کد خبر: 1749648
فوق تخصص بیماری‌های عفونی و نقص سیستم ایمنی:
کرونا تنها با همکاری مردم مهار می‌شود/ ایمنی موقتی کووید ۱۹ تضمینی برای جلوگیری از ابتلای مجدد ایجاد نمی‌کند
ایمان قاسم‌زاده گفت: علت اصلی نگرانی در ارتباط با شیوع کرونا نوع دلتا پلاس این است که افراد مبتلا شده در گذشته مجدداً بیمار می‌شوند، چرا که ویروس کرونا ایمنی ماندگار ایجاد نمی‌کند و تغییرات آنتی ژنتیکی بسیاری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ایمان قاسم‌زاده فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص سیستم ایمنی در گفتگو با خبرنگار راه آرمان اظهار کرد: مهم ترین توصیه ای که سبب قطع زنجیره کرونا می شود، عدم شرکت در تجمعات و خارج نشدن از منزل است.

وی افزود: به هیچ عنوان نباید فردی برای کارهای غیر ضروری از منزل خارج شود، کنترل کرونا تنها با ۲ روش تعطیلی مطلق و واکسیناسیون ممکن است و تا زمانی که واکسیناسیون انجام می شود باید تعطیلی و ماسک زدن اجباری و همگانی در دستور کار قرار گیرد.

فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص سیستم ایمنی ابراز کرد: با وجود آنکه وضعیت کرونا در کرمان قرمز است اما تعطیلی وجود ندارد، در این شرایط مردم باید خودشان به فکر سلامتی خود باشند.

قاسم زاده بیان کرد: در بازار و مراکز خرید جمعیت زیادی حضور دارند که ضرورت چندانی ندارد و می توانند در آینده پس از خروج از وضعیت قرمز و انجام واکسیناسیون هم انجام شوند.

وی یادآور شد: برای کنترل بیماری همه باید ماسک بزنند تنها ماسک زدن عده ای به کنترل بیماری کمک نمی کند، در صورتی زدن ماسک اثر گذار است و می تواند سبب قطع زنجیره بیماری شود که استفاده از آن همگانی باشد.

فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص سیستم ایمنی اذعان کرد: متاسفانه امروز نه تنها عده زیادی از زدن ماسک خودداری می کنند بلکه تجمعات زیادی نیز تشکیل شده و عده زیادی در آن ها حاضر می شوند.

قاسم زاده تصریح کرد: عده ای تصور می کنند که تجمع در محیط آزاد مشکلی ایجاد نمی کند در صورتی این تجمعات می توانند خطر کمتری داشته باشند که فواصل ۲ متری رعایت شده و همه ماسک بزنند.

وی ادامه داد: موردی از کووید ۱۹ جهش یافته نوع دلتا پلاس مشاهده شده که در یک باغ یک نفر همه حاضرین را آلوده کرده است، کووید نوع دلتا پلاس به دلیل سرایت پذیری فوق العاده بالا نسبت به سویه های قبلی تجمعات در محیط آزاد هم باید ممنوع و یا به حداقل برسند.

فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص سیستم ایمنی مطرح کرد: متاسفانه عده ای این بیماری را جدی نمی گیرند و بر این عقیده هستند که بیمار نمی شوند اما همه فوتی های روز گذشته کسانی بودند که در پیک های قبلی هم با ما همراه بوده و با بیماری درگیر شدند.

قاسم زاده متذکر شد: هیچ تضمینی وجود ندارد که ما هم درگیر شده و در شبانه روز آینده در بیمارستان بستری شویم، این بیماری نه تنها فرد را درگیر کرده بلکه دیگران را هم در معرض خطر قرار می دهد.

وی افزود: اگر تصاویری از زحمت شدید کادر درمان و زجری که بیماران می کشند منتشر می شد قطعا با این بیماری جدی تر مقابله می شد، این در حالی است که عده ای به هیچ عنوان رعایت نمی کنند.

فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص سیستم ایمنی عنوان کرد: عده ای بر این باورند افرادی که به انواع قبلی کرونا ویروس مبتلا شدند با نوع دلتا پلاس درگیر نمی شوند در صورتی که این چنین نیست و هیچ تضمینی برای ابتلای مجدد وجود ندارد حتی افراد واکسینه هم مبتلا می شوند اما علائم به صورت خفیف در آن ها بروز می کند.

قاسم زاده توضیح داد: علت اصلی نگرانی در ارتباط با شیوع کرونا نوع دلتا پلاس این است که افراد مبتلا شده در گذشته مجددا بیمار می شوند، چرا که ویروس کرونا ایمنی ماندگار ایجاد نمی کند و تغییرات آنتی ژنیکی بسیاری دارد.

وی در پایان یادآور شد: اجرای طرح هایی همچون طرح شهید سلیمانی می تواند به کنترل بیماری کمک کند اما باید توجه داشت که مهم ترین مسئله همکاری مردم است،  چرا که با این بیماری نمی توان به واسطه مامور و پلیس مقابله کرد.

انتهای پیام/