کد خبر: 1765614
رییس اداره توسعه تعاون استان مطرح کرد؛
ایجاد ۲۱هزار شغل در شرکت‌های تعاونی خراسان شمالی/ تشکیل شرکت‌های پشتیبان برای تقویت تعاونی‌ها
شیدا شفعیی گفت: در خراسان شمالی هزار و ۶۳۲ شرکت تعاونی فعال وجود دارد که این شرکت‌ها برای ۲۱ هزار و ۵۰۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد کرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شیدا شفیعی، رییس اداره توسعه تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصراترک اظهار کرد: در خراسان شمالی، تا به کنون سه هزار و 530 شرکت تعاونی تشکیل شده اند که از این تعداد، در حال حاضر هزار و 632 شرکت تعاونی فعالیت دارند.

شفیعی گفت: این شرکت های تعاونی فعال برای 21 هزار و 500 نفر فرصت اشتغال در استان ایجاد کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به شیوع بیماری کرونا از زمستان سال 98 در سطح کشور و استان، یادآور شد: در سال گذشته 35 شرکت تعاونی و در پنج ماهه نخست امسال نیز شش شرکت تعاونی تشکیل شدند.

رییس اداره توسعه تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی عنوان کرد: در این شرایطی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده است، رویکرد جدید فعالیت تولیدی شرکت های تعاونی به سوی تولید ماسک و گان بوده است.

وی افزود: برخی از شرکت های تعاونی پیشین استان تغییر خط تولید دادند و به تولید ماسک و گان پرداختند.

شفیعی در بخش دیگری از سخن خود درباره مطالبات شرکت های تعاونی در استان برای توسعه و بهبود فعالیت خود نیز اظهارکرد: حمایت تسهیلاتی بلاعوض و یا تسهیلات ارزان قیمت از جمله بهترین مطالبات این شرکت ها است تا سرمایه در گردش مورد نیاز خود را تامین کنند و بتوانند خطوط تولید خود را تقویت کنند.

وی همچنین با تاکید بر این نکته که فرهنگ تعاون در میان هم استانی ها جا افتاده است، گفت: با این وجود، هنوز مسیر تشکیل شرکت های تعاونی در استان هموار نشده است.

رییس اداره توسعه تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: یک شرکت تعاونی باید مجوزهای لازم را از ادارات ذی ربط دریافت کند و این در حالی است که برای اخذ این مجوزها می بایست زمان زیاد و دوندگی بسیاری را صرف کند.

افزون بر این، وی فروش محصولات تولیدی را از دیگر مشکلات شرکت های تعاونی استان برشمرد و عنوان کرد: برای حل این مشکل تصمیم گرفته شده است که شرکت های تعاونی هر رسته کاری در استان با یکدیگر شرکت پشتیبان را تشکیل دهند تا این شرکت پشتیبان از مرحله تامین مواد اولیه تا فروش محصول، شرکت های تعاونی رسته کاری خود را حمایت کند.

شفیعی یادآور شد: برای تشکیل تعاونی های پشتیبان به منظور توسعه و بهبود بخشی به شرکت های تعاونی هر رسته کاری، تفاهم نامه ها در سطح وزارتخانه های ذی ربط منعقد شده اند که به استان ها تعمیم پیدا کرده اند.

وی همچنین عنوان کرد: ادارات تعاون، کار و رفاه اجتمکاعی شهرستان ها، رسته شرکت های تعاونی برای اقدام به تشکیل تعاونی های پشتیبان را انجام داده اند و این برنامه در سال جاری انجام خواهد شد.

رییس اداره توسعه تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در خاتمه یادآور شد: این اداره کل نیز پس از تشکیل تعاونی های پشتیبان نسبت به آموزش رایگان این شرکت ها در زمینه هایی از جمله قوانین، برندسازی و تامین مواد اولیه و فروش اقدام خواهد کرد.

 

انتهای پیام/