کد خبر: 1766438
بررسی شرایط حاکم بر اقتصاد؛
فساد و گرانی؛ دو اختاپوس اقتصاد ایران
انتظار مردم از قوای مجریه، مقننه و قضائیه این است که با همکاری و هم‌افزایی برای اصلاح زیرساخت‌ها و ساختارهاوکاهش شکاف عمیق خرید و قدرت خرید تدبیر جدی بیندیشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل رهیاب، روحانی رفت اما دستاوردهایش همچنان باقی مانده است، گرانی یقه مردم را رها نمی کند و  قیمت‌ها با شتاب افزایش می‌یابد ،شکاف بین نرخ ها و درآمد مردم هر روز عمیق‌تر می‌شود .شیوه‌های مقابله نیز تقریباً یکسان است ؛ با بی‌تفاوتی وبی اعتنایی مسئولان قیمت کالاها و خدمات گران می شود،وقتی به اوج رسیدتازه  هشدارها وبگیر وببندهاآغاز می‌شود، قیمت ها اندکی فروکش می‌کند و بعد هم مردم به آن عادت می‌کنندوروز از نو روزی از نو!

آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران درباره نرخ تورم نشان می‌دهد بیشترین افزایش نرخ مواد غذایی نسبت به سال گذشته در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها، اقلام ماهی و گوشت گاو یا گوساله بوده است. پس از آن نیز برنج، شکر، نان، لبنیات و روغن با بیشترین تغییرات قیمتی مواجه بوده است.

 بی‌ثباتی قیمت ها از خرید میوه و تره بار تا کالاهای اساسی کمر مردم را شکسته است،سفره‌های مردم بتدریج آب می روند و ظاهراً گوشی هم بدهکار نیست!

یعنی واقعاً مسئولان نمی‌دانند یا نمی خواهند بدانند مشکل امروز جامعه گران‌فروشی نیست بلکه گرانی است.
 
در این روزگار کرونا زده برخی از میوه ها نیز بهترین دارو برای تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند تبدیل به یک خرید لوکس شده است و حتی در بازار روز که معمولاً قیمت میوه از برخی نقاط شهر ارزان‌تر است مردم به واسطه گرانی از سر ناچاری به سراغ میوه‌های نامرغوب و حتی پلاسیده می‌روند تا حداقل دست خالی به خانه نروند.
 
آن‌گونه که این در حالی است که تقریباً نیمی از جمعیت کشور را خانواده‌هایی تشکیل می‌دهد که با وجود درآمدی زیرخط فقر، ناچار به حذف اقلام زیادی از مواد غذایی ضروری از سبد خانوار خود شده‌اند درصورتی‌که هرچه می‌گذرد گرانی‌ها بیشتر و سفره این افراد کوچک‌تر می‌شود.
 
سرعت بالای گرانی همه کالاها به ویژه اقلام غذایی در ایران قابل تأمل است، نابسامانی بازارها به دلیل عدم نظارت باعث اختلال در زنجیره تأمین مواد غذایی شده و به کمبود و گرانی‌ها انجامیده است.
 
اما دلایل گرانی بی‌سابقه مواد غذایی چیست؟ همانطور که اشاره شد نابسامانی و افزایش قیمت‌ها در این چند ماه اخیر به عملکرد دولت‌ باز می‌گردد که نتایجی چون کاهش تقاضا برای خرید مواد غذایی را در پی داشته و این امر به رکود تورمی منجر شده است.
 
عامل تأثیرگذار دیگر در این زمینه به افزایش هزینه حمل‌ونقل و در اصل هزینه‌های تولید مرتبط است اینچنین که نرخ حمل‌ونقل دریایی در طول یک سال، دو تا سه برابر شده است همچنین افزایش قیمت سوخت و کمبود راننده کامیون برای جابه‌جایی کالا، افزایش هزینه‌های نقل‌وانتقال مواد غذایی از مزرعه تا کارخانه و سپس تا رسیدن به دست مصرف کننده از دلایلی محسوب می‌شود که در رشد قیمت نهایی مواد غذایی تأثیرگذار است.
 
به غیر از عوامل فوق آنچه گرانی‌ها را محسوس‌تر و شدیدتر کرده است کاهش بارش‌ها، خشکسالی، تحریم‌ها، محدودیت مبادلات مالی و بی مدیریتی‌های داخلی است و تداوم این شرایط گرانی اخیر را به وجود آورده که در ادامه امسال و سال‌های آینده روند افزایش مواد غذایی به کجا خواهد رسید؟
 
آیا با وجود درآمد بخش غالب جامعه امکان گذران معیشت وجود خواهد داشت؟ البته هزینه‌های درمانی، آموزشی و خدماتی و… هم در طرف دیگر قرار دارد که در شرایط فعلی برخی از خانوارها از آن‌ها چشم پوشیده‌اند.
 
 صدها قلم کالای مورد نیاز جامعه از  لبنیات تا مواد غذایی ،خودرو،لوازم خانگی و....هر روز در مراکز تولیدی ویا بنگاه‌های واردات کالا بدون نظارت جدی بطور هفتگی وحتی روزانه افزایش قیمت می یابد و نرخ  های جدید روی بسته بندی درج ویا رسماً به خرده فروشان ابلاغ می شود، اما دستگاههای  نظارتی به سراغ خرده فروش می آیندو از برخورد با تولید کننده وواردکننده طفره می روند.

 مسکن که دیگر افسار پاره کرده واجاره ها نفس اجاره نشین‌ها را گرفته است وظاهرا تنها راهکار مسئولان برای ساماندهی قیمت مسکن «گفتاردرمانی »است.

از سوی دیگر شیوع  دلتا کرونا ماه‌هاست کشور را درگیر کرده و مردم در کنار تهدید سلامتی‌شان برای درمان بیماری، هزینه‌های سنگین اقتصادی پرداخت می‌کنند.
 
بسیاری از مردم به دلیل مشکلات اقتصادی امکان پیگیری درمان تخصصی را ندارند و هم باید نگران بیماری باشند که توان نفس کشیدن ندارد و هم باید نگران تأمین پول برای خرید داروها باشند.
 
همچنین  طی ماه‌های اخیر دارو به شدت گران شده است ضمن اینکه بسیاری از داروها کمیاب است و یا اگر پیدا شوند با قیمت گران تری فروخته می شوند.
 
این وضعیت برای افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند و خدمات تخصصی‌تر دریافت می‌کنند بسیار بدتر است، بیمارانی که نیاز به دستگاه‌های تنفسی، داروهای تخصصی و خدمات ویژه دارند هزینه بیشتری را هم باید پرداخت کنند، مسئولین خوزستان مدام از بیمارستان هراسی می گویند و هیچ اشاره ای به گرانی های ماه های اخیر ندارند.

انتظار مردم از قوای مجریه ،مقننه و قضائیه این است که با همکاری وهم افزایی برای اصلاح زیرساخت‌ها و ساختارهاوکاهش شکاف عمیق خرید و قدرت خرید تدبیر جدی بیندیشند.

 درست است که کشور اکنون گرفتار تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی دشمن است ،ولی بسیاری ازصاحبنظران و اقتصاددانان معتقدند بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی ریشه داخلی دارد و امکان فائق آمدن بر آن وجود دارد .

شبکه توزیع ،انحصاردر تولید، واردات و صادرات ،اقتصاد دولتی و فساد اداری و اقتصادی شاید مهمترین کلیدواژه‌های روند مقابله با گرانی باشد واصلاح آن جز با همکاری، همگرایی و همدلی سه قوه ممکن نیست.
 
 فساد و گرانی دو اختاپوس اقتصاد ایران هستند و سرنوشت آنها در هزارتوی ساختارهای اقتصادی و منافع صاحبان قدرت وثروت به هم گره خورده است.

گشودن این گره هانیازمند عزم و اراده ای جدی ،تدبیر،جسارت ،قاطعیت ،پاکدستی وچشم پوشی از منافع گروهی ،باندی، وشخصی است.


انتهای پیام/