کد خبر: 1757012
مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان:
فراخوان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد قزوین منتشر شد
دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین، با همکاری «امام-محلات مساجد»؛ اقدام به شناسایی و ثبت گروه‌های نمایشی «بچه‌های مسجد» کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین، سید قاسم قوامی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین گفت: فراخوان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد به منظور استعدادیابی، شناسائی، کشف و جذب نمایشگران مسجدی صورت گرفته است.

وی به پرورش استعدادهای درخشان در قالب برگزاری دوره‌های آموزشی اشاره کرد و افزود: آشنایی با مبانی هنر نمایش، نمایش‌نامه­‌نویسی، کارگردانی و بازیگری از جمله موضوعاتی است که در کارگاه­های آموزشی به آن خواهیم پرداخت و پس از پایان آموزش‌های لازم، گروه­‌ها شناسائی شده و ثبت می‌شوند.

وی ادامه داد: پس از شناسایی و ثبت گروه­ها، مجموعه نمایش نامه­‌های 6 جلدی تئاتر بچه­‌های مسجد و دیگر متون نمایشی، در اختیار گروه­ها قرار گرفته و تولید آثار نمایشی در مساجد آغاز می‌شود؛ در ادامه نیز نمایش­‌های تولیدی توسط کارشناسان واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان، بازبینی و ارزیابی شده و گروه­ها از راهنمائی، کمک و مشاوره کارشناسان نمایش بهره‌­مند می‌شوند.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین معرفی گروه‌های برتر برای شرکت در رویدادهای نمایشی را از دیگر ویژگی‌‌های این فراخوان عنوان کرد و ادامه داد: گروه­های نمایشی برتر پس از گذراندن مراحل آموزشی و با دریافت کسب امتیازات لازم با پشتیبانی مالی که توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین صورت می‌گیرد در قالب همایش استانی در مساجد استان، اجرای نمایش خواهند داشت و نمایش‌­های برتر در همایش‌ها و جشنواره‌های استانی از جمله جشنواره استانی«تئارستان»، همایش استانی«تئاتر آپارتمانی»، همایش استانی «تئاتر کارگران»، همایش استانی«تئاتر روستا» و جشنواره­ استانی «تئاتر محله» حضور خواهند داشت.

سیدقوامی به مولفه­‌های انتخاب و گزینش نمایش برای اجرا در مسجد پرداخت و گفت: تعداد اجرا، تعداد مخاطب، نحوه ی تبلیغ و اطلاع رسانی، چگونگی ارتباط با مخاطب، موضوع و مضمون مرتبط با نمازگزار، تناسب نمایش با محیط مسجد، ابتکار و خلاقیت در استفاده از فضا و امکانات موجود در مسجد و ... از جمله مؤلفه‌های انتخاب و گزینش نمایش برای اجرا در مسجد است.

وی طرح معضلات و مشکلات محله با استناد به آموزه‌های دینی، معرفتی و سخنان و رفتار و اعمال پیامبر رأفت و ائمه‌ی اطهار علیهم السلام را از موضوعات اصلی و اولویت دار نمایش­های مسجدی عنوان کرد.

گفتنی است علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین به نشانی https://artqazvin.ir/ و تکمیل فرم مربوطه در این فراخوان شرکت کنند.

انتهای پیام/