کد خبر: 1757918
سرپرست و خبرنگار روزنامه کیهان در یزد:
وجود ۱۰ خبرنگار حرفه‌ای در یک استان بهتر از فعالیت ۱۰۰ نشریه است/ فعالیت اثربخش خبرنگاران در زمان کرونایی
حائری زاده سرپرست و خبرنگار روزنامه کیهان در یزد با اشاره به فعالیت اثربخش خبرنگاران در زمان کرونایی، گفت: وجود ۱۰ خبرنگار حرفه ای در یک استان بهتر از فعالیت ۱۰۰ نشریه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، خبرنگاران یکی از افراد مهم جامعه در ارتقا آگاهی مردم در تمام زمینه ها به شمار می روند.

بعد از گذشت یکسال و نیم از شیوع کرونا در جهان، نقش خبرنگاران در ارتقا و آگاهی دهی به مردم در خصوص چگونگی رفتار در زمان کرونایی و اعلام زمان های هشدار و مسائل مختلف، بسیار موثر بود.

محمد رضا حائری زاده یکی از خبرنگاران پیشکسوت و باتجربه استان یزد است که به مناسبت روز خبرنگار با وی به گفتگو نشستیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

وی در ابتدا با اشاره به سابقه مطبوعاتی خود، گفت: فعالیت مطبوعاتی خود را از سال ۷۰ از روزنامه کیهان مشهد شروع کردم و از سال ۷۶ به عنوان خبرنگار کیهان یزد و از سال ۷۹ تاکنون به عنوان سرپرست خبرنگار در روزنامه کیهان یزد مشغولم.

وی ادامه داد:  امروز نمی خواهیم در خصوص جایگاه ونقش و اهمیت خبر و خبرنگاری صحبت کنیم، که در جامعه توسعه یافته و پیشرفته امروزی همگان بر این نقش واقفند؛ امروز باید همچنان که از برخی مدیران و دستگاه ها و نهادها انتقاد می کنیم یک سوزن نیز به خودمان به عنوان یک خبرنگار بزنیم که جای نقد و انتقاد زیادی داریم.

وی تصریح کرد: آنچه ما در خصوص آن صحبت می کنیم بحث مطبوعات و خبرنگاری در آن است که متأسفانه در استان یزد هر چقدر از نظر کمّی رشد قابل توجه‌ای داشته‌ایم، اما از نظر کیفیت راه و مسیر بسیار طولانی را در پیش داریم و این یک نقطه ضعف اساسی در حوزه رسانه و مطبوعات در استان به شمار می آید.

حائری‌زاده افزود: اگر در شرایط کنونی در جامعه رسانه‌ای استانمان، ده نشریه با کیفیت مطلوب حرفه ای و توانمند با ۱۰ الی ۲۰ خبرنگار حرفه ای داشتیم، بهتر از این بود که بگوییم بیش از صد مجوز نشریه داریم. اگر شاید همه آنها را روی هم بریزیم و در آسیاب خورد کنیم و بعد مخلوط نمائیم ۳ نشریه حرفه ای و قدرتمند و تأثیرگذار از آن حاصل نشود.

سرپرست و خبرنگار روزنامه کیهان در یزد با بیان اینکه اکثر جامعه‌ی خبری ما از سطح علمی و آموزشی پائینی در خصوص تخصص خبرنگاری برخوردار هستند افزود: متأسفانه باید گفت که بسیاری از شرکت کنندگان در جلسات و مصاحبه‌ها و غیره حتی از تنظیم یک خبر ساده و غیره عاجزند.

وی ادامه داد: خبرنگار باید قدرت تحلیل و تجزیه رویدادهای مختلف، قدرت قلم، توان شناسایی مشکلات و ارائه راه حل و سواد کافی و اطلاعات اولیه در همه حوزه های کاری را داشته باشد، نه اینکه صرفا در جلسه شرکت  کند و یا به دلیل اینکه سخنی گفته باشد، سؤال های تکراری و یا بی ربط بپرسد و یا برای ارائه یک سؤال چندین دقیقه مقدمه چینی و داستان سرائی و غیره داشته باشد.

حائری زاده تصریح کرد: در سطح یزد تقریباً در حوزه مطبوعات و خبرگزاری های ۱۰ الی ۱۵ خبرنگار فعال مشاهده می شود که تقریباً درهمه صحنه‌ها حضور دارند و در سختی‌ها و مشقت‌ها و غیره شرکت می کنند، اما در مراسم‌های خاص و تجلیل‌ها از بالا و پایین و چپ و راست  خبرنگار سرازیر می شوند و معلوم نیست اینها در طول مثلا یک سال کجا بوده اند که امروز در روز خبرنگار، خبرنگار شده اند و حتی برخی در این مراسم‌های تقدیر، خانوادگی حضور دارند، پدر با پسر، پدر شوهر با عروس، زن با شوهر و یا از یک نشریه چندین نفر به عنوان خبرنگار شرکت می کنند.

وی افزود: امروز در شرایط کنونی همین اقدامات سبک و نسنجیده و غیره و شاید رفتارهای غلط خودمان باعث شده تا جایگاه رفیع خبرنگار به پائین ترین سطح نزول کند و پایگاه و قدرت و عظمت آن شکسته شود.

وی اظهار داشت: چند سال پیش معاونت مطبوعات وزارت ارشاد طی خبری از خبرنگاران خواست تا در این سایت ثبت نام کنند که در استان بیش از ۳۰۰ نفر متقاضی بودند و تا به امروز تنها معدودی کارت رسمی خبرنگاری از سوی این معاونت صادر شده است.

سرپرست و خبرنگار روزنامه کیهان در یزد با بیان اینکه آنچه نیاز امروز استان است، تربیت خبرنگار حرفه ای و قلم به دست است، اظهار داشت: خبرنگاری در استان اکثراً به خبرنویسی تبدیل شده و کپی برداری از روی خبرهای یکدیگر و غیره به یک امر عادی و طبیعی تبدیل شده است و شاید وقتی می‌گوئیم قسم به قلم و آنچه می نویسد اگر ترجمه‌ی امروزی آن را داشته باشیم، بهتر است بگوئیم قسم به قلم و آنچه کپی پیست می‌کند!

وی با اشاره به اینکه خانه مطبوعات استان یزد در گام‌های نخست حرکت‌های خوب و قابل تقدیری داشته است، خاطر نشان کرد: شاید یکی از سرفصل‌های برنامه‌های اصل و لازم خود را باید در زمینه آموزش‌های حرفه ای و تخصص متمرکز سازد و بتواند از خیل عظیم مشتاقان این شغل، چند جوان با استعداد و خوشفکر و توانمند خارج سازد.

انتهای پیام/