کد خبر: 1752332
نظارت یا تولید، مقصر اصلی بازار مرغ چیست؟
مرغ ناپدید شد/ توزیع مرغ به شرط سفارش مشتری!
این روزها وضعیت نابسامان در بازار مرغ باعث ایجاد صف‌های طولانی برای دریافت مرغ در شرایط کرونایی شده است این در حالی است که نهاده‌های دام و طیور همچنان ارز دولتی دریافت می کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، تنها در صورت سفارش مشتری گوشت مرغ عرضه می شود، این تنهای پیغامی است که این روزها پشت ویترین بسیاری از فروشگاههای عرضه مرغ واسطه بین خریدار و فروشنده است.

طی تحقیقات میدانی خبرنگار کردتودی این روزها بازار فروش مرغ به کمترین مقدار خود رسیده است و این را میتوان از گشت های خیابانی و نظارت بر مغازهای مرغ فروشی و دیدن صف های طولانی و در نهایت ناپدید شدن آن، مشاهده کرد.

انتقاد از گرانی گوشت مرغ

احمدی یکی از خریداران مرغ طی مصاحبه با خبرنگار کردتودی از وضعیت موجود بسیار شاکی بود و عنوان داشت: تمام امروز همه فروشگاه های عرضه مرغ در شهر سنندج را گشته ام اما متاسفانه  حتی یک ران مرغ هم پیدا نمیشود.

وی با انتقاد از گرانی گوشت مرغ، گفت: گرانی گوشت مرغ تا این حد سابقه نداشته و اگر همینطور ادامه پیدا کند دیگر هیچ خانواده ای قادر به خریدن آن نخواهد بود چرا که حقوق  بخور و نمیر ماهانه ای یک کارمند چقدر است که باید تا این حد قیمتها افزایش داده شود.

این شهروند کردستانی افزود: مسئولان با چه‌دلیل منطقی یک‌شبه تصمیم به گران کردن قیمتها میکنند و چرا باید هیچ گونه نظارتی در این موارد صورت نگیرد.

احمدی میگوید: یک خانواده چند نفره با حقوق ناچیز کارمندی توانایی خرید حداقل یک بار خرید مرغ و گوشت را داشت که با این اوصاف دیگر از پس آن هم بر نخواهد آمد.

مرغداران به امید سود بیشتر مرغ به بازار نمی‌دهند

در ادامه و طی تحقیقات میدانی با حضور در فروشگاه ها و مکان های عرضه گوشت و مرغ متاسفانه این مکانها خالی از وجود مرغ و گوشتی برای عرضه به همشهریان بود و این داد بسیاری از مردم را درآورده بود.

در ادامه این گزارش فروشندگان در گفتگو با خبرنگار کردتودی عنوان داشتند: به دلیل گران شدن نهاد های دامی گویا بیشتر مرغداران از قیمت فروش مرغ  به خاطر نداشتن سود، دیگر حاضر به  فروش مرغ به کشتارگاه ها  نیستند و همین امر باعث شده که فروش مرغ در سطح استان کمیاب شود.

 این در حالی است که در اسفندماه قیمت هر کیلو گوشت مرغ به بیش از ۴۰ هزار تومان هم رسید و در نهایت با وجود اینکه دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرده بود قیمت مصوب مرغ تا پایان ماه رمضان تغییر نمی‌کند، ۱۲ فروردین ماه قرارگاه ساماندهی مرغ در اولین جلسه کاری خود نرخ مصوب مرغ را ۴۵۰۰ تومان افزایش داد.

 بر این اساس حداکثر قیمت مصوب مرغ گرم برای مصرف کننده ‌کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد اما براساس آخرین مشاهدات میدانی در بازار فروش، این روزها طبق زمزمه هایی که به گوش می رسد  گویا قرار بر این است که قیمت مرغ  مجددا به ۳5 هزارتومان برسد.

بابایی دلیل دیگری هم برای افزایش قیمت دارد و اینطور می گوید: مرغداران به امید اینکه با گرانی مرغ سود بیشتری ببرند به کشتارگاه‌ها تحویل نمی‌دهند و به همین دلیل در مرغداری‌ها مرغ های بیش از 3 کیلوگرم بیشتر دیده می‌شود و این عاملی برای کاهش عرضه به بازار شده اما به معنی کاهش تولید نیست.

سازمان کشاورزی هیچ گونه مسوولیتی در مقایل چگونگی عرضه مرغ در بازار ندارد 

در ادامه شهریار حنیفی مسوول توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: ما مسوول تولید گوشت مرغ و عرضه آن به بازار هستیم یعنی مرغ را در کشتارگاه، کشتار میکنیم و آن را تحویل سازمان صنعت و معدن برای توزیع در سطح خرده فروشی میدهیم .

حنیفی گفت: سازمان کشاورزی  هیچ گونه مسوولیتی در مقایل  چگونگی عرضه مرغ  در بازار ندارد  چرا که ما بیشتر از نیاز مصرف استان را کشتار و وارد بازار میکنیم به صورتی که همین امروز که مرغ در استان واقعا کمیاب شده 163 تن مرغ کشتار و در سطح شهر عرضه کرده ایم.

 وی گفت: اما متاسفته مشکل بزرگی که در این مورد وجود دارد این است که در استانهای همجوار مانند همدان و کرمانشاه به دلیل گرانی مرغ، و با حضور در استان ما و جمع کردن خرده فروشان توسط ماشین های خطی و انتقال آن به استانهای دیگر باعث کمیاب شدن و گران شدن آن در سطح استان ما شده است.

مسوول توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان با اشاره به هماهنگی های انجام گرفته در ستاد تنظیم بازار عنوان داشت: با توجه به اقدام سایر استانها در  افزایش قیمت گوشت مرغ تصمیم بر آن شد که قیمت مرغ در درب کشتارگاه به 18 هزار و برای مصرف کننده 26 هزار و دویست تومان برسد تا با این کار از خروج آن به استان های دیگر جلوگیری شود که متاسفانه همچنان شاهد کمبود و خروج آن در استان هستیم.

وی افزود: در این میان مسوولیت اصلی بر عهده سازمان صنعت و معدن و تجارت است که باید به فکر چاره های در این باره باشند و تا با  پیگیری های انجام شده از این امر جلوگیری کنند.

بحث افزایش قیمت مرغ و کمیاب شده آن یک بحث کشوری است

در ادامه برای پیگیری بیشتر فرزاد سردار زاده معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت  در گفتگو با خبرنگار کردتودی با اشاره به اینکه بحث افزایش قیمت مرغ و کمیاب شده آن یک بحث کشوری است افزود: همه مرغداران کشور به دنبال افزایش قیمت مرغ به جهت افزایش سایر هزینه های که برای تولید صورت میگیرد هستند بنابراین در چند روز گذشته این امر باعث ایجاد یک سری مشکلات در این حوزه شده است.

سردار زاده با مطالبه گری ازسازمان کشاورزی گفت: آمارهای ارائه شده در خصوص تعداد کشتار روز مبنی بر 163 تن کشتار روز، با وضعیت موجود در بازار صحیح نمی باشد چرا که  مشکل اصلی ما بر سر قیمت آن است.

به گفته سردار زاده؛ جمع آوری کردن خرده فروشانی که در طول روز در هر مغازه ای اقدام به خریداری دو تا سه مرغ میکنند و به این صورت بار خود را به عنوان دلال در بازار می بندد نیستیم.

وی عنوان داشت: ما منکر وجود معضل گران فروشی و کمیاب شدن مرغ در استان نیستیم اما جلوگیری از ایجاد فضای کاذب و  هر گونه سو استفاده ای توسط خرد فروشان امری است که هماهنگی های لازم را در بین تمامی دستگاه های دولتی می طلبد.

سردار زاده خاطر نشان کرد: در سطح عرضه اگر هر  واحد مرغداری تصمیم به  کم فروشی و یا  عرضه خارج از شبکه کرد تعزیرات حکومتی با آنها برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/