری هشدار داد.

سید محسن زهرایی اعلام کرد، مشاهده این بیماری در استان ‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضویی، هرمزگان و البرز بیانگر این است که کشور ما در معرض خطر شیوع بیماری سرخک است و در البرز هم دو نفر به این بیماری مبتلا شده اند.
 
درست یکروز بعد از این خبر معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی با تکذیب برخی شایعات در فضای مجازی در خصوص شیوع سرخک در البرز اعلام کرد که امسال هیچ موردی از بیماری سرخک در این استان مشاهده نشده است.
 
به گفته شهاب معینی مستوفی امسال ۱۳ مورد مشکوک به سرخک در البرز بررسی شدند که همگی منفی بودند و هیچ مورد قطعی ابتلا به سرخک در استان البرز نداشته ایم. البته پوشش واکسن سرخک در استان  البرز به صورت صد درصد است.
 
طی روزهای اخیر تائیدیه و تکذیبیه های مذکور موجب نگرانی بسیاری از خانواده ها شده است، خبرنگار تیتریک، به سراغ یک پزشک عمومی رفته است تا از علائم این بیماری بگوید، اگر چه سرخک در استان البرز مشاهده نشده است اما آگاهی والدین در این زمینه احساس می شود.
 
حسن محبتی می گوید؛ بیماری سرخک یکی از مسری ترین بیماری های غفونی است، به طوریکه بیش از ۹۰% افراد حساس در تماس نزدیک با بیمار آلوده می شوند. حدود ۱۰% کل مرگ و میر قابل پیشگیری کودکان زیر ۵ سال در جهان به علت سرخک است.
 
وی افزود: براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالیانه ۲۰۰ هزار کودک را به کام مرگ می کشد. از سال ۱۳۸۳ برنامه واکسیناسیون در کشور برعلیه سرخک با واکسن سرخک، سرخجه و اوریون(MMR) در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی انجام می شود. 
 
محبتی اظهار داشت: به نظر می رسد که بهبود پوشش جاری واکسیناسیون علیه سرخک- سرخجه، باعث کاهش موارد ابتلا به سرخک و در نتیجه کاهش موارد مرگ ناشی از سرخک شده است. از ابتدای سال ۹۷  تاکنون طغیان هایی از بیماری سرخک در بین کودکان از شهرهای بندرعباس و قم توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش شده است.
 
وی ادامه داد: بیمارى سرخک یک بیمارى حاد است که بوسیله ویروسى از گونه موربیلى ویروس (از خانواده پارامیکسو ویروس) ایجاد مى شود، و انسان تنها مخزن آن مى باشد. بیماران مشکوک/ قطعی جز موارد مشمول گزارش فوری(در عرض ۲۴ ساعت اول مراجعه) به مرکز بهداشت می باشد.
 
 این گزارش با توجه به مهلت زمانی واکسیناسیون اطرافیان و بررسی تررد بیمار در اماکن عمومی، از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
محبتی با اشاره به اینکه انتقال بیمارى بصورت اولیه از فرد به فرد از طریق ذرات آئروسل و یا بوسیله تماس مستقیم با ترشحات بینى و گلوى فرد بیمار صورت مى پذیرد ادامه داد: افراد مبتلا به بیمارى از سه روز قبل از شروع علائم تا ۴ روز بعد از شروع بثورات جلدی( راش جلدی) آلوده کننده می باشند.
 
وی اظهار داشت: در مناطقى با آب و هواى گرمسیرى ، بسیارى از موارد سرخک در طى فصل خشک رخ مى دهد در حالى که در مناطق با آب و هواى معتدله اوج بروز بیمارى در اواخر زمستان و اوایل بهار رخ مى دهد.
 
این پزشک درباره علائم بالینی بیماری گفت: بعد از دوره کمونى که به طور معمول حدود ۸ الی ۱۵ روز متغییر است(این دوره مى تواند ۷ الی ۸ روز باشد)، علائم اولیه شامل تب، خستگى، سرفه، آب ریزش از بینى، سرفه و التهاب ملتحمه در افراد فاقد ایمنى به بیمارى ظاهر مى گردد. نقاط کوپلیک ممکن است در مخاط داخل دهان به فاصله کوتاهى پس از شروع راش جلدى ظاهر شده و ۱ تا ۲ روز بعد از شروع راش باقی بماند.
 
در طی ۲ تا ۴ روز بعد از علائم مقدماتی، راش جلدی ایجاد شده و نقاط قرمز یا راش ماکولوپاپولر در پشت گوش ها و صورت، همراه با تب بالا ظاهر می شود سپس به اندام های بدن گسترش می یابد.
 
وی افزود: از روی علائم بالینی نمی توان با قطعیت در مورد تشخیص بیماری نتیجه گیری کرد، لذا تشخیص نهایی با جدا کردن آنتی بادی IgM اختصاصی سرخک در خون یا بزاق بیمار انجام می شود. علاوه بر این برای جداسازی ویروس و بررسی ژنوتایپ آن، از کلیه موارد مشکوک نمونه ادرار و حلق تهیه می شود.
 
بر اساس اعلام این پزشک جداسازی و پیشگیری از طریق راهکارهای زیر ممکن است؛
 
در مراکز بهداشتى درمانى و بیمارستان از مرحله شروع علائم اولیه تا ۴ روز پس از بروز راش ها باید احتیاطات ایزولاسیون تنفسی (Airborne Isolation) و احتیاطات استاندارد رعایت شود.
 

بیمار ترجیحاً در اتاق ایزوله فشار منفی بستری شود.


درب اتاق بسته نگه داشته شود.


قبل از ورود به اتاق ماسک N۹۵ پوشیده شود.

قبل و پس از تماس با بیمار و وسایل اطراف بیمار اصول بهداشت دستها رعایت شود.

در تماس با ترشحات بیمار از گان، عینک و دستکش استفاده شود.

وسایل و تجهیزات بیمار(مانند فشارسنج، گوشی پزشکی، ترمومتر و ...) از دیگر بیماران جداسازی شود.

ملاقات محدود گردد و افراد با نقص سیستم ایمنی اجازه ورود به اتاق را نداشته باشند.

موارد بیمار در طى ۴ الی ۹ روز بعد از شروع راش باید استراحت در منزل داشته و درصورت نیاز به خروج از منزل ماسک تنفسی (ماسک جراحی) استفاده کنند.

کودکان در سن مدرسه باید به مدت ۴ روز پس از ظهور راش ها از رفتن به مدرسه خودداری کنند.

شستن دستها و استفاده از دستمال یکبار مصرف در حین سرفه و عطسه و همچنین دفع صحیح آن باید به بیمار و اطرافیان آموزش داده شود.

در طى این مدت بیماران نباید با افراد حساس فامیل(نوزادان و افراد غیرواکسینه) درتماس باشند و فقط افراد واکسینه اجازه ملاقات با بیمار را دارند.

بیماران فقط در موارد ضرورى باید در بیمارستان بسترى شوند زیرا خطر بالاى انتقال داخل بیمارستانى وجود دارد.در بیمارستان از مرحله آبریزش بینی و قبل از ظهور تب تا ۴ الی ۹ روز بعد از بثورات پوستی، خطر انتشار ویروس به سایر بیماران بستری و در معرض خطر، وجود دارد.
 
 
انتهای پیام/