کد خبر: 1769646
معاون استاندار خوزستان:
جزئیات فوت نامعلوم دو صیاد در هورالعظیم
ولی الله حیاتی گفت: اجساد این دو صیاد به پزشک قانونی منتقل شده و فرمانداری و همه عوامل اجرایی شهرستان منتظر گزارش تخصصی پزشک قانونی در رابطه با علت مرگ آن‌ها هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل رهیاب، شب گذشته با انتشار خبر کشف جسد ۲ مرد در تالاب بین المللی هورالعظیم، بررسی‌ها درخصوص علت مرگ آن‌ها آغاز شد.

رئیس واحد HSE شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: خط لوله گاز در این تالاب وجود ندارد و خطوط نفتی نیز به صورت مستمر رصد می‌شوند و در صورت وقوع نشتی، رفع مشکل و جلوگیری از گستردگی آن بعمل می‌آید که بر اساس بازدید‌هایی که دیشب و امروز انجام شده است، نشتی نفت مشاهده نشد.

رضازاده با بیان اینکه کاهش بارندگی و حقابه تالاب به ویژه در حوضه‌های ۳، ۴ و ۵ منجر به بیرون آمدن ریشه نیزار‌ها و ایجاد لجن زار‌ها در منطقه شده است، افزود: این اتفاق سبب متساعد شدن خود به خودی گاز متان از نیزار‌ها می‌شود.

وی اظهار داشت: براساس شواهد و مستندات و اخبار دریافتی، شامگاه گذشته ۲ صیاد که در تالاب اتراق کرده بودند و جسد آن‌ها پیدا شده، این احتمال وجود دارد که مسمومیت بر اثر استنشاق گاز متان رخ داده باشد.

حبیب عفری مفرد، فرماندار هویزه با تایید خبر فوت ۲ صیاد بیان داشت: علت فوت آن‌ها نامعلوم است و براساس گزارش‌های اولیه علت آن مسمومیت بر اثر گاز عنوان شده، البته هم اکنون اجساد افراد مذکور به پزشکی قانونی انتقال یافته اند و منتظر نظر آن‌ها هستیم تا علت اصلی را اعلام خواهیم کرد.

منصور سیلاوی، بخشدار میسان از توابع شهرستان هویزه در این خصوص بیان کرد: شایعه‌هایی در خصوص مرگ این ۲ صیاد منتشر شده، اما بر اساس اطلاعات صیادی که دچار مصدومیت شده، این حادثه به دلیل شوک برقی که برای صید ماهی به آب زده رخ داده و موجب پرتاب افراد مذکور در آب و غرق شدن آن‌ها شده است.

ولی الله حیاتی  معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان در پی حادثه دلخراش مرگ ناگهانی دو صیاد در تالاب هورالعظیم که جسد بی جان آنها در کنار جاده نفت در عمق هور پیدا شد، اظهار کرد: دو صیاد در هور العظیم به علت نامعلومی فوت شده‌اند که حادثه در دست بررسی است.

معاون استاندار خوزستان در گفتگو با برخی از رسانه ها گفت: اجساد این دو صیاد به پزشک قانونی منتقل شده و فرمانداری و همه عوامل اجرایی شهرستان منتظر گزارش تخصصی پزشک قانونی در رابطه با علت مرگ آن‌ها هستند.

حیاتی افزود: مطالب منتشر شده در فضای مجازی در خصوص کشته شدن این افراد به دلیل وقوع انفجار مورد تأیید قرار نگرفته است.

همچنین کارشناسان محیط زیست معتقدند  این حادثه زنگ خطری جدی به شمار می‌رود زیرا  با کم شدن حقابه سطح و عقب نشینی آب در نتیجه کمبود اکسیژن و مرگ گیاهان آبزی و موجودات زنده و همچنین گازهای ناشی از فعالیت باکتری‌ها و تجزیه کننده‌های طبیعی، بیوگاز در تالاب تشکیل شده است.

به همین دلیل بیوگاز بر اثر واکنش‌های تجزیه‌ای بی هوازی میکروارگانیسم های زنده در محیطی تولید می‌شود که مواد آلی در آن وجود دارد. بیوگاز مخلوطی از سه ترکیب با نام‌های متان، دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن است.

بنابراین سولفید هیدروژن H۲s همان گاز قاتل که در چاه فاضلاب موجب کشته شدن خیلی‌ها شده است. گاز به صورت حباب‌های ریز از عمق آب هور به سطح می‌آید و معمولاً هنگام غروب یا شب که باد نمی‌وزد تجمع گاز در مناطقی به صورت ابر و مه خواهد بود که گاهاً دیده نمی‌شود و اشخاصی که در آن منطقه باشند دچار گازگرفتگی و مرگ خواهند شد.

انتهای پیام/