کد خبر: 1765322
رصدی بر بازار قزوین؛
قیمت‌های افسارگسیخته لبنیات در بازار قزوین+لیست نرخ‌ها
طی یک ماه اخیر با گرانی ۲۰ تا ۴۰ درصدی لبنیات مواجه بودیم که باعث فاصله بیشتر این محصولات از سفره مردم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ طی هفته‌های اخیرکه از طرفی بازار طلا و ارز روزهای پر نوسانی را طی کرده است و هویج با افزایش قیمت عجیب همه توجه‌ها را معطوف خود کرده است بازار لبنیات هم از فرصت استفاده کرده و با افزایش قیمت 20 تا 40 درصدی یک تکانی به خود داده ، هر چند که این افزایش قیمت‌ها در لبنیات مسئله‌ای غریب نیست و هر چند مدت یکبار شاهد آن هستیم.

لبنیانی که درهر مرحله با افزایش قیمت هر چند کم، خود را بالا برده و از سفره‌های برخی از شهروندان دور ودور تر می‌کند چراکه خرج و مخارج این روزها دیگر جایی برای لبنیات گران شده در خانه‌ها باقی نمی‌گذارد.

شاید در کلام به راحتی بگوییم که امروزه لبنیات از خیلی از سفره‌ها فاصله گرفته اما نباید به همان راحتی نیز از آن عبور کنیم چرا که شیر و ماست ومحصولات لبنی دیگر کلسیم، پروتئین ، ویتامین D و سایر مواد معدنی را برای انسان‌ها تامین می‌کنند و درواقع مردم با حذف لبنیات از چرخه زندگی خود گامی در جهت پوکی استخوان و به خطر افتادن سلامتی برمی‌دارند و شاید در آینده هزینه‌ درمان چندین برابر را متحمل شوند.

به همین دلیل سری به بازار لبنیات قزوین زدیم که مردم از این افزایش قیمت‌ها ابراز خستگی کرده و گله‌مند بودند و به طور جد خواستار کاهش و ثبات قیمت در محصولات لبنی هستند، البته اگر پای درد و دل اقشار ضعیف‌تر جامعه بنشینیم آمار روزهایی که لبنیات وارد خانه آنها نشده را پیش روی ما خواهند گذاشت.

فروشندگان نیز علت اصلی این افزایش قیمت را گرانی اغذیه دام و طیور دانسته و عنوان می‌کنند که هر گرانی، کاهش خرید از سوی مردم را به همراه داشته و در فروش آنها نیز تاثیرگذار بوده است.

قیمت انواع محصولات لبنی سنتی در فروشگاه‌های لبنیاتی قزوین به شرح زیر است؛

شیر: کیلویی 7 هزار و 700  تومان

 دوغ: کیلویی 22 هزار تومان

کره محلی : کیلویی 100 هزار تومان تا 120هزار تومان

خامه : کیلویی 70 هزار تومان تا ۸۵ هزار تومان

پنیر سفید: کیلویی 30 هزار تومان تا ۳۵ هزار تومان

پنیر لیقوان: کیلویی 80 هزار تومان تا ۱۱۰ هزار تومان

ماست: کیلویی 10 هزار و 500 تومان تا 12000 تومان


اما در کنار محصولات لبنی سنتی ، محصولات لبنی شرکتی از شرکت‌های مختلف نیز با نام، وزن و قیمت‌های مختلف در فروشگاه‌های سطح شهر موجود است که قیمت‌های این محصولات از حداقل وزن و قیمت به بالا به شرح زیر است:

شیر: 10 هزار و 500 تومان تا 13 هزار و 500 تومان

دوغ: 5 هزار تومان تا 31 هزار و 600 تومان

کره : 2 هزار و 400 تومان تا 27 هزارو 500 تومان

خامه : 9 هزار و 500 تومان تا 14 هزار تومان

پنیر: 4 هزار و 500 تومان تا 74 هزارو 700 تومان

پنیر لیقوان : 40 هزارو 500 تومان

ماست: 8 هزار و 300 تومان تا 49 هزار تومان

انتهای پیام/