کد خبر: 1757769
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:
درباره طرح حمایت از حقوق کاربران آدرس غلط می‌دهند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: درباره طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی آدرس غلط می‌دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز: چند روزی است با ورود مجلس به بررسی پیش‌نویس طرح حمایت از کاربران فضای مجازی غوغایی به راه افتاده و برخی‌ها با مسمو کردن فضای فکر و اذهان عمومی می‌کوشند اینگونه تلقی کنند که قرار است با پیام‌رسان‌ها و اینترنت و فضای مجازی خداحافظی کنیم.

اگرچه حاشیه‌سازی‌ در مواردی از این دست در کشور تازگی ندارد و متاسفانه هر از گاهی ناآگاهی عامه مردم از برخی تصمیمات مسوولان بستر را برای تاخت و تاز و موج‌سواری برخی‌ها فراهم کرده تا بگویند چه نشسته‌اید که فلان واقعه مصیبت‌بار رخ داده است.
 
ازا ین‌رو بر آن شدیم به منظور نگاه شفاف و روشن به "طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی"، ماهیت و محتوای اصلی و آنچه قرار است در بستر این طرح رخ دهد، با غلامرضا منتظری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به بحث و گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
 
 پیشینه طرح حمایت از کاربران فضای مجازی به چه زمانی برمی‌گردد؟
 
منتظری: این طرح در عمر کاری مجلس دهم مطرح و قریب به ۲ هزار ساعت کار کارشناسی بر روی آن انجام شده است، بنابراین با توجه به اهمیت و محتوای آن در دستور کار مجلس یازدهم نیز قرار گرفته است.
 
محور اصلی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی است که به اشتباه از آن به عنوان صیانت از کابران یاد می‌شود.
 
حقیقت آن است که نمی‌توان مدعی شد فضای مجازی آن هم با پهنه گستره خدمات و اثرگذاری بدون هیچ قائده و قانونی به حال خود رها شود، اگرچه ایران جزو کشورهایی است که در زمینه قانونگذاری در عرصه فضای مجازی عقب مانده و می‌بایست بسیار پیشتر از اینها این مهم محقق شود.
 
البته با توجه به حساسیت‌های تصمیم‌گیری در حوزه فضای مجازی و با عنایت به اینکه پیش‌نویس طرح را کامل‌ترین و عاری از هرگونه عیب و نقیصه نمی‌دانیم، قرار است به منظور چکش‌کاری بیشتر و بررسی همه جزئیات، از ذره‌بین کمیسیون مشترک تخصصی عبور کند.
 
 شمای کلی از آنچه طرح صیانت از کاربران نام گرفته، ترسیم کنید.
 
منتظری: آنچه در وهله اول و پیش از هر موضوع دیگری باید برای اذهان عمومی روشن و آشکار شود این است که مجلس تاکنون طرحی را در این باره از تصویب نگذرانده و ماهیت قانونی و اجرایی به آن نبخشیده است.
 
همه آنچه که در این زمینه اتفاق افتاده این است که پیش‌نویس این طرح با رای موافق نمایندگان به منظور بررسی دقیق، کارشناسانه، فنی و تخصصی به کمیسیون مشترکی واگذار شده است.
 
بنابراین بر خلاف برخی ادعاها و ابراز نگرانی بعضی‌ها مجلسی‌ها فعلا چیزی را تصویب نکرده‌اند، به عبارت ساده‌تر در حالی تاکنون هیچ اتفاق خاصی رخ نداده که عده‌ای علیه آن جبهه گرفته و مخالفت می‌کنند.
 
بنابراین آن‌هایی که در این باره اظهار نگرانی کرده و می‌کوشند اینگونه به مردم القاء کنند که قرار است محدودیت‌های عظیمی در بستر فضای مجازی اتفاق بیفتد ابتدا به این سوال پاسخ دهند که بر مبنای کدام قانون نگران هستند، مگر طرحی به تصویب رسیده و ماهیت قانونی به خود گرفته که آنان نگرانند؟
 
 شائبه‌های بسیاری درباره چرایی اعمال اصل ۸۵ برای پیش‌نویس این طرح وجود دارد، در این باره توضیح دهید.
 
منتظری: آنچه در این میان رخ داده تنها یک چیز است و آن اینکه نمایندگان با رای به اصل ۸۵ اجازه داده‌اند بررسی پیش‌نویس این طرح در کمیسیون مشترک تخصصی اتفاق افتاده و به آن واگذار شود.
 
مشمول شدن این پیش‌نویس به اصل ۸۵ معنا و مفهوم دیگری ندارد جز آنکه قرار است طرح در کمیسیونی با استفاده از نقطه‌نظرات و آراء مخالفان و موافقانی شامل نمایندگان، اساتید دانشگاه، منتقدان، نخبگان و کارشناسان این حوزه بررسی، چکش‌کاری و پخته‌تر شود.
 
در حقیقت مجلس با هوشمندی بستری را فراهم کرده تا در خارج از وقت رسمی وکلای مردم در خانه ملت، از آراء و اندیشه‌های منتقدان و گروه‌های علمی به منظور تکامل این پیش‌نویس استفاده و تنها به نظرات نمایندگان اکتفا نشود.
 
 از سوی دیگر لازمه کیفیت‌بخشی به قانون‌گذاری این است که از ظرفیت، دانش و نظرات سازنده نخبگان، منتقدان و صاحبان فکر و ایده در موضوعات و حوزه‌های مختلف استفاده و تصمیمات با مبنای علمی‌تر و حذف نقاط ضعف و کاستی‌های احتمالی ماهیت قانونی به خود گرفته و اجرایی شوند.
 
از دیگر دلایل واگذاری این پیش‌نویس به کمیسیون مربوطه آن است که فرصت نمایندگان در صحن مجلس معطوف به موضوعات مهمتری مانند مباحث اقتصادی، معیشتی، کالا، ارز و مانند اینها شده و خانه ملت از پرداختن به اولویت‌های روز کشور باز نماند.
 
 می‌گویند این طرح به دنبال فیلترینگ و مسدود کردن پیام‌رسان‌های خارجی است، این ادعاها چه اندازه صحت دارد؟
 
منتظری: ابتدا باید گفت همانطور که از نام پیش‌نویس طرح برمی‌آید، هدف اصلی آن است که کاربران فضای مجازی مورد حمایت قانونی قرار گیرند.
 
متاسفانه بر خلاف آنچه بعضا گفته می‌شود، طرح ابدا به دنبال مسودد کردن پیام‌رسان‌ها و یا فیلترینگ نیست، بلکه محور و محتوای اصلی آن حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، تقویت پیام‌رسان‌های داخلی و راه‌اندازی اینترنت ملی است.
 
بر اساس آنچه که گفته شد، قرار نیست با تصویب و اجرایی شدن این طرح به پیام‌رسان‌های خارجی بگوییم "خداحافظ"، بلکه در پیش‌نویسی که البته ممکن است دستخوش تغییراتی شود به صراحت آمده این پیام‌رسان‌ها مادامی که به چارچوب‌ها و قوانین احترام بگذارند، می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
 
از سویی در حالی به اشتباه گفته می‌شود طرح به دنبال حذف کسب و کارها در بستر فضای مجازی است که در مواد ۱۳ و ۱۴ پیش‌نویس به تشکیل صندوق حمایت از کسب و کار در این عرصه تاکید شده است.
 
در تائید این ادعا همین بس که علاوه بر اعلام برخی معافیت‌های مالیاتی، حمایت از دانش‌بنیان‌ها از دیگر موارد مورد تاکید است.
 
باید پذیرفت فضای مجازی امروز به فضای جدی جامعه جهانی تبدیل شده و نمی‌توان به روی آن چشم بسته و کسب و کارهای فعال در بستر این عرصه را تعطیل کرد.
 
 در تدوین محتوای این پیش‌نویس چه سهمی برای اطلاع‌رسانی رسانه‌ها دیده شده است؟
 
منتظری: یکی از رخدادهای مثبتی که در بستر این کار اتفاق افتاده رسانه‌ای کردن همه جزئیات کار و ماحصل جلساتی است که در این باره برگزار می‌شود، تا اینگونه مردم در جریان همه ابعاد موضوع قرار گیرند و نکته مبهم و ناشناخته‌ای باقی نماند.
 
همچنین این بستر فراهم شده تا از اندیشه و آراء افراد دارای فکر و ایده از هر کجای کشور با هدف شکل‌گیری قانونی متغن و اثرگذار عرصه فضای مجازی استفاده و شرایطی فراهم شود که این عرصه در بستر فضایی قانونمند ادامه حیات دهد.
 
انتهای پیام/*